Kantor internetowy »   Newsy »   Czy rozczarowujące payrolle uderzą w dolara? Dlaczego tak duże znaczenie mają konsumenci w USA?  

Czy rozczarowujące payrolle uderzą w dolara? Dlaczego tak duże znaczenie mają konsumenci w USA?

 
| 30.10.2019 11:20

Czy rozczarowujące payrolle uderzą w dolara

Jeśli potwierdzą się szacunki co do liczby nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w październiku, to będzie to trzeci najgorszy odczyt NFP w tym roku. Jak może zareagować dolar?

Prognozy przed piątkową publikacją NFP (non-farm payrolls, liczba miejsc pracy w sektorze pozarolniczym) wyglądają następująco:
 
Odczyt Prognoza na piątek 1 listopada Odczyt z września
Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym 85 tys. 136 tys.
Płaca godzinowa m/m 0,3 proc. 0 proc.
Płaca godzinowa r/r 3 proc. 2,9 proc.
Stopa bezrobocia 3,6 proc. 3,5 proc.
 
Niepokoić może prognozowana liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym. Jeśli odczyt będzie z nią zgodny, to będzie to jeden z najniższych wyników w tym roku:
 
Wykres 1. Liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w USA.

Liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w USA


Źródło: Tradingeconomics.com.
 
Biorąc pod uwagę fakt, że dane z rynku pracy są obok inflacji jednymi z najważniejszych, które bierze pod uwagę FED w decyzjach ws. ewentualnej obniżki stóp procentowych, mogą one odbić się na kursie amerykańskiej waluty. Rynek oczekuje, że na dzisiejszym posiedzeniu Amerykańskiej Rezerwy Federalnej zostanie podjęta decyzja o obniżce stóp procentowych w USA. Czytaj więcej»​​​ Taki krok mógłby stanowić swego rodzaju poduszkę amortyzacyjną dla ewentualnych rozczarowujących danych z rynku pracy. W takim scenariuszu można byłoby oczekiwać, że osłabienie dolara nie będzie znaczące.
 

Te informacje nie sprzyjają dolarowi w październiku

 
Pesymiści zwrócą jednak zapewne uwagę na szereg innych rozczarowujących danych, które mogą działać na niekorzyść amerykańskiej waluty. Jedną z nich jest tempo wzrostu PKB w ujęciu kwartalnym, którego wstępny odczyt poznamy dziś o godz. 13:30. Prognozy zakładają wzrost na poziomie 1,6 proc. w trzecim kwartale. Ta informacja może niepokoić, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że jeszcze w pierwszym kwartale tego roku tempo wzrostu PKB w Stanach było o połowę większe. Z takiego wyniku nie będzie zadowolony także Donald Trump – dziennikarze Bloomberga już zauważyli, że jeśli wzrost PKB w III kw. będzie zgodny z szacunkami, byłby to drugi najgorszy wynik od czasu rozpoczęcia przez Trumpa kadencji prezydenta, któremu nie pomaga też tocząca się procedura impeachmentu. Wspominam o tym dlatego, że równolegle toczą się negocjacje na linii USA-Chiny ws. zakończenia wojny handlowej, a ostatnio amerykański prezydent obwieścił, że „pierwsza faza” umowy zostanie podpisana na szczycie ASEAN, który odbędzie się 16-17 października w Chile. Znany z radykalnych stwierdzeń Donald Trump w ostatnich tygodniach zachowuje się bardzo ugodowo i unika kontrowersyjnych komentarzy na temat Chin. Nie wiadomo jednak, czy pogarszające się dane z gospodarki, które negatywnie wpływają na jego wizerunek przed wyborami w 2020 roku, nie skłonią go do zmiany frontu. O ile do tej pory doniesienia o zaostrzeniu konfliktu handlowego umacniały dolara, to w dłuższej perspektywie jego przedłużanie może negatywnie odbić się na amerykańskiej gospodarce, a w konsekwencji – na walucie tego państwa.
 

Amerykańscy konsumenci w centrum uwagi

 
Poza danymi z rynku pracy i inflacją, na którą zwracają uwagę banki centralne, ważnym czynnikiem napędzającym gospodarkę jest popyt wewnętrzny. To dlatego inwestorzy czujnie śledzą dotyczące go dane, które w tym miesiącu także były rozczarowujące. Opublikowany wczoraj indeks zaufania konsumentów Conference Board był niższy od prognoz (125 vs. 128 pkt). Rozczarowują także dane na temat sprzedaży detalicznej w USA – październikowa publikacja okazała się spadkiem -0,3 proc. m/m, podczas gdy rynek oczekiwał wzrostu na poziomie 0,3 proc.
 
Wykres 2. Sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych od 2014 do 2019 roku.

Sprzedaż detaliczna w Stanach Zjednoczonych

Źródło: Tradingeconomics.com.

 
Dane NFP są ważne także w kontekście popytu wewnętrznego – im więcej miejsc pracy i większa dynamika wzrostu wynagrodzeń, tym większe prawdopodobieństwo, że Amerykanie będą skłonni do większych wydatków, a nie zaciskania pasa. W tym momencie warto przypomnieć wypowiedź Briana Moynihana z Bank of America Corp. W rozmowie z portalem Bloomberg z sierpnia tego roku stwierdził on, że największym zagrożeniem dla amerykańskiej gospodarki są samonapędzające się obawy przed recesją, które mogą wystąpić u amerykańskich konsumentów pod wpływem ciągłych doniesień medialnych o pogarszających się wskaźnikach gospodarczych USA. Najgorszym scenariuszem byłby ten, w którym znacznie ograniczają oni wydatki w obawie przed nadchodzącym kryzysem. Tym bardziej, że podejmowane przez amerykański bank centralny działania mają zupełnie inny cel – zwiększenie inwestycji (to w odniesieniu do firm) i wydatków indywidualnych (bo w czasach niskich stóp procentowych mało opłacalne jest trzymanie środków w bankach, na stosunkowo nisko oprocentowanych lokatach).

 Co dalej z kursem dolara?

 
Choć dolar umocnił się w ostatnim tygodniu w stosunku do euro, co widać na wykresie EUR/USD, to wciąż pozostaje słaby w relacji do złotego:
 
Wykres 3. Kurs EUR/USD w październiku 2019.

Wykres EUR/USD w październiku 2019
Źródło: x-Station.

 
 
Wykres 4. Kurs USD/PLN w październiku 2019.

Wykres USD/PLN w październiku 2019

Źródło: x-Station.

 
Na tym przykładzie dobrze widać spadek awersji do ryzyka na rynku – pozytywne informacje ws. negocjacji dotyczących wojny handlowej i porozumienie ws. brexitu sprzyjają walutom rynków wschodzących, w tym złotemu. W takim otoczeniu rozczarowujące dane z USA mogą posłać dolara na jeszcze niższe poziomy, choć zachowanie kursu będzie uzależnione też od informacji z innych gospodarek.

Masz pytania do artykułu? Napisz do autorki: anna.korzec@rkantor.com


 

Wymień waluty po promocyjnym kursie w kantorze internetowym

 
Kursy średnie (bez spreadu) z serwisu Rkantor.com

Jak dolar reagował na poprzednie publikacje z rynku pracy USA? Czytaj więcej:Tematy:

Dolar

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>