Kantor internetowy »   Newsy »   Chiny zapowiadają obniżkę podatków  

Chiny zapowiadają obniżkę podatków

 
| 22.10.2018 09:23

·        Agencja Moody’s obniżyła rating Włoch
·        W Chinach możliwe obniżki podatków dla ludności
·        Sprzedaż detaliczna kolejną daną z Polski, która rozczarowała
·        EURPLN przy 4,30

PRZEGLĄD WYDARZEŃ

·        W piątek agencja Moody’s zdecydowała się obniżyć rating Włoch do poziomu Baa3, czyli już tylko jeden stopień wyżej od tzw. poziomu śmieciowego, jednocześnie zmieniając perspektywę na stabilną. Przyczyną zmiany ratingu jest zwiększenie się obaw o włoską sytuację budżetową po tym jak rządzące partie zdecydowały się zwiększyć deficyt budżetowy w tym kraju. Na koniec bieżącego tygodnia decyzję ws. włoskiego ratingu będzie podejmowała agencja S&P i ona również może zdecydować się na jego obniżenie.

·        Rozczarowujące dane o chińskim wzroście gospodarczym pod koniec ubiegłego tygodnia wywołały reakcje władz tego kraju, które zapowiedziały m.in. obniżkę podatków dla ludności, co ma stymulować gospodarkę do wzrostu.

·        Opublikowany w piątek odczyt sprzedaży detalicznej za wrzesień był kolejnym rozczarowującym w tym miesiącu dla polskiej gospodarki i wpisuje się w obraz o spowolnieniu wzrostu gospodarczego w Polsce drugiej połowie br. Seria danych jest argumentem dla RPP by nie zmieniać swojego nastawienia.

KOMENTARZ RYNKOWY

·        EURPLN pozostaje w konsolidacji w okolicy 4,30 i na ten moment nie widzimy istotnych impulsów, które mogłyby istotnie zmienić tę sytuację. Zeszłotygodniowe dane gospodarcze z Polski zwiększają jednak szansę na ruch w górę i ograniczają prawdopodobieństwo istotniejszego ruch w dół.

·        W przypadku EUR/USD kurs także znajduje się w konsolidacji w okolicy 1,15. Wydaje się, że większa zmienność na parze może pojawić się od środy, kiedy najpierw wpływ na rynki będą miały wstępne odczyty PMI dla strefy euro, w czwartek zmienność wzrosnąć może przy okazji konferencji prasowej EBC, natomiast w piątek wpływ będzie miał odczyt PKB ze Stanów Zjednoczonych za III kwartał.

·        Poniedziałek na giełdach rozpoczęliśmy od silnego impulsu chińskiej giełdy, co jest efektem zapowiedzianych obniżek podatków dla ludności w tym kraju, a także wzmocnienie sektora prywatnego. Indeks Shanghai Composite w trakcie sesji wzrastał o ponad 4%. Zagrożeniem dla Chin pozostaje jednak perspektywa wprowadzania kolejnych ceł przez Stany Zjednoczone na chińskie produkty o ile nie dojdzie do przełomu w negocjacjach handlowych.

Baryłka ropy brent pozostaje nieco powyżej poziomu 80 dolarów za baryłkę. W piątek zwiększyła się liczba aktywnych wiertni o cztery do 873. Ważne w tym tygodniu dla ceny surowców będą dane o zapasach ze Stanów Zjednoczonych, które w zeszłym tygodniu istotnie wzrosły.
 

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ>>Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>