Kantor internetowy »   Newsy »   5 błędów, które możesz popełnić, jeśli masz kredyt we frankach  

5 błędów, które możesz popełnić, jeśli masz kredyt we frankach

 
| 18.10.2018 18:01

Kredytobiorcy we frankach szwajcarskich mocno odczuwają różnicę w kursie waluty oraz w poziomie stóp procentowych w okresie, kiedy brali kredyt, i obecnie. Tych czynników nie można jednak kontrolować. Jakich błędów mogą uniknąć posiadacze kredytów we frankach?


Czasy, kiedy szwajcarską walutę można było kupić za 1,96 zł są już tylko wspomnieniem. W czerwcu 2008 roku średnia rata kredytu w CHF była nawet o 705 zł niższa niż rata kredytu w PLN! Dlaczego Polacy brali kredyty we frankach? Czytaj więcej tutaj>>

To już jednak przeszłość, a teraz kredytobiorcy we frankach szwajcarskich szukają sposobów na jak najkorzystniejszy zakup tej waluty. Jakie błędy można przy tym popełnić?
 

1. Pomijanie wysokości spreadu.


Być może liczony w groszach spread, czyli różnica między kursem kupna i sprzedaży danej waluty, wydaje ci się nieistotny. Porównując jednak kurs w banku i kantorze internetowym, możesz znaleźć znacznie korzystniejszą ofertę. Kwoty, które w skali miesiąca może nie zwalają z nóg (np. na zakupie 350 CHF w kantorze internetowym Rkantor.com możesz oszczędzić 26,26 zł w porównaniu do kursu oferowanego przez mBank – dane z 17.10.18, godz. 18:09), robią się już bardziej atrakcyjne, jeśli spojrzysz na nie:
 • Po roku: 315,12 zł
 • Po 20 latach: 6 302,4 zł
Dodatkowo, dzięki tzw. ustawie antyspreadowej, która weszła w życie w 2011 roku, możesz wymieniać walutę na spłatę kredytu w kantorze internetowym i przesyłać ją na konto bankowe. Ile konkretnie możesz oszczędzić? Oblicz to sam w naszym kalkulatorze:
Oblicz
CHF / PLN
Rkantor.com
1315,26
PLN
(3,7579)
-
Pekao SA
1292,41
PLN
(3,6926)
Zyskujesz:
=
22,85PLN
[wróć do kalkulatora]

Jak spłacać niższe raty kredytu w walucie?>>
 

2. Niewykorzystywanie zleceń oczekujących i zabezpieczających.


W zleceniu oczekującym wpisujesz konkretną wartość kursu, po jakim chciałbyś kupić określoną ilość waluty. Jeśli w podanym przez ciebie przedziale czasowym taki kurs będzie dostępny w kantorze internetowym, zlecenie zostanie zrealizowane, a ty będziesz miał na koncie walutę kupioną w takiej cenie, jaką chciałeś.

Zlecenie zabezpieczające umożliwia wpisanie dwóch wartości – minimalnej i maksymalnej ceny, jaką jesteś w stanie zapłacić za daną walutę. Chroni cię ono przed wahaniami na rynku walutowym (zapewne przydało się ono osobom, które ustawiły je w czasie pamiętnej decyzji Szwajcarskiego Banku Centralnego, kiedy za jednego franka trzeba było zapłacić prawie 5 zł). Jeśli minimalny lub maksymalny kurs, który wpisałeś w zleceniu, będzie dostępny na rynku, zlecenie zostanie zrealizowane, a ty nie musisz się martwić, że w czasie dużych wahań zapłacisz za walutę więcej, niż to dla ciebie akceptowalne.

Za korzystanie ze zlecenia oczekującego i zabezpieczającego nie są pobierane żadne opłaty.

Nadpłata kredytu walutowego – czy to jest korzystne?
 

3. Pozostawanie w przekonaniu, że walutę online wymienisz tylko ze środków, które masz w danym momencie na koncie.


Możesz przecież skorzystać z wymiany z odroczoną wpłatą. To bezpłatna usługa, dzięki której możesz wymienić walutę po kursie widocznym w danym momencie w serwisie. Nie musisz czekać na zasilenie Portfela Rkantor.com – wiemy, że kurs może zmienić się na mniej korzystny nawet w ciągu kilku sekund! Pieniądze na spłatę transakcji dosyłasz w ciągu dwóch dni roboczych.

Dowiedz się więcej o wymianie z odroczoną wpłatą>>
 

4. Niewiedza o narzędziach, które przypomną o terminie spłaty.


Mowa tu o harmonogramie spłaty kredytu, w którym ustawiasz kwotę w CHF i termin, w jakim zostanie ona przesłana na wskazane konto bankowe. Dzięki temu nie musisz się martwić, że zapomnisz o spłacie raty, lub że wyślesz ją z opóźnieniem.

Jak działa harmonogram spłaty kredytu? Sprawdź tutaj>>
 

5. Pomijanie bezpieczeństwa wymiany na rzecz jak najniższego kursu.


Oczywiście – wysokość spreadu jest ważna, a jeśli chcesz kupić franka to im niższy kurs, tym lepiej. Warto jednak sprawdzać, kto jest właścicielem serwisu oferującego tanią wymianę walut. Czy jest to stabilny właściciel z ugruntowaną pozycją na rynku, czy osoba prywatna? Czy firma ma status krajowej instytucji płatniczej, co oznacza, że jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego?

O tych i innych kryteriach, które warto sprawdzić przed podjęciem decyzji o transakcji w konkretnym serwisie pisaliśmy tutaj>>

Procesy grupowe frankowiczów, którzy kwestionują zapisy w niektórych umowach bankowych, trwają. Wyrok w jednym z nich zostanie ogłoszony już dziś.

Chcesz dowiedzieć się, jak rządy starały się pomóc frankowiczom? Czytaj więcej>>

Na jakie elementy umowy kredytowej z bankiem warto zwrócić uwagę?

 • LIBOR, czyli oprocentowanie kredytów walutowych na rynku międzybankowym. Wysokość LIBOR-u dla franka szwajcarskiego ustala Szwajcarski Bank Centralny. Warto sprawdzić, czy bank uwzględnia ujemne oprocentowanie LIBOR dla franka.
   
 • Kurs CHF
   
 • Marża banku
   
 • Prowizja za udzielenie kredytu
 
 
 

Tematy:

Frank

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>