Kantor internetowy »   Newsy »   Dane NFP zaskakują. 5 pytań o przyszłość dolara i rynku walutowego po dzisiejszym raporcie  

Dane NFP zaskakują. 5 pytań o przyszłość dolara i rynku walutowego po dzisiejszym raporcie

 
| 04.01.2019 16:38

Grudniowe dane z amerykańskiego rynku pracy pozytywnie zaskoczyły inwestorów, a dolar w ciągu kilku minut zanotował wzrost o 1,7 gr. Mogłoby się wydawać, że dzisiejszy raport rozbudził nadzieje na jastrzębie decyzje FED w tym roku i zaprzeczył kasandrycznym wizjom nadchodzącej recesji. Czy na pewno?

Dzisiejsza publikacja z amerykańskiego rynku pracy mocno wsparła dolara, który w ciągu 30 minut od publikacji umocnił się o 2 grosze:

Wykres 1. Wykres USD/PLN z 4 stycznia 2019 roku.
 
Źródło: Platforma x-Station.
 

Zaskoczyły zarówno dane o liczbie nowych miejsc pracy, jak i płacy godzinowej – prognozy w zderzeniu z danymi okazały się bardzo skromne:

 • Liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym: grudzień: 312 tys., prognoza: 178 tys. 
   
 • Płaca godzinowa m/m: grudzień 0,4 proc.; prognoza: 0,3 proc., 
   
 • Płaca godzinowa r/r: grudzień 3,2 proc.; prognoza: 3 proc., 
   
 • Stopa bezrobocia: grudzień 3,9 proc.; prognoza: 3,7 proc.Czy będziemy obserwować dalsze wzrosty na dolarze w 2019 roku.
Jak zareagował rynek na listopadową publikację z rynku pracy USA? Czytaj tutaj»

​1. Czy będziemy obserwować dalsze wzrosty na dolarze w 2019 roku?

Grudniowa publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy może dawać na to nadzieje, jednak należy wziąć pod uwagę wiele innych czynników. Rok 2018 był bardzo korzystny dla dolara, który umocnił się do wszystkich walut z wyjątkiem jena japońskiego. Widać to dobrze na wykresach.
 

Euro w 2018 roku osłabiło się w stosunku do dolara o 4,5 proc.

Wykres 2. Wykres EUR/USD z 2018 roku.
 
Źródło: Platforma x-Station.
 

Polski złoty odnotował osłabienie na poziomie 6,8 proc.


Wykres 3. Wykres USD/PLN z 2018 roku.
 
Źródło: Platforma x-Station.
 

Korona szwedzka odnotowała aż 7,8 proc. spadek w stosunku do dolara.


Wykres 4. Wykres USD/SEK z 2018 roku.
 
Źródło: Platforma x-Station.
 

Dane z amerykańskiego rynku pracy świadczą o dobrej kondycji amerykańskiej gospodarki. Wspierają je dane o wzroście gospodarczym z trzech kwartałów 2018 roku na poziomie 3,3 proc. – to najlepszy wynik od 10 lat. Uśredniony poziom bezrobocia z 2018 roku na poziomie 3,9 proc. to także najlepszy od kilkudziesięciu lat wynik.


Wojny handlowe osłabiają dolara

Z drugiej strony, inwestorzy pamiętają wczorajsze mocne tąpnięcie na dolarze po publikacji indeksu ISM, czyli wskaźnika aktywności przemysłowej, który spadł do poziomów z czasów kryzysu finansowego z 2008 roku! Odczyt za grudzień wyniósł 54,1 pkt, co oznacza spadek z 59,3 pkt w listopadzie 2018 roku. Wskaźnik powyżej 50 pkt wciąż wskazuje, że przemysł się rozwija, jednak spadek o 5,2 pkt można uznać za znaczący.

Dolarem wstrząsają też informacje na temat toczącej się wojny handlowej z Chinami – mimo pozytywnych informacji o przygotowywanym porozumieniu także tej kwestii nie można uznać za zamkniętą. Wciąż stanowi ona realne zagrożenie dla stabilności gospodarczej na świecie. O tym, jak wiele czynników może wpłynąć na kurs tej waluty, przypomina też informacja o obniżeniu prognoz przychodów przez amerykańskiego giganta – Apple.

Warto pamiętać, że dolara w 2018 roku umocniły aż cztery podwyżki stóp procentowych przez amerykański bank centralny. Rynek oczekiwał, że w całym ubiegłym roku FED tylko trzy razy zdecyduje się na taki ruch, dlatego jastrzębia decyzja o kolejnej podwyżce z grudnia 2018 także zaskoczyła inwestorów. Na rok 2019 oczekiwane są „tylko” dwie podwyżki, jednak w obliczu dobrych danych z amerykańskiej gospodarki także tutaj można oczekiwać zmian planów.

2. Czy dzisiejszy raport NFP oznacza, że w 2019 roku będzie więcej podwyżek stóp procentowych niż zakładano jeszcze w grudniu 2018?

Na opublikowanym przez FED po grudniowym posiedzeniu wykresie dot-plot, obrazującym nastawienie członków tej instytucji do podwyżek stóp procentowych w 2019 roku, przeważają zwolennicy dwóch podwyżek rocznie. Jeszcze wczoraj dane CME Group wskazywały, że 53 proc. inwestorów, przerażonych potencjalnie słabymi danymi z amerykańskiej gospodarki i sytuacją na globalnym rynku, oczekiwało obniżki stóp procentowych!
 
Wykres 5. Nastawienie członków amerykańskiego banku centralnego do podwyżek stóp procentowych w kolejnych latach.
 
Źródło: federalreserve.gov

Czy FED zmieni nastawienie po dzisiejszej publikacji? Inwestorzy z uwagą będą słuchali wystąpienia szefa tej instytucji, Jerome’a Powella z godz. 16:00. 

Choć dane z amerykańskiego rynku pracy to ważny czynnik, który bierze pod uwagę FED, we wcześniejszych wypowiedziach Powell pozostawiał furtkę w postaci zapewnień, że amerykański bank centralny w prowadzonej przez siebie polityce uwzględnia też sytuację na rynku światowym, a ta nie jest już tak jednoznacznie pozytywna…

3. Jak sytuacja na świecie (gospodarka UE, Chin) może wpłynąć na kursy walut w 2019 roku?

Głosy o nadchodzącej recesji wspierały informacje o pogarszającym się stanie gospodarki w strefie euro:
 • Najniższy od 4 lat wskaźnik PMI (51,1 pkt).

Wykres 6. Łączony wskaźnik PMI dla strefy euro od 1999 roku.
 
Źródło: IHS Markit.
 • Inflacja z grudnia na poziomie 1,6 proc. (spadek z 1,8 proc.)
Niepokój na rynkach wzbudziła też informacja o najniższym od dwóch lat PMI dla Chin, który w grudniu spadł do 50 pkt - czyli na granicy recesji. Stworzyło to „dobry” klimat do toczących się obecnie rozmów ws. zakończenia amerykańsko-chińskiej wojny handlowej. Chiński rząd obiecał też cięcia podatków w celu wsparcia osłabiającego się przemysłu.

4. Czy dzisiejsza publikacja NFP uspokoi sytuację na rynku obligacji w USA?

Dzisiejsza publikacja NFP „pomogła” amerykańskim 10-latkom, które odnotowały największy od tygodnia wzrost – o 7 pkt bazowych.

 
Wykres 7. Rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji.
 
Źródło: Stooq.pl

Umocnienie dolara może także wpłynąć na wzrost rentowności.

5. Jak w odpowiedzi na dobre dane z amerykańskiej gospodarki zachował się rynek akcji?

Wzrosty obserwowaliśmy na:

 • kontraktach terminowych S&P 500: zaraz po publikacji wystąpił wzrost o 1,2 proc. – największy w ciągu tygodnia (przypomnijmy, spadki wczoraj, 3 stycznia 2018, wyniosły 2,48 proc.),
   
 • indeksie Stoxx Europe 600: 1,6 proc. – to najwięcej od dwóch tygodni,
   
 • amerykańskim Dow Jones Industrial (1,88 proc.).
 
5 błędów, które możesz popełnić, jeśli masz kredyt we frankach»

 

Tematy:

Dolar

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>