Kantor internetowy »   Newsy »   D. Trump zapowiada kolejne cła  

D. Trump zapowiada kolejne cła

 
| 18.09.2018 09:16

·        D. Trump zapowiada kolejną transzę ceł wymierzonych w Chiny
·        Inflacja HICP w strefie euro zgodna z oczekiwaniami
·        Prawie 1,5% przecena Nasdaq Composite i kolejna spadkowa sesja na GPW
·        EURPLN pozostaje stabilny

PRZEGLĄD WYDARZEŃ

·        D. Trump zapowiedział wprowadzenie kolejnej transzy ceł na chińskie produkty. Tym razem wartość importu tych towarów do Stanów Zjednoczonych wynosi 200 mld USD. Cła mają wejść w życie 24 września w wysokości 10%. Jeżeli strony do końca roku się nie porozumieją to stawka celna na te produkty wzrośnie do 25%.

·        Wczorajszy odczyt inflacji HICP ze strefy euro okazał się zgodny z oczekiwaniami rynkowymi i wyniósł 2,0% r/r.

·        Dziś o 10 ukażą się dane z polskiego rynku pracy. Oczekujemy, że wynagrodzenia w sierpniu wzrosły o około 7% r/r, natomiast w przypadku zatrudnienia szacujemy iż wzrosło ono o 3,5% r/r, co odpowiada wartościom z poprzednich miesięcy.

KOMENTARZ RYNKOWY

·        EURPLN w ostatnim czasie pozostaje bardzo stabilny w okolicy 4,30. Dzisiejszy odczyt danych z rynku pracy raczej nie będzie miał istotnego przełożenia na notowania polskiej waluty, wobec tego oczekujemy pozostania kursu w okolicy 4,30.

·        EURUSD przebił wczoraj 100-sesyjną średnią ruchomą przy 1,1670 i ma teraz otwartą drogę w kierunku górnego ograniczenia kanału 1,15-1,1850.

·        USDPLN podążył za wzrostem EURUSD i spadł w okolicę 3,67. Obecnie najbliższe wsparcie dla pary znajduje się przy 3,6730 i jest związane z lokalnym dołkiem z sierpnia br.

·        Część inwestorów obawia się, że odpowiedź ze strony Chin na cła wprowadzone przez Stany Zjednoczone może uderzyć w spółki technologiczne. Taka interpretacja wydarzeń sprzyjała wczoraj istotnej przecenie Nasdaq Composite, ale również S&P 500 (-0,56%) jak i Dow Jones (-0,35%) straciły wczoraj na wartości.

·        Na rynku surowcowym istotny będzie dzisiaj dla ropy raport API o zapasach w Stanach Zjednoczonych, jednak kluczowe dla tego surowca będzie weekendowe spotkanie OPEC.

·        Dość słabą sesję obserwowaliśmy wczoraj w przypadku GPW. WIG20 spadł wczoraj o 0,9%. Po bardzo dobrym zachowaniu średnich spółek z piątku nie ma już śladu. Wczoraj mWIG40 spadł o 1,72%, natomiast małe spółki odnotowały wzrost o 0,05%. Wśród największych podmiotów przed większymi spadkami indeksów broniły spółki paliwowe oraz CCC, natomiast do spadku przyczyniały się banki oraz energetyka.
 

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ>>Tematy:

Euro

GPW

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>