Kantor internetowy »   Newsy »   Złoty stabilny po decyzji RPP  

Złoty stabilny po decyzji RPP

 
| 11.01.2017 14:45

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu zgodnie z naszymi oczekiwaniami oraz konsensusem rynkowym pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa wciąż więc wynosi 1,50 proc.

Decyzja RPP nie wprowadziła większych zmian w notowaniach złotego. Zakładamy, że większych zmian w przypadku notowań polskiej waluty nie wprowadzi również dzisiejsza konferencja prasowa zaplanowana jest ona na 16:00. Oczekujemy, że w jej trakcie prezes A. Glapinski ponownie wskaże na oczekiwania przyspieszenia wzrostu gospodarczego w tym roku. Jednocześnie jednak podkreśli, że w przypadku stóp procentowych nie wskazane są w najbliższym czasie zmiany. Wydźwięk posiedzenia RPP powinien być neutralny dla notowań polskiej waluty.
Czynnikiem niepewności dla złotego jest dzisiaj ryzyko eskalacji konfliktu w polskim sejmie, który zbiera się w środę po raz pierwszy w tym roku. Do tej pory ostatnie zamieszania polityczne w Polsce nie wpływało na notowania złotego i raczej tylko poważniejsze zaostrzenie konfliktu stanowi zagrożenie dla notowań waluty.
Spodziewamy się, że kurs EUR/PLN będzie kontynuował w tym tygodniu trend boczny a obowiązującym przedziałem konsolidacji jest 4,34 – 4,39. Silniejszego impulsu dla notowań złotego może dostarczyć zaplanowana na piątek wieczorem aktualizacja ratingów przez agencję Fitch oraz Moodys. Zakładamy, że ostatecznie w ocenach agencji przeważą pozytywne czynniki, takie jak stabilna obecnie sytuacja budżetowa i powstrzymają się one od zmian wiarygodności kredytowej Polski. Jednocześnie jednak nie należy w pełni wykluczać możliwości obniżki ratingu przez agencję Moody’s, która w ostatnim czasie wskazywała na zaniepokojenie z powodu zmian związanych z obniżaniem wieku emerytalnego, bądź zmiany perspektywy ratingu przez Fitch.
W przypadku kursu USD/PLN obowiązującym przedziałem jest obecnie 4,11-4,18. Czynnikiem wpływającym na tą parę walutową będzie dzisiaj pierwsza od zwycięstwa w wyborach prezydenckich konferencja prasowa D. Trumpa. Rynek liczy, że przyniesie ona informacje na temat zapowiadanych przez niego zmian w gospodarce, w tym zwiększenia wydatków fiskalnych oraz obniżki podatków. Jeśli te kwestie zostaną podkreślone w trakcie dzisiejszego wystąpienia, znaleźć to może odzwierciadlenie w umocnieniu dolara i zejściu kursu EURUSD do poniżej poziomu 1,05. W takim scenariuszu możliwy jest test oporu na 4,18 w przypadku USDPLN.

czytaj dalej...

Tematy:

RPP

Moody's

Fitch

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda 24/7
uwaga Kantor nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>