Kantor internetowy »   Newsy »   Czy wymiana walut online jest bezpieczna?  

Czy wymiana walut online jest bezpieczna?

 
| 25.02.2019 10:02

Chcesz skorzystać z atrakcyjnych kursów i niskiego spreadu oferowanych przez kantory internetowe? Zastanawiasz się czy wymiana walut w kantorze internetowym jest bezpieczna? Podpowiadamy jak to sprawdzić.

Zanim zaczniesz wymieniać waluty w kantorze internetowym, warto zwrócić uwagę na dwa rodzaje bezpieczeństwa:
 • prawne – jak pisze Marcin Kuchciak w raporcie „Wymiana walut i przelewy online”, „dotyczy przepisów prawnych, które ograniczają lub eliminują ryzyko ubytku środków klienta  w razie jakichkolwiek kłopotów finansowych podmiotu oferującego wymianę”.
   
 • operacyjne – dotyczy takiego sposobu przeprowadzania wymiany, aby nie wiązał się on z ryzykiem utraty pieniędzy.

BEZPIECZEŃSTWO PRAWNE – "LISTA KONTROLNA":

 • licencja krajowej instytucji płatniczej (KIP)
Na polskim rynku tylko 6 z ponad 50 kantorów internetowych ma status KIP. Jeśli kantor internetowy chce włączyć do oferty usługi przelewów lub Portfela Walutowego, w którym klienci mogą trzymać swoje środki, musi uzyskać taki status.

Jeśli kantor internetowy uzyskał licencję krajowej instytucji płatniczej, oznacza to, że jest nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego i jest zobowiązany do składania regularnych sprawozdań finansowych do tej instytucji. Kantor online ze statusem KIP musi też stosować się do zapisów Ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu z dn. 1 marca 2018 r. KNF przed przyznaniem licencji krajowej instytucji płatniczej sprawdza też, czy kapitał założycielski firmy jest odpowiednio wysoki – jak czytamy na stronie internetowej „krajowa instytucja płatnicza jest zobowiązana posiadać w każdym czasie fundusze własne dostosowane do rozmiaru prowadzonej działalności i rodzaju usług płatniczych, jakie może świadczyć na podstawie posiadanego zezwolenia”.

Co jeszcze wiąże się z uzyskaniem licencji KIP? Czytaj tutaj»
 • stabilny właściciel
Wymieniając walutę w danym kantorze internetowym warto sprawdzić, na czyje konto przesyłasz pieniądze – spółki czy osoby prywatnej. Skąd pochodzą środki na utworzenie danej firmy? W Krajowym Rejestrze Sądowym sprawdzisz informacje dotyczące spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych. Warto też zwrócić uwagę, czy kapitał zakładowy spółki został wpłacony w całości czy ulokowany – np. w nieruchomościach. W tym ostatnim przypadku uzyskanie w ten sposób wpłaconych pieniędzy wymaga więcej czasu.

Spokojnie mogą czuć się klienci kantorów internetowych z kapitałem bankowym – poza tym, że banki podlegają nadzorowi KNF, to ich działalność jest regulowana w odpowiednich ustawach (np. w ustawie Prawo Bankowe z 1997 r.). Działalność kantorów internetowych w Polsce nie jest regulowana żadnym oddzielnym aktem prawnym. Jeśli właścicielem kantoru internetowego jest prywatny przedsiębiorca, działa on w oparciu o zasadę swobody gospodarczej.
 • nadzór Generalnego Inspektora Informacji Finansowej
Generalny Inspektor Informacji Finansowej sprawdza, czy dany podmiot działa zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu z dn. 1 marca 2018 r oraz czy nie wprowadza on do obrotu pieniędzy pochodzących z nielegalnych źródeł.

BEZPIECZEŃSTWO OPERACYJNE – "LISTA KONTROLNA":

 • Protokół TLS/SSL – dzięki niemu możliwe jest zaawansowane szyfrowanie połączeń internetowych; jest on stosowany również w bankach.
   
 • Początkowa weryfikacja tożsamości klienta – podczas procesu rejestracji wprowadzone przez klienta dane są potwierdzane SMS-em.
   
 • Weryfikacja tożsamości klienta na podstawie dwóch źródeł: dokumentu tożsamości i pierwszego przelewu na konto w Rkantor.com. Czytaj więcej»
   
 • Potwierdzenie transakcji kodem otrzymanym w SMS-ie.
   
 • Rejestracja w serwisie zatwierdzana przez link aktywacyjny wysyłany na podany przez klienta adres e-mail.
   
 • Zabezpieczenia stosowane do kontaktu z biurem obsługi klienta – np. w Rkantor.com podczas rejestracji ustalasz 7-cyfrowe hasło do kontaktu telefonicznego z biurem obsługi klienta. Jeśli chcesz sprawdzić stan swojego konta, dowiedzieć się czegoś na temat zawartej przez Ciebie transakcji lub telefonicznie zmienić hasło do serwisu, za każdym razem zostaniesz poproszony o podanie tego hasła. To jedno z wielu zabezpieczeń, dzięki którym możesz być spokojny, że nikt się pod Ciebie nie podszyje.
Jeżeli przekonałeś się do zabezpieczeń stosowanych przez Rkantor.com i chcesz założyć konto w serwisie – możesz zrobić to TUTAJ».

 

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>