Kantor internetowy »   Newsy »   Awaria samochodu za granicą? Sprawdź, co zrobić i o czym pamiętać  

Awaria samochodu za granicą? Sprawdź, co zrobić i o czym pamiętać

 
| 29.07.2019 11:23

Awaria samochodu za granicą?

Trwa sezon wakacyjnych wyjazdów, poprzedzonych przyjemnymi poszukiwaniami celu podróży, hotelu i - w wielu przypadkach - także najkorzystniejszej trasy. Niestety w trakcie wyjazdu mogą przydarzyć się nam już mniej przyjemne przygody. Przebita opona, awaria układu hamulcowego czy elektrycznego, sprzęgła albo silnika mogą zepsuć każdą wakacyjną sielankę. Do tego potrafią mocno uszczuplić urlopowy budżet. Jak uniknąć przykrych sytuacji i zmniejszyć ewentualne koszty naprawy?

Jaki środek transportu wybierają Polacy w trakcie wakacyjnych podróży? Jak wynika z raportu „Polak jedzie na wakacje” firmy Kongsberg Automotive, 60 proc. respondentów wskazało samochód osobowy. Na drugim miejscu uplasował się samolot, który wybrało raptem 12 proc. ankietowanych. Polacy cenią sobie w samochodach szybkość przemieszczania się oraz komfort podróży. Nasi rodacy czują się w autach o wiele bezpieczniej niż w pociągu, autokarze i samolocie. Jednak jest i druga strona medalu. Aż 63 proc. osób biorących udział w badaniu boi się podczas zagranicznych wyjazdów awarii samochodu w obcym kraju.

Auta używane - zużywane

Jeżeli spojrzymy na średni wiek samochodów użytkowanych w Polsce, okazuje się, że obawy przed awarią nie są bezpodstawne. Jeździmy jednymi z najstarszych pojazdów w Europie. Zajęliśmy 17. miejsce na 25 uwzględnionych w raporcie ACEA państw, a średni wiek samochodu w naszym kraju wynosi 13,6 lat. Na jedno nowe auto w Polsce przypada aż 6 używanych, a jak doskonale wiadomo, w motoryzacyjnym świecie „metryki” niestety nie da się oszukać.

Z biegiem lat ważne podzespoły ulegają zużyciu przy codziennej eksploatacji. I choć przy zakupie samochodu fachowcy zalecają, by najpierw zwracać uwagę na przebieg auta, a dopiero później na jego wiek, to nie da się ukryć, że jedno wynika w dużej mierze z drugiego. Okazuje się też, że czasem nawet w bardzo „młodych” egzemplarzach może dochodzić do poważnych awarii. Niejeden wprowadzany na rynek model samochodu cierpiał bowiem na choroby wieku dziecięcego, które wyeliminowano dopiero wraz z kolejnymi wersjami lub dzięki przeprowadzonej na szeroką skalę akcji serwisowej. Zdarzają się również wyjątkowo pechowe modele, które miały nietrafione jednostki napędowe, albo ciekawe w zamyśle, choć fatalne w praktyce rozwiązania techniczne. Innymi słowy: nie znasz dnia ani godziny. Każdy kierowca musi się liczyć z tym, że w trasie samochód po prostu może odmówić posłuszeństwa...

Propozycja na wakacje: TOP 10 ekscentrycznych muzeów świata»

Co najczęściej odmawia posłuszeństwa w samochodach?

Według specjalistów z branży motoryzacyjnej problemy dotyczą zazwyczaj uszkodzenia ogumienia, awarii hamulców, niesprawnego układu elektrycznego, zepsutego sprzęgła lub jednostki napędowej. Złapanie „kapcia” nie jest zazwyczaj problematyczne w naprawie i w wielu przypadkach wymiany koła można dokonać samodzielnie. Niestety pozostałe cztery z wymienionych awarii mogą przysporzyć już znacznie większych problemów z przywróceniem pojazdu do sprawności. Tu przyczyn awarii może być naprawdę sporo, a część z nich może okazać się bardzo skomplikowana i droga w naprawie.

6 rzeczy, o których warto pamiętać przed wyjazdem
Takie zdjęcie z wakacji nie należy do wymarzonych...

Jeżeli planujesz wakacyjny wyjazd samochodem, przygotuj go na długodystansową podróż. Proste zabiegi pozwolą uniknąć wielu potencjalnych awarii lub szybko pozbyć się niespodziewanych problemów.
 

6 rzeczy, o których warto pamiętać przed wyjazdem:

 • Sprawdź stan koła zapasowego i poziom ciśnienia w nim. Upewnij się, że lewarek jest sprawny i czy aby na pewno klucz do kół jest na swoim miejscu w bagażniku. Przy okazji zerknij, czy masz też trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę, apteczkę i kamizelkę odblaskową.
   
 • Skontroluj poziom płynu hamulcowego oraz stan zużycia klocków hamulcowych.
   
 • Jeżeli akumulator w twoim pojeździe ma już około 4-5 lat, warto skonsultować z mechanikiem, czy nie nadaje się już do wymiany.
   
 • O sprzęgle należy pamiętać na co dzień, a nie tylko przed wakacyjnym wyjazdem. W tym przypadku ważna jest profilaktyka. Ruszanie z piskiem opon, niedociskanie pedału sprzęgła do końca, trzymanie na nim nogi poza czynnością zmiany biegów czy gwałtowne puszczanie – to wszystko może znacznie skrócić żywotność tego podzespołu. Unikaj zatem tych błędów.
   
 • Sprawdź poziom oleju. To szczególnie ważne przy nowoczesnych silnikach, wyposażonych w turbosprężarkę. Jeżeli zaobserwowałeś odczuwalne spadki mocy silnika, głośniejszą pracę silnika czy znaczne zadymienie spalin, może to oznaczać nadchodzącą awarię turbiny. Pamiętaj: lepiej zapobiegać, niż leczyć!
   
 • Jeżeli twoje auto jest wyposażone w klimatyzację, pamiętaj o jej skontrolowaniu przed wyjazdem. Jej sprawność nie wpływa co prawda na bezpieczeństwo podróżowania, ale ma ogromny wpływ na jego komfort. Tym bardziej, że zazwyczaj podróże wakacyjne odbywają się w bardzo wysokiej temperaturze. Warto sprawdzić szczelność instalacji, uzupełnić poziom czynnika chłodzącego i ją odgrzybić. Dobrze przy okazji skontrolować również stan filtra kabinowego.
Wyspa Koh Phayam, czyli rajski spokój w Tajlandii. Idealne miejsce dla freelancerów! Czytaj więcej»​

Gdy dopadnie Cię pech na wakacjach…

Kiedy samochód zawiedzie w kraju, nie stanowi to dla kierowcy wielkiego wyzwania. Transport auta do warsztatu, dogadanie z mechanikiem kwestii technicznych oraz wstępne oszacowanie kosztów – te sytuacje nie są w stanie przerosnąć większości właścicieli pojazdów. Niestety awaria za granicą może przysporzyć wielu dodatkowych problemów, począwszy od kwestii językowych, poprzez dostępność części, a na bardzo wysokich kosztach kończąc. W zależności od kraju, w którym doszło do awarii, sam koszt holowania pojazdu można liczyć nie w setkach, ale już niestety w tysiącach złotych.

Ceny holowania auta osobowego w Polsce są bardzo zróżnicowane. Firmy oferujące takie usługi często podają koszty przeliczane na kilometr, ale i tu jest wiele zmiennych. Wiele zależy od tego, czy do awarii doszło w mieście, czy np. na autostradzie, od masy pojazdu, a czasem wręcz od stopnia uszkodzenia auta. Można jednak określić widełki, w których zazwyczaj mieści się większość ofert holowania pojazdów w Polsce. Wynoszą one 1,2-2 PLN za kilometr. Jeśli nawet mielibyśmy dodać określane czasem przez firmy oferujące transport samochodów koszty dodatkowe, to holowanie auta w Polsce na dystansie 50-70 km powinno nas kosztować nie więcej niż ok. 200 PLN.

Ceny holowania auta za granicą

W wielu krajach koszt holowania może kilkukrotnie przewyższyć sumę, jaką przyjdzie nam zapłacić za holowanie w Polsce. Dość łaskawe dla turystów są takie kraje jak Włochy i Wielka Brytania. Tu według szacunków firm ubezpieczeniowych za holowanie pojazdu do najbliższego warsztatu zapłacimy 400-550 PLN. Austria to wydatek rzędu 600-700 PLN. W Czechach musimy się przygotować na sumę ok. 800 PLN. Już nie setki, lecz tysiące trzeba przygotować w Hiszpanii – tu koszt holowania to wydatek rzędu ponad 1000 PLN. Najmocniej odchudzimy nasz portfel, odholowując auto w Niemczech i Francji – tutaj warto przygotować się na wydatki powyżej 1200 PLN.

W niektórych krajach niemiłym zaskoczeniem może okazać się czas oczekiwania na pomoc drogową. Nie zapominajmy, że wyspiarski charakter takich krajów jak Grecja czy Chorwacja może spowodować, że przyjazd lawety będzie uzależniony np. od kursowania promów. Pamiętajmy też, by na wyjazd zabrać z sobą kartę kredytową, na wypadek, gdyby nieplanowane wydatki miały „pochłonąć” nasz cały wakacyjny budżet. Przyda się ona też w sytuacjach, w których potrzebowalibyśmy wynająć auto zastępcze – w w wielu wypożyczalniach jest ona wymagana podczas spisywania umowy.
 

Kantor internetowy: wymień waluty po promocyjnym kursie

 
Kursy średnie (bez spreadu) z serwisu Rkantor.com

Motoryzacyjna wieża Babel

Częstym problemem polskich kierowców za granicą jest bariera językowa. I nie chodzi w tym przypadku o brak umiejętności lingwistycznych naszych rodaków. Nieraz problemem w takich krajach jak Włochy, Hiszpania, Grecja, czy Francja jest porozumienie się w najpopularniejszym w Europie języku angielskim. Obecnie z pomocą przychodzą nowoczesne technologie, dzięki którym możemy próbować dogadać się z mechanikiem za pośrednictwem internetowych tłumaczy. Gdy temat rozmowy dotyczy holowania pojazdu i określenia kosztu tej usługi, to nie stanowi to jeszcze wielkiego wyzwania. Jednak gdy poruszane są już kwestie techniczne, w których pojawiają się szczegółowe nazwy podzespołów i fachowy, motoryzacyjny język, może stanowić to spore wyzwanie. Tym bardziej, że czasem nawet w rodzimym języku nie rozumiemy, o czym mówi fachowiec tłumaczący szczegóły naprawy.

Wielkie greckie wakacje – 10 rzeczy, które warto wiedzieć o płatnościach i cenach w Grecji»

Awaria samochodu? Uwaga na naciągaczy

„Będzie pan zadowolony” – takie zdanie usłyszał już niejeden kierowca w warsztacie samochodowym. Niestety w praktyce okazuje się, że nierzadko po naprawie daleko nam do zadowolenia. Udowadniały to popularne programy telewizyjne w których podziwialiśmy wyczyny „fachowców”, którzy błędnie diagnozowali problem lub zamiast usunąć usterkę wywoływali kolejną. Niejednokrotnie taka sytuacja zdarza się również podczas nieplanowanych napraw pojazdów za granicą.

Przeglądając fora internetowe można natknąć się na historie, w których kierowcy przestrzegają przed oszustami w innych krajach. Zdarza się bowiem, że mechanicy próbują naciągnąć kierowców na bardzo kosztowne naprawy, na które wielu z nich godzi się bezrefleksyjnie, gdyż pragnie jak najszybciej rozpocząć długo wyczekiwany urlop.

Na szczęście w tym przypadku z pomocą przychodzi nam internet. Wystarczy chwila, aby zweryfikować fachowość i rzetelność konkretnego warsztatu samochodowego, a wszystko dzięki opiniom innych użytkowników sieci.

Święty spokój - czy można go kupić?

Właściciele nowych samochodów w przypadku awarii pojazdu mogą liczyć na fabryczną gwarancję o międzynarodowym zasięgu. Gdy nasze auto już nie jest objęte taką usługą, spokój w podróży może zapewnić wykupienie pakietu assistance, oferowanego przez wiele firm ubezpieczeniowych. Przy okazji można wykupić ubezpieczenie nie tylko pojazdu, lecz także podróżnych. Dzięki temu podczas nieplanowanych przygód będziemy mieli dostęp do specjalnej infolinii, będziemy mogli skorzystać z pomocy tłumacza i pomocy medycznej, a wiele pakietów obejmuje też transport zastępczy oraz zapewnia nocleg, gdy auto zepsuje się nam w podróży.

Święty spokój - czy można go kupić?
Oby wakacyjna podróż samochodem odbywała się z uśmiechem.

W dobie internetu wykup assistance na wyjazd wydaje się dziecinnie prosty. Kilka kliknięć i już mamy podstawową wiedzę na temat wysokości składek i warunków ubezpieczenia u poszczególnych ubezpieczycieli. W niektórych przypadkach można nawet za pośrednictwem sieci sfinalizować tego typu usługę. Obecnie na rynku dostępne są takie ubezpieczenia samochodów w podróży, które można wykupić nie tylko na tygodnie, miesiące, czy cały rok, ale nawet na poszczególne dni czy godziny! Jedyne, o czym musimy pamiętać, to fakt, że ubezpieczenie nie pokrywa kosztów naprawy pojazdu w warsztacie. Może być jednak dużym wsparciem w przypadku pozostałych usług, za które w innym przypadku również musielibyśmy zapłacić sami.

Masz pytania lub sugestie do artykułu? Napisz do Anny Korzec, naszego Content Marketing Managera: anna.korzec@rkantor.com.

Podróżujesz? Sprawdź nasz cykl "Ile to jest 5 dolarów?", w którym sprawdzaliśmy, co możesz kupić za 5 dolarów w różnych krajach»

 

Tematy:

Ceny

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>