Kantor internetowy »   Newsy »   Czy to uderzy w dolara? Piątkowe payrolle mogą być początkiem…  

Czy to uderzy w dolara? Piątkowe payrolle mogą być początkiem…

 
| 07.09.2018 10:56

W piątek poznamy ważne dla amerykańskiej gospodarki dane z rynku pracy. To jednak tylko jeden z czynników, który może wpłynąć na kurs dolara w najbliższych tygodniach.

Dolar przez ostatnie cztery dni pozostawał stosunkowo stabilny – nie zaszkodziły mu nawet deklaracje Donalda Trumpa o planach nałożenia kolejnych ceł na Chiny. Co więcej, według niektórych traderów moglibyśmy obserwować większe wzrosty na USD, gdyby nie wahania na euro i funcie.

Zapał tych, którzy liczyli na wzrost kursu amerykańskiej waluty po publikacji wrześniowego raportu z amerykańskiego rynku pracy (non-farm payrolls, NFP), ostudziły rozczarowujące dane z raportu ADP (często traktowanego jako dobry prognostyk przed publikacją NFP). Dzisiejsza publikacja wskazała na 163 tys. nowych miejsc pracy, wobec prognozowanych 190 tys. nowych miejsc pracy.

Te dane kładą się cieniem na amerykańskiej gospodarce

Non-farm payrolls, czyli dane z amerykańskiego rynku pracy, zostaną opublikowane w piątek 7 września o godz. 14:30. Wśród ważnych wskaźników, takich jak stopa bezrobocia i liczba nowych miejsc pracy, w tym miesiącu inwestorzy ze szczególną uwagą będą się przyglądać informacjom o poziomie pracy godzinowej. To jeden z cieni, które kładą się na informacjach o kondycji amerykańskiej gospodarki. Zacznijmy jednak od dobrych informacji:

 

  • rekordowo niskiego poziomu bezrobocia – według danych Bloomberga jest to 3,8% - ostatnio takie dane odnotowano w USA w 1969 roku,
     
  • najwyższego od 14 lat wskaźnika ISM dla przemysłu w USA – 61,3 pkt, znacznie powyżej oczekiwań.
 

Bardzo wolno rośnie jednak średnia płaca godzinowa – w lipcu zmiana wyniosła 0,3 proc., natomiast w porównaniu z rokiem 2017 średnia płaca godzinowa w Stanach Zjednoczonych (dopasowana o inflację) zmalała o 0,2 proc. Sierpniowy odczyt jest istotny nie tylko w kontekście wahań na dolarze, które mogą wystąpić po publikacji danych, lecz także w kontekście decyzji ważnych dla amerykańskiej polityki monetarnej.

Dane z amerykańskiego rynku pracy a decyzje FED

Wrześniowa podwyżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych wydaje się już przesądzona, według danych CME jej prawdopodobieństwo jest oceniane na 99,8 proc. Inwestorzy analizują dane z rynku pracy w USA pod kątem prawdopodobieństwa wystąpienia kolejnej, którą FED może ogłosić na posiedzeniu w grudniu 2018 roku. Tutaj nie ma już tak dużego przekonania (6 września 2018 prawdopodobieństwo wystąpienia podwyżki stóp proc. na grudniowym posiedzeniu FED oceniano na 71 proc.). Znaczący wzrost średniego poziomu płacy godzinowej mógłby być dla FED sygnałem do kolejnej, czwartej już, podwyżki. Taki scenariusz oznaczałby oczywiście dalsze umocnienie dolara. Analitycy Bloomberga zwracają też uwagę na niebezpiecznie zbiegające się ze sobą wykresy spreadów amerykańskich obligacji dwu- i dziesięcioletnich. W 2007 roku mieliśmy do czynienia z podobną sytuacją – wtedy nastąpiło odwrócenie tych wykresów i… kryzys ekonomiczny.

Wykres 1. Różnice w spreadach amerykańskich obligacji dwu- i dziesięcioletnich.


Źródło: Bloomberg.com

Co może umocnić dolara?

Sytuacja na rynkach wschodzących (emerging markets). Zaczęło się od kryzysu walutowego w Turcji i Argentynie. W tym samym koszyku walut znajduje się też RPA, gdzie dane o PKB wskazują na recesję, Indie oraz Indonezja, gdzie także można mówić o kryzysie. Niestety, do grona walut krajów rozwijających się należy też polski złoty, który mocno traci na odwrocie inwestorów od emerging markets.

Wykres 2. Kurs USD/PLN od września 2017 roku.


Źródło: Stooq.plWymień walutę teraz»
 

Co może osłabić dolara?

Decyzje podjęte w toku trwającej wojny handlowej – zarówno ze strony Stanów Zjednoczonych, jak i Chin. Na niekorzyść dolara mogą działać też pozytywne informacje dotyczące Brexitu, jak np. ta o akceptacji przez Niemcy mniej szczegółowego porozumienia ws. współpracy handlowej między UE a Wielką Brytanią – w środę wywołała one wzrosty na parze GBPUSD.

Wykres 3. Kurs GBP/PLN od 31 sierpnia 2018 do 6 września 2018 roku.


Źródło: Stooq.pl


Czytaj więcej:

 

 

 

 

Tematy:

Dolar

FED

FOMC

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>