Kantor internetowy »   Newsy »   Cła znów psują nastroje  

Cła znów psują nastroje

 
| 11.07.2018 09:31

·        Dziś decyzja RPP i publikacja nowych prognoz ekonomicznych NBP
·        Powrót awersji do ryzyka po informacji o planach nałożenia nowych ceł przez USA na import z Chin
·        EURPLN utrzymał się nad 4,30. Wzrosty ograniczać powinien opór przy 4,34.
·        Eurodolar wyhamował wzrosty poniżej 1,18 i może dziś lekko się obniżyć
·        Słaby indeks ZEW z Niemiec i strefy euro akcentuje obawy o wpływ „wojen handlowych” na gospodarkę.

PRZEGLĄD WYDARZEŃ

·        Dziś wśród wydarzeń krajowych ciekawa będzie konferencja po decyzji RPP (nie spodziewamy się zmian stóp), na której zaprezentowane zostaną nowe prognozy ekonomiczne banku centralnego. Po zaskoczeniach niską inflacją w ostatnich miesiącach (zwłaszcza komponentu bazowego) można oczekiwać, że prognozy CPI zostaną obniżone, co tylko wzmocniłoby opinie w Radzie, że stopy procentowe powinny pozostać bez zmian w tym i kolejnym roku.

·        Na rynki wraca podwyższona awersja do ryzyka po tym jak administracja D. Trumpa poinformowała o planach nałożenia kolejnych ceł na wart 200mld dol. import dóbr z Chin. Podobnie jak w przypadku poprzednich barier nakładanych przez USA Chiny zapowiedziały działania odwetowe.

·        Indeks ZEW spadł mocniej niż oczekiwano zarówno w całej strefie euro, jak i w Niemczech. W komentarzu do raportu wskazywano na oczekiwane negatywne efekty barier handlowych, które przyćmiły pozytywne wyniki produkcji przemysłowej czy dobre dane z rynku pracy.

KOMENTARZ RYNKOWY

·        Po silnych korekcyjnych spadkach w poprzednich dniach kurs EURPLN wyhamował wczoraj ten ruch jeszcze powyżej bariery 4,30. Para zniosła już większość czerwcowego wzrostu, a biorąc pod uwagę ponowne nasilenie obaw o wojny handlowe i wpływ na kondycję Chin (stąd przyszedł ostatni impuls do przeceny na rynkach wschodzących) tym bardziej uzasadnione jest utrzymanie notowań kursu ponad poziomem 4,30 w najbliższym czasie. Przy ponownie podwyższonej awersji do ryzyka para może dziś nieznacznie rosnąć z ważnym oporem przy 4,34 (lokalne maksimum z maja).

·        Kurs EURUSD również wyhamował wczoraj kilkusesyjne wzrosty i nie zdołał wybić się nad barierę przy 1,18. Powrót tematu barier handlowych sprzyja powrotowi na nieco niższe poziomy bliżej 1,17.

·        O ile wczorajsza sesja przyniosła umiarkowane wzrosty w USA i Europie, w tym odbicie WIG20 o 1,2%, dzisiejsze notowania raczej rozpoczną się od korekty pod wpływem doniesień z USA. Polskiemu parkietowi nie pomaga też obniżona aktywność inwestorów, utrudniając silniejsze odbicie od ponad rocznych minimów na WIG20.

Wzrosty cen ropy naftowej ponownie wyhamowały poniżej bariery 80 dol. za baryłkę w przypadku ropy brent, co potwierdza umiarkowany potencjał wzrostowy. Nasilone obawy o wpływ barier handlowych na światowy wzrost gospodarczy dodatkowo nie sprzyjają wzrostom cen surowca.
 

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ>>Tematy:

RPP

NBP

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>