Kantor internetowy »   Newsy »   Brexit 2019: czy funt wytrzyma ciosy? [wahania do 12 gr w ciągu dnia!]  

Brexit 2019: czy funt wytrzyma ciosy? [wahania do 12 gr w ciągu dnia!]

 
| 13.03.2019 11:56

W tym tygodniu każde głosowanie w brytyjskim parlamencie to potencjalny cios dla funta. Ważą się losy brexitu 2019, a brytyjska waluta żywo reaguje zarówno na decyzje parlamentu UK, jak i towarzyszące im spekulacje – wahania dochodzą do 12 gr. Czy postępujący chaos pogrąży funta?

W 2016 roku, po referendum ws. brexitu, funt stracił 17,5 gr w ciągu jednego dnia i był najtańszy od 1985 roku. Wczorajsze wahania, które sięgały prawie 12 groszy w ciągu dnia, pozwalają przypuszczać, że historia może się powtórzyć…

Wykres 1. Kurs GBP/PLN z 12 marca 2019 roku.


Źródło: XTB x-Station.


Kiedy obserwowaliśmy rekordowe wahania na funcie? Czytaj więcej»

Kierunek zmian kursu funta wciąż pozostaje jednak niewiadomą i zależy od decyzji, jakie w nadchodzących dniach podejmie zarówno angielski parlament, jak i Unia Europejska. Wczoraj, 12 marca 2019, brytyjscy posłowie odrzucili zaproponowany przez premier May projekt wyjścia z UE (przeciw było 391 posłów).

Tylko 16 dni do brexitu, a wciąż brak wiążącej decyzji…

Kolejny krok to dzisiejsze głosowanie nad dwoma rozwiązaniami:

Scenariusz nr 1:

Wielka Brytania opuści UE bez wiążących ustaleń z UE, co oznaczałoby tzw. hard brexit, czyli chaotyczne wyjście ze wspólnoty bez wyjaśnienia spornych kwestii, takich jak granica celna z Irlandią Północną. Oznaczałoby to, że 29 marca 2019, czyli za 16 dni, Wielka Brytania przestałaby być członkiem UE. Jak takie rozwiązanie mogłoby odbić się na gospodarce Wielkiej Brytanii i UE? Czytaj tutaj»

Scenariusz nr 2:

Odrzucenie opcji „twardego brexitu” i negocjacje z UE ws. wydłużenia terminu wyjścia ze wspólnoty. Takie rozwiązanie mogłoby dać możliwość wyjaśnienia spornych kwestii i przyczynić się do lepszej koordynacji brexitu. Mogłoby to też oznaczać (przynajmniej w teorii) ograniczenie chaosu politycznego i złagodzenie potencjalnych ciosów dla funta.
Już samo dzisiejsze głosowanie oznacza głęboką porażkę Theresy May, która nie zdołała zdobyć poparcia dla umowy ws. brexitu, która jest efektem jej 2-letniej pracy…

Jak może odbić się na funcie odrzucenie „twardego brexitu”?

Potencjalne skutki wyliczyła wczoraj podczas wystąpienia w brytyjskiej Izbie Gmin sama May, część z nich może nawet oznaczać powrót do punktu wyjścia, tzn. sytuacji sprzed referendum w 2016 roku. W kolejnych głosowaniach posłowie mogą m.in.:

  • wypracować nową, akceptowalną dla większości umowę wyjścia z UE,
     
  • przeprowadzić nowe referendum ws. brexitu,
     
  • wycofać się z decyzji o opuszczeniu UE.
Im bardziej stabilne i dające kontrolę nad sytuacją rozwiązanie, tym większa szansa, że nie pogrąży ono brytyjskiej waluty. Funt może natomiast dotkliwie odczuć każdy zaskakujący zwrot akcji, tym bardziej, że jest niedowartościowany w stosunku do dolara. Pokazuje to wskaźnik purchasing power parity, czyli uwzględniający siłę nabywczą sztywny kurs walutowy, pokazujący koszt tego samego koszyka towarów wyrażony w walutach różnych państw. PPP dla funta względem dolara według danych OECD z 2018 roku wynosi.. 0.688818.

Na wiążącą decyzję ws. brexitu „czeka” też brytyjska gospodarka – w lutym tego roku Bank Anglii obciął prognozy wzrostu PKB na 2019 rok z 1,7 proc. na 1,2 proc. oraz pozostawił stopy procentowe na tym samym poziomie. W komentarzu dodano, że decyzje ws. poziomu stóp procentowych mogą być różne w zależności od rozwoju działań ws. brexitu.

Przedłużenie rozmów i brytyjscy posłowie w europarlamencie?

Taka – kuriozalna bądź co bądź sytuacja – mogłaby mieć miejsce, gdyby ustalenia ws. umowy wyjścia z UE trwały dłużej niż do 22 maja 2019. Dzień później, 23 maja 2019, odbędą się bowiem wybory do Parlamentu UE. W przypadku braku porozumienia i formalnego pozostania w UE Wielka Brytania musiałaby wziąć w nich udział… To zatem nie przypadek, że propozycja głosowania ws. ewentualnego przedłużenia ustaleń z UE zakłada wypracowanie rozwiązania właśnie do 22 maja 2019 roku.

Jakie były kluczowe kwestie sporne między Wielką Brytanią a UE? Czytaj więcej»

Kryzys polityczny w Wielkiej Brytanii

Obecną sytuację w brytyjskim parlamencie dobrze określa słowo: chaos. Porozumienie musi jednak zostać wypracowane w Izbie Gmin, w której trwa walka o władzę nie tylko w kontekście decyzji ws. brexitu, lecz także przywództwa politycznego – stanowisko premier May jest już mocno osłabione. Unia Europejska jest co prawda otwarta na rozmowy, jednak oczekuje od Wielkiej Brytanii dokładnego planu działania i konkretnych decyzji. Można mieć wrażenie, że kurz po bitwie opada… Kiedy w lutym 2019 brytyjski parlament odrzucił zaproponowane przez May porozumienie ws. brexitu, Donald Tusk bardzo emocjonalnie skomentował ten ruch, mówiąc: „zastanawiałem się, jak wygląda specjalne miejsce w piekle dla tych, którzy promowali brexit bez nawet szkicu planu tego, jak go bezpiecznie przeprowadzić”. Po wczorajszym głosowaniu rzecznik Donalda Tuska powiedział, że „Po stronie UE zrobiliśmy wszystko, aby osiągnąć porozumienie. Biorąc pod uwagę dodatkowe zapewnienia udzielone przez UE w grudniu, styczniu i wczoraj, trudno jest stwierdzić, co jeszcze możemy zrobić. Jeśli istnieje rozwiązanie obecnego impasu, można je znaleźć tylko w Londynie”.

Kolejne głosowania dziś, w środę 13 marca roku oraz w czwartek 14 marca 2019 roku.

Spodobał Ci się ten artykuł? Masz jakieś uwagi lub pytania? Napisz do autorki: anna.korzec@rkantor.com
   

Tematy:

Funt

Brexit

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>