Kantor internetowy »   Newsy »   Bezinflacyjny wzrost gospodarczy  

Bezinflacyjny wzrost gospodarczy

 
| 15.05.2018 10:46

Wzrost gospodarczy w I kwartale br. przyspieszył do 5,1% r/r wobec 4,9% zanotowanych na koniec ub.r. i oczekiwań na poziomie 4,8%.

Struktura wzrostu nie jest jeszcze znana jednak oceniamy, że głównym komponentem tworzącym PKB pozostała konsumpcja, której wzrost mógł wyraźnie przekroczyć 5% r/r. Początek roku przyniósł tez najprawdopodobniej przyspieszenie inwestycji, które napędzane sektorem publicznym mogły rosnąć w tempie blisko 6%-8% r/r. Zakładając stopniowy wzrost inwestycji, kolejne kwartały powinny przynieść utrzymanie wysokiego tempa wzrostu gospodarczego, które naszym zdaniem może wyraźniej zwolnić dopiero na sam koniec roku z uwagi na możliwe osłabienie koniunktury w otoczeniu zewnętrznym.

Utrzymujący się wysoki wzrost gospodarczy nie przekłada się wciąż na presję inflacyjną. Główny Urząd Statystyczny potwierdził dziś wstępny odczyt inflacji w kwietniu na poziomie 1,6% r/r, jednak struktura zrewidowanych danych wskazuje na ryzyko spadku inflacji bazowej do zaledwie 0,5% r/r wobec 0,6% szacowanych na podstawie odczytu flash. Opublikowane dane wskazały bowiem na większą rolę żywności i napojów, których ceny ostatecznie wzrosły o 0,4% m/m wobec 0,3% m/m wstępnie szacowanych przez GUS.

Oznaki bezinflacyjnego wzrostu gospodarczego będą naszym zdaniem utwierdzać Radę Polityki Pieniężnej w przekonaniu o słuszności dotychczasowej, łagodnej retoryki. Część członków gremium może jednak z niepokojem patrzeć na ostatni wzrost cen ropy naftowej, przebiegający równolegle z osłabieniem złotego. Utrzymanie się obecnych cen paliw i słabości złotego do końca br. jest wprawdzie mało prawdopodobne, jednak warto podkreślić, że w takim scenariuszu inflacja CPI mogłaby zbliżyć się do 3% już na początku przyszłego roku, co z pewnością rozbudzi dyskusję o konieczności dostosowania polityki pieniężnej.

 

Tematy:

Dolar

Waluty

PKB

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>