Kantor internetowy »   Newsy »   Bośniacka marka zamienna, dinar serbski i denar macedoński – dowiedz się więcej o bałkańskich walutach  

Bośniacka marka zamienna, dinar serbski i denar macedoński – dowiedz się więcej o bałkańskich walutach

 
| 29.11.2018 12:46

Planujesz podróż na Bałkany? Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na temat bośniackiej marki zamiennej i dinara serbskiego. Gdzie można dostać te waluty? Na co zwracać uwagę? Wyjaśniamy.


Bośnia i Hercegowina oraz Serbia przyciągają turystów bogatą historią i kulturą. Przed wyjazdem do każdego z tych krajów warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat walut, w jakich można płacić na terenie tych państw.
 

Bośniacka marka zamienna (BAM)

Marka zamienna, nazywana marką bośniacką, to oficjalna waluta Bośni i Hercegowiny, obowiązująca od 1998 roku. Została wprowadzona na mocy pokojowego Układu w Dayton, podpisanego w 1995 roku i kończącego wojnę domową. Przed jej wprowadzeniem w obiegu funkcjonowały zamiennie kuny, dinary bośniackie oraz dinary Republiki Serbskiej.
 

Fenigi – bośniackie monety

Bośniacka marka zamienna dzieli się na 100 fenigów, a jej wartość od samego początku powiązana była sztywnym kursem w stosunku 1:1 z wartością marki niemieckiej. Stąd również wzięła się analogiczna jej nazwa. Przez pierwsze dwa lata po oficjalnym wprowadzeniu bośniackiej marki zamiennej do obiegu, tj. do roku 2000, na rynku dostępne były tylko banknoty oznaczane jako pięćdziesiąt fenigów zamiennych. Oprócz nich korzystano również z monet wartych pięćdziesiąt, dwadzieścia oraz dziesięć fenigów. Zaprojektował je Kenan Zekic, a wybite zostały w walijskiej miejscowości Llantrisant. W roku 2006 do obiegu wprowadzono też monetę o wartości pięciu fenigów. Na bośniackich monetach znajdziesz motyw gołąbka pokoju oraz herb Bośni i Hercegowiny.
 

Bośniackie banknoty

W 2002 roku pojawiły się banknoty o wartości dwieście, sto, pięćdziesiąt, dwadzieścia, dziesięć i pięć fenigów, natomiast stare marki warte pięćdziesiąt, pięć i jeden feniga, zaczęły być wycofywane z obrotu. Dzisiaj zarówno stare, jak i nowe marki są wymienialne oraz oficjalnie używane w całej Bośni i Hercegowinie. Wyglądem różnią się od tych wykorzystywanych w Republice Serbskiej. Wyjątek to banknot o wartości dwustu marek. Ciekawostką jest to, że wiele z bośniackich banknotów drukowanych było z błędami, które pojawiały się na przykład w nazwiskach osób, które były na nich przedstawiane.
 

Bośniacka marka zamienna (BAM) – ile to złotych?

Za bośniacką markę zamienną zapłacimy obecnie nieco mniej niż w 2017 roku, co obrazuje poniższy wykres.
 
kurs bośniackiej marki
Źródło: Xe.com
 
Z tysiąc złotych można kupić około 465 marek zamiennych. Jadąc do Bośni i Hercegowiny mamy więc szansę zaoszczędzić na wizytach w restauracji, zakupie żywności w sklepach, czy też na benzynie.
 

Gdzie w Polsce można kupić bośniackie marki zamienne?

Bośniackie marki zamienne trudno jest kupić w Polsce, dlatego najwygodniej jest wymienić je po przyjeździe do kraju. Można to zrobić w kantorach w każdym większym mieście, a w ciągu tygodnia również w oddziałach banków. Wymiana odbywa się po usztywnionym kursie i zazwyczaj pobierana jest za nią niewielka prowizja. Pieniądze można także wypłacić z bankomatów, których sieć na terenie Bośni i Hercegowiny jest dość rozbudowana. Obsługują one większość kart płatniczych i często nie pobierają dodatkowych prowizji. Kartami zapłacisz również w większości sklepów. W niektórych bośniackich miastach możliwa jest też płatność w euro.
 

Dinar serbski (RSD) – oficjalna waluta Serbii

Oficjalną walutą Serbii jest dinar serbski, obowiązujący już od początków XIII wieku, a wprowadzony najprawdopodobniej przez ówczesnego władcę Stefana Nemanjića. W kolejnych wiekach waluta zmieniała się w zależności od tego, jakie mocarstwo rządziło aktualnie na terenie Serbii. Obecnie używane banknoty wprowadzono w roku 2003, a zastąpiły one dinary jugosłowiańskie, których (z wyjątkiem okresu okupacji niemieckiej) używano od roku 1920. Pierwsze nowoczesne banknoty w Serbii wprowadzone zostały na rynek w roku 1876. Przed nimi używano monet z brązu z 1868 roku, ze srebra z 1875 oraz ze złota z roku 1879. Dzisiaj płacić można monetami w pięciu oraz banknotami w dziewięciu nominałach, na których umieszczono wizerunek osób na stałe zapisanych w historii Serbii: między innymi Nikolę Teslę wraz z detalem w postaci silnika indukcyjno-magnetycznego. Jeden dinar dzieli się na sto par.
 

Jaką walutą można płacić w Serbii?

W wielu serbskich miastach możliwe są płatności bezgotówkowe. Na przykład w sklepach powszechnie akceptowane są karty kredytowe, jednak korzystanie z nich wiąże się zwykle z dodatkową prowizją. Jeśli chcesz jej uniknąć, można płacić gotówką – serbską walutę możesz kupić w kantorach dostępnych w każdym większym mieście. Przed transakcją warto sprawdzić kursy w kilku punktach wymiany, gdyż mogą się różnić pomiędzy sobą. Za Serbską walutę możesz zapłacić w euro, które możesz kupić i wypłacić już w Polsce. Warto pamiętać o tym, aby w kantorze poprosić o mniejsze nominały – wydawanie z większych kwot zwykle sprawia sprzedawcom kłopot. Lepiej unikać natomiast kantorów na lotniskach, ponieważ zawyżają one kursy. Ilość wymienianych pieniędzy należy dobrze przemyśleć. Powtórny zakup euro jest utrudniony poza Serbią, a sam dinar nie jest stabilną walutą. Jeśli zabraknie ci pieniędzy, możesz skorzystać z bankomatów, które obsługują też zagraniczne karty płatnicze.
 

Dinar serbski – ile to złotych?

Jeden dinar serbski to niecałe 4 grosze. Ceny towarów w Serbii są nieco niższe niż w Polsce, na przykład obiad w restauracji w Belgradzie to koszt około 700 RSD, czyli około 25 złotych. Jak kształtował się kurs RSD/PLN w ciągu ostatnich dwóch lat? Możesz sprawdzić na poniższym wykresie:
 
Jak kształtował się kurs RSD/PLN w ciągu ostatnich dwóch lat?
Źródło: Xe.com
 

Denar macedoński (MKD) – oficjalna waluta Macedonii

Oficjalną walutą Macedonii jest denar macedoński, wprowadzony do obrotu w roku 1992 –  czyli rok po ogłoszeniu przez to państwo niepodległości. Jego nazwa wzięła się od starożytnej rzymskiej jednostki monetarnej: denariusa. Denar macedoński zastąpił używanego wcześniej jugosłowiańskiego dinara. Pierwsze denary miały być symbolem niepodległości Macedonii, również tej monetarnej, ale drukowano je na papierze o bardzo niskiej jakości, który łatwo można było podrzeć. Ich wygląd również nie był zbyt atrakcyjny – ze względu na pośpiech towarzyszący wprowadzeniu tej waluty, wykonanie projektu zlecono młodemu pracownikowi. Miał na to zaledwie tydzień.
 

Macedońska waluta jedną z najpiękniejszych na świecie

W 1993 roku wizerunki na macedońskich banknotach się zmieniły, a dzisiaj uważane są one za jedne z najpiękniejszych na świecie. Zdobią je obrazy nawiązujące do średniowiecznych dzieł sztuki. W obiegu są banknoty o nominałach jeden, dwa, pięć, dziesięć i piętnaście denarów. W 1993 roku wprowadzono też mosiężne monety z wizerunkami zwierząt o nominałach: jeden, dwa oraz pięć dinarów. Poza nimi do 2014 roku wybijana była również moneta o wartości 50 deni.
 

Gdzie można kupić denara macedońskiego?

Denar macedoński jest trudno dostępny w kantorach w mniejszych polskich miastach, dlatego w niektórych przypadkiem łatwiej można będzie kupić go już za granicą. Wymiana może pójść sprawniej, jeśli będziesz mieć przy sobie euro. Przeprowadzana jest ona po sztywnym kursie, ale mimo to warto porównać warunki transakcji w kilku kantorach, gdyż niektóre doliczają dodatkową prowizję.
 
Czy w Macedonii można płacić kartą?
 
W Macedonii w wielu miejscach można płacić kartą: nie powinno być z tym problemu w punktach usługowych oraz większych sklepach handlowych. W całej Macedonii działa jest też stosunkowo duża sieć bankomatów - znajdziesz je nie tylko w dużych, znanych miejscowościach, lecz także w mniejszych miasteczkach.
 
Denar macedoński – ile to złotych?

Jeden denar macedoński to około 7 polskich groszy – na potrzeby szybkich przeliczeń podczas zakupów warto pamiętać więc, że 1000 denarów to ok. 70 złotych.
 
Wykres 1. Kurs denara macedońskiego do złotówki w 2018 roku.
Kurs denara macedońskiego do złotówki w 2018 roku.
Źródło:Xe.com

Tematy:

Kursy

ekantor

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>