Kantor internetowy »   Newsy »   Brexit to wciąż wielka niewiadoma. Oto możliwe scenariusze dla funta  

Brexit to wciąż wielka niewiadoma. Oto możliwe scenariusze dla funta

 
| 25.03.2019 17:21

Francuska minister ds. europejskich Nathalie Loiseau nazwała swojego kota Brexit. Ponoć dlatego, że ten głośno miauczy, gdy chce wyjść na dwór, ale robi to nawet wtedy, gdy stoi przy… otwartych drzwiach. Ta historia doskonale pokazuje, jak trudno będzie Wielkiej Brytanii zachować twarz w Europie. Im dłużej będzie trwał chaos wokół brytyjskiego rozwodu ze Wspólnotą, tym mniej realna będzie stawać się perspektywa trwalszego umocnienia funta.

Już wiadomo, że Wielka Brytania nie opuści Unii Europejskiej zgodnie z pierwotnie przyjętym planem – w nocy z piątku na sobotę 29/30 marca. Ten termin wydłużono do 12 kwietnia. Nie zmienia to jednak faktu, że żaden ze scenariuszy Brexitu nie jest jeszcze przesądzony. Możliwa jest nawet rezygnacja z niego i pozostanie Wielkiej Brytanii we Wspólnocie.

W sytuacji totalnego chaosu dobrze odnajdą się zapewne walutowi spekulanci, szukający swoich szans w gwałtownych reakcjach funta na kolejne doniesienia z tej najważniejszej od lat politycznej rozgrywki w Europie. Ale zdecydowana większość Brytyjczyków - aż 90 proc. - jest pewna tylko jednego: dotychczasowe działania wokół brexitu to dla nich narodowe upokorzenie - takie są przynajmniej wyniki sondażu opublikowanego przez telewizję Sky News. Co ciekawe, respondenci oceniają, że winni tej sytuacji są brytyjski rząd oraz posłowie z Izby Gmin.

Pomimo panującego wokół brexitu bałaganu, spróbujmy uporządkować możliwe scenariusze wydarzeń, ze wskazaniem ich wpływu na notowania brytyjskiej waluty.
 

Brexit może się opóźnić. Funt wyraźnie w górę

Piątkowe popołudnie przyniosło mocne odbicie notowań funta. Brytyjska waluta umocniła się wobec złotego o 1,7 proc. i kurs przebił nawet poziom 5 zł (max. 5,0389). Sterling zyskał również w stosunku do euro (+1,36 proc.) oraz wobec dolara (+0,68 proc.). Miało to miejsce po wyraźnych, trwających od środy wahaniach - w tym czasie kurs funta w stosunku do złotego znajdował się w dość szerokich widełkach: 4,93-5,03.

Jak wahał się kurs funta po wcześniejszych ustaleniach ws. brexitu? Czytaj więcej»

Umocnienie funta pokłosie publikacji słabszych od oczekiwań PMI z Niemiec oraz  ponownych nadziei na to, że brexit się opóźni. Po unijnym szczycie inwestorzy dają takiemu scenariuszowi sporą szansę, chociaż jednocześnie nikt nie może zagwarantować dalszego biegu wydarzeń.

Po zakończeniu ubiegłotygodniowego szczytu UE w sprawie brexitu na razie wiadomo bowiem tyle, że Unia Europejska nie zamknęła Brytyjczykom możliwości rozmów. Wyraźnie widać też, że problem z ustaleniem tego, co dalej, tkwi po stronie brytyjskich parlamentarzystów i rządu, a nie samej Wspólnoty.

Unijni politycy zgodzili się bowiem na dwie możliwe daty brexitu: 12 kwietnia bądź 22 maja. Ostatnie dni marca pokażą, co zrobi z takimi opcjami rząd Theresy May oraz Izba Gmin.
 

Brexit jeszcze w kwietniu. Głosowanie pod znakiem zapytania

Ustalone właśnie zasady opóźnionego terminu brexitu - którym inwestorzy dali pewien kredyt zaufania - wydają się dość proste:

  • 12 kwietnia - brexit nastąpi tego dnia, jeżeli Izba Gmin do końca marca nie poprze planu porozumienia rozwodowego ze Wspólnotą, który jeszcze w listopadzie ubiegłego roku zaproponowała premier Theresa May.
     
  • 22 maja - to nowy termin brexitu, jeżeli Izba Gmin przyjmie wspomniane porozumienie.
 
Głosowanie w Izbie Gmin teoretycznie powinno więc mieć miejsce w tym tygodniu. „Teoretycznie”, bo brytyjscy parlamentarzyści  pokazali już, że nie są skorzy do jakiejkolwiek współpracy z rządem. Wcześniej już dwukrotnie zdecydowaną większością głosów odrzucili projekt porozumienia Theresy May. Teraz część z nich w ogóle poddaje w wątpliwość możliwość, by po raz trzeci głosować nad tym samym porozumieniem. Sama Theresa May stwierdziła również w piątek, że - jeżeli oceni, iż nie ma szans na poparcie - to najpewniej w ogóle nie podda swojego wniosku pod głosowanie.

A skoro tak, to uwaga inwestorów skupi się teraz raczej na dacie 12 kwietnia. Ich zadaniem będzie w najbliższych dniach ocena, czy tego dnia nastąpi chaotyczny brexit bez porozumienia, czy też termin rozwodu znów zostanie przesunięty. Pierwsza opcja sprzyjałaby ponownemu osłabieniu funta. Druga - przynajmniej jego stabilizacji, bo ciągle będzie dawać nadzieję na to, że do brexitu w ogóle nie dojdzie. Taki scenariusz - choć na dłuższą metę dobry dla funta - rodzi jednak kolejne pytania.
 

Brexit dopiero za dwa lata. Albo w ogóle

Premier Theresa May proponowała, by termin brexitu przesunąć na 30 czerwca. Nie znalazła jednak poparcia wśród przywódców pozostałych krajów Wspólnoty. Jeżeli jednak Izba Gmin nie przyjmie warunków porozumienia do końca marca, to rząd Theresy May może spróbować obronić się przed chaotycznym brexitem i ponownie zawnioskować o odsunięcie jego terminu.

Wówczas szanse na spełnienie tej prośby mogą okazać się całkiem spore. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, po zakończeniu unijnego szczytu w ubiegłym tygodniu, zadeklarował, że odpowiada mu przesunięcie brexitu na dłuższy termin. O ile? Nie wiadomo, choć wśród wypowiedzi unijnych polityków padał nawet termin 2021 r. Oznaczałoby to bardzo dużo czasu, w którym znów wiele może się wydarzyć, np. upadek rządu Theresy May, nowe wybory, a nawet nowe referendum, którego wynik wcale nie musiałby być taki sam jak w 2016 r. Wtedy mogłoby się okazać, że Wielka Brytania jednak wcale nie opuści Wspólnoty, a funt zacznie szybko odzyskiwać siły.

Wymiana walut bez środków na koncie? Sprawdź jakie masz możliwości»

Exit from Brexit?

Wniosek o maksymalne wydłużenie terminu brexitu paradoksalnie może więc sprzyjać umocnieniu funta. Jeżeli jednak brytyjski rząd się na to zdecyduje, pojawi się kolejny problem. Mianowicie, po prawie trzech latach od brexitowego referendum Brytyjczycy będą musieli zorganizować… wybory do Parlamentu Europejskiego. Tym samym staną przed koniecznością szybkiego przygotowania głosowania, a cała kampania skupi się na tematyce wyjścia/pozostania w Unii Europejskiej. Tymczasem wyraźnie widać, że sami Brytyjczycy są zmęczeni tym, jak prowadzona jest polityka wyjścia ich kraju ze struktur Unii Europejskiej.

Przesunięcie terminu brexitu o kolejne dwa lata mogłoby uspokoić nastroje wśród inwestorów. Nie można też zapominać o tym, że chociaż w 2016 r. Theresa May wypowiedziała słynne zdanie „Brexit means Brexit”, to jednak Wielka Brytania pozostawiła sobie prawo do jednostronnego odstąpienia od rozmów rozwodowych i całkowitej rezygnacji ze swoich planów. Niespodziewana zapowiedź, że kraj rezygnuje z brexitu, byłaby zapewne najmocniejszym pretekstem do wyraźnego odbicia kursu brytyjskiej waluty. Zwolennicy mocnego funta powinni zatem trzymać kciuki za nowe hasło, które już funkcjonuje w mediach: „Exit from Brexit”.
 
Ilustracja 1: Możliwe scenariusze dla brexitu i funta
 

Źródło: opracowanie własne.
 

Prawie trzy lata z brexitem. Kalendarium

23. czerwca 2016 - referendum, w którym 52 proc. głosujących opowiedziało się za brexitem. W wyniku głosowania premier David Cameron podał się do dymisji. Zastąpiła go Theresa May, deklarując, że przeprowadzi Wielką Brytanię przez okres negocjacji, aż do momentu wyjścia kraju ze Wspólnoty.

29. marca 2017 - rozpoczęcie formalnej procedury brexitu. Jak na zawirowania polityczne w Wielkiej Brytanii w 2017 roku reagował rynek? Czytaj tutaj» ​

listopad 2018 - zakończenie prac rządu nad projektem porozumienia pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. Projekt został zaakceptowany przez UE, ale już dwukrotnie odrzuciła go Izba Gmin. Jednym z głównych punktów sporu jest przyszłe funkcjonowanie granicy pomiędzy Irlandią a Irlandią Północną. O punktach spornych między Wielką Brytanią a Unią Europejską przeczytasz w tym artykule»

29. marca 2019 - pierwotny termin wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Jest on bardzo mało prawdopodobny.

Nasze artykuły nt. brexitu znajdziesz tutaj» 
 
Kurs funta:
W okresie ostatnich trzech lat kurs brytyjskiej waluty pod wpływem kolejnych doniesień o brexicie podlegał znacznym wahaniom. Od 2017 r. utrzymywał się poniżej granicy 5 zł. Najniższa odnotowana w tym czasie wartość funta to 4,69 zł po spadku z okolic 5,6 zł przed brexitowym referendum.
Wykres 1. Kurs GBP/PLN od 2016 roku do marca 2019 roku.
 
Źródło: Stooq.pl

Trzy lata temu obawiano się Brexitgeddonu. Na jakie możliwe skutki gospodarcze zwracali uwagę nasi analitycy? Czytaj więcej»
 
 
Masz pytania dotyczące tego artykułu? A może chciałbyś zaproponować temat, który moglibyśmy opisać? Napisz do autorki: anna.korzec@rkantor.com

 

Tematy:

Funt

Brexit

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>