Jak założyć firmę w Niemczech? Warto wiedzieć...

 
| 20.04.2017 16:24

Jesteś zainteresowany założeniem działalności gospodarczej w Niemczech? Jeżeli poznałeś tamtejszy rynek i widzisz w nim potencjał, to czas zagłębić się w kwestie formalne.


W Polsce najwięcej przedsiębiorców decyduje się założyć jednoosobową działalność gospodarczą (tzw. samozatrudnieni). Poza tym pozostają jeszcze spółki. Jak to wygląda w Niemczech? Możesz założyć:

 • działalność prowadzoną na własny rachunek,
   
 • przedstawicielstwo,
   
 • samodzielny oddział,
   
 • spółkę – decydując się na tę opcję, wybierasz wśród następujących spółek: cywilnej, jawnej, komandytowej i z ograniczoną odpowiedzialnością.
Gdy mowa o działalności prowadzonej na własny rachunek, to pamiętaj, że będziesz zobowiązany do współpracy z więcej niż jednym zleceniodawcą. Dlaczego? W innym przypadku urzędnicy mogą uznać, że działalność została założona celem ominięcia podpisania umowy o pracę.

Zanim zabierzesz się za wypełnianie dokumentów…


Z pewnością masz świadomość, że chcąc prowadzić w Polsce np. sklep monopolowy, musisz posiadać koncesję na sprzedaż alkoholu. Również niemieckie prawo nakłada na przedsiębiorców pewne ograniczenia – część z nich musi wystąpić do urzędu o stosowne pozwolenia. Zanim zatem zaczniesz wypełniać dokumenty, powinieneś dowiedzieć się, czy i o jakie pozwolenia będziesz musiał wystąpić.

Aby prowadzić działalność gospodarczą na terenie Niemiec, musisz być zameldowany w tym kraju. Zanim zatem zaczniesz wypełniać dokumenty, pamiętaj o dokonaniu formalności z tym związanych.

Jakich dokumentów potrzebujesz, aby założyć firmę na terenie Niemiec?


Aby zarejestrować działalność gospodarczą w Niemczech, musisz wypełnić stosowny formularz i dołączyć do niego załączniki. Najczęściej są to kserokopie: paszportu i dowodu zameldowania. W zależności od branży, w której będziesz działać, możesz być zobowiązany do dołączenia również kserokopii otrzymanej koncesji lub dowodu o dopuszczeniu do działalności rzemieślniczej.

Ponieważ założenie spółki w Niemczech jest kosztowne i czasochłonne, przedsiębiorcy często decydują się założyć jednoosobową firmę. To doskonałe rozwiązanie na początek, bo żeby zacząć, nie jest potrzebny żaden kapitał. Gdy firma się rozwija, konieczne będzie jej przekształcenie w spółkę, a to dlatego, że jednoosobowa firma nie może zatrudniać pracowników.

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą jest zobowiązany płacić podatek dochodowy od osób fizycznych. Dodatkowo istnieje możliwość zwolnienia z podatku VAT – kwota wolna od podatku to 8 800 euro.

Co ze składkami?
 

Polacy chętnie zakładają firmy na terenie Niemiec, a to z uwagi również na wysokość składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Jeżeli chodzi o ubezpieczenie zdrowotne, to jako przedsiębiorca masz prawo wybrać ubezpieczenie w jednej z firm prywatnych lub sektorze publicznym.

Niemiecki ustawodawca zupełnie inaczej niż polski podchodzi do kwestii ubezpieczenia emerytalnego przedsiębiorców. Opłacanie składek z myślą o przyszłej emeryturze jest dobrowolne.

Z czym wiąże się prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Niemiec?


Prowadząc firmę w Niemczech, możesz współpracować zarówno z tamtejszymi podmiotami gospodarczymi, jak i polskimi firmami. W efekcie potrzebujesz dostępu zarówno do euro, jak i złotówek. Jak zapewnić sobie stały dostęp do takich walut? Ponieważ liczy się nie tylko atrakcyjny kurs, lecz także czas wymiany, warto sprawdzić możliwości, jakie dają kantory internetowe. W ostatnich latach pojawiło się ich całkiem sporo, zatem pozostaje pytanie, który wybrać.

Na tle działających kantorów internetowych wyróżnia się Rkantor.com. Poza atrakcyjnymi kursami, nie można zapomnieć, że jego działalność jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF), a jego właścicielem jest Raiffeisen Polbank – dzięki temu nie musisz się obawiać o bezpieczeństwo transakcji. Co ciekawe, w Polsce tylko 6 kantorów internetowych (w tym Rkantor.com) uzyskało status Krajowej Instytucji Płatniczej (KIP).

 

Czytaj więcej w raporcie „Wymiana walut i przelewy online”>>


Rkantor.com zajął też pierwsze miejsce w rankingu kantorów internetowych Polskiego Instytutu Badań Jakości.

Czy faktycznie opłaca się wymieniać środki w Rkantor.com? Korzystając z poniższej tabeli, możesz sprawdzić wysokość spreadu w kantorach stacjonarnych, bankach i kantorach internetowych. Pamiętaj, że wysokość spreadu to dla ciebie koszt wymiany. W Rkantor.com spread wynosi 2,2 gr z możliwością negocjacji dla dużej liczby jednostek waluty.


Źródło: raport Rkantor.com "Wymiana walut i przelewy online".

Jak Rkantor.com wspiera przedsiębiorczych?


Atrakcyjne kursy, to nie wszystko, co Rkantor.com przygotował z myślą o przedsiębiorcach. Jako osoba potrzebująca euro i złotówek, powinieneś wiedzieć, że otwierając konto w tym kantorze, otrzymasz:

 • dostęp do Portfela Walutowego prowadzonego w 19 walutach,
   
 • możliwość negocjowania kursów walut (według specjalistów z Rkantor.com możesz w ten sposób zaoszczędzić do 75% na spreadzie),
   
 • możliwość wykonywania tanich przelewów zagranicznych (od 1 EUR do max. 15 zł niezależnie od wysokości przesyłanej kwoty),
   
 • możliwość ustawienia zlecenia oczekującego – wymiana zostanie przeprowadzona tylko wówczas, gdy waluta osiągnie określony przez ciebie kurs,
   
 • możliwość wymiany crossów walutowych – do dyspozycji masz ponad 160 par walutowych,
   
 • możliwość wypłaty środków na wiele sposobów – poza przelewami, Rkantor.com proponuje klientom wypłatę pieniędzy m.in. w bankomatach i oddziałach Raiffeisen Polbank.

Rkantor.com rozdaje punkty


Wszyscy klienci Rkantor.com mają możliwość wymieniać walutę po najlepszym kursie na rynku, czyli bez spreadu. To właśnie umożliwiają punkty, które są naliczane w trzech sytuacjach:

 1. Za rejestrację.
 

 1. Za przeprowadzane transakcje.

   

  Jako przedsiębiorca z pewnością często będziesz korzystał z Portfela Walutowego, nabywając euro lub złotówki. Za każdą wymianę natychmiastową dokonywaną bez punktów promocyjnych otrzymasz dodatkowe punkty, które zostaną dopisane do twojego konta.


 1. Za polecenie Rkantor.com.

   

  Czy wiesz, że polecając Rkantor.com, również możesz zyskać? Wystarczy tylko, że nowy klient poda przy rejestracji twój kod polecający, a wasze konta zostaną zasilone dodatkową pulą punktów (każde po 500 punktów).

 


Wszystkie zgromadzone na koncie punkty są ważne przez 6 miesięcy, a aby je wykorzystać, wystarczy tylko zaznaczyć opcję „Chcę wykorzystać punkty” przed dokonaniem wymiany.
 
 

Powyższa informacja ma charakter wyłącznie informacyjny. Niniejszy wpis nie stanowi rekomendacji, porady inwestycyjnej i nie jest związany ze świadczeniem usług doradztwa inwestycyjnego. Dokument, ani żadna z jego części nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania zobowiązania. Powielanie bądź publikowanie go lub jego części bez pisemnej zgody Rkantor.com jest zabronione.
Wykresy i diagramy przestawione w niniejszym opracowaniu mają charakter wyłącznie ilustracyjny oraz nie są doradztwem inwestycyjnym ani prognozą.


Tematy:

Wymiana

ekantor

Kantor 8:00 - 19:00 (Pon - Pt)
Giełda 24/7