Kantor internetowy »   Newsy »   Ceny rumuńskiej waluty w kantorze  

Ceny rumuńskiej waluty w kantorze

 
| 20.01.2017 15:27

Rumunia jest krajem, który coraz częściej staje się celem polskich turystów i biznesmenów, głównie z uwagi na przystępne ceny.  Jeśli zdecydujemy się na wyjazd do Rumunii, trzeba się zastanowić, czym najkorzystniej płacić. Jaka waluta obowiązuje w Rumunii? Ile kosztuje w kantorach? Jak najkorzystniej dokonać wymiany?


Oficjalną walutą Rumunii jest lej rumuński (międzynarodowy skrót – RON). Lej dzieli się na 100 bani, które są odpowiednikami naszych groszy. Aktualnie w obiegu znajdują się monety o nominałach: 1, 5, 10 i 50 bani oraz banknoty o nominałach: 1, 5, 10, 50, 100, 200 i 500 lei.

Ile zapłacisz za wymianę RON? Porównaj kursy w Rkantor.com, korzystając z naszego kalkulatora:
Oblicz
RON / PLN
Rkantor.com
961,60
PLN
(0,9616)
-
Pekao SA
938,20
PLN
(0,9382)
Zyskujesz:
=
23,40PLN
[wróć do kalkulatora]

Jako ciekawostkę można dodać, że banknoty RON są polimerowe, zostały wykonane z plastiku. Rumunia jako drugi kraj na świecie (zaraz po Australii) wprowadziła plastikowe banknoty. Całkiem możliwe, że niedługo RON zostanie zastąpiony przez euro. Rumunia wstąpiła do Unii Europejskiej w styczniu 2007 roku, a od 2015 roku stara się o przyjęcie do strefy euro.

Poradnik dla wyjeżdzających – co warto wiedzieć o RON?

Wybierając się do Rumunii warto zaopatrzyć się w walutę tego kraju. Pamiętaj jednak, że koszt wymiany w banku lub kantorze stacjonarnym jest zwykle wyższy niż w kantorze internetowym. Leje nie są też popularną walutą w Polsce i niektóre kantory mogą nie prowadzić ich kupna i sprzedaży. Najkorzystniejszą transakcję, i to bez wychodzenia z domu, zawrzesz w kantorze internetowym Rkantor.com. Z Rkantor.com zlecisz też tani przelew w RON - zapłacisz za niego tylko 15 RON, niezależnie od wysokości przesyłanej kwoty.Jak porównywać ceny w Rumunii z tymi w Polsce? Nie trzeba się tu wiele natrudzić – od dłuższego czasu kurs RON utrzymuje się w okolicach 1 PLN, a więc ceny w Rumunii są porównywalne do tych w naszym kraju.

W Rumunii można swobodnie płacić kartami płatniczymi – akceptuje je coraz więcej sklepów i punktów usługowych. Dostępne są też bankomaty czynne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jeżeli jednak będziemy chcieli wymienić walutę w banku, warto pamiętać, że najczęściej są one czynne od poniedziałku do piątku do godziny 15.00.
 

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>