Kantor internetowy »   Newsy »   Dane z rynku pracy USA – czy ten czynnik sprawi, że będą tylko pozornie optymistyczne? Jak zareaguje dolar?  

Dane z rynku pracy USA – czy ten czynnik sprawi, że będą tylko pozornie optymistyczne? Jak zareaguje dolar?

 
| 06.09.2019 14:02Ostatnio każdy odczyt z USA jest interpretowany w kontekście pytania: „czy to sygnał recesji?”. Po ostatnich pozytywnych danych ISM i raporcie ADP nastroje przed dzisiejszym raportem z rynku pracy są dość optymistyczne. Jest jednak jeden czynnik, który w dłuższej perspektywie może okazać się niemiłym zaskoczeniem, i który zapewne weźmie pod uwagę FED. Czy dzisiejsza publikacja będzie jasnym sygnałem, czy wprowadzi jeszcze więcej zamieszania?

Amerykańska gospodarka przeżywa obecnie najdłuższy od 1854 roku okres ożywienia, stąd (między innymi) obawy o spowolnienie, które wydaje się w tym kontekście naturalną koleją rzeczy. Są one dodatkowo podsycane przez nabierającą rozpędu wojnę handlową, o której więcej pisaliśmy w tym artykule» i niepokojącymi sygnałami nt. zmniejszenia tempa wzrostu gospodarczego w Chinach i w Europie. W tym kontekście bardzo miłym zaskoczeniem były lepsze od oczekiwań publikacje ze Stanów Zjednoczonych w tym tygodniu:

 • ISM dla usług wyniósł 56 pkt wobec prognozowanych 54 pkt.
   
 • Raport ADP, traktowany jako wyprzedzający wobec NFP (non-farm payrolls, czyli dane z sektora pozarolniczego), wskazuje na 195 tys. wobec prognozowanych 148 tys. nowych miejsc pracy. Jak wspominaliśmy w innym artykule na temat metodologii tego badania, nie zawsze dane ADP i NFP były zbieżne», jednak na pewno ta informacja wprowadziła wśród inwestorów nieco optymizmu. Widać było to na wczorajszym wykresie USD/PLN, kiedy to dolar stracił 2 gr w relacji do złotego. Od 4 września obserwujemy też korektę na złotym, któremu sprzyjają informacje na temat wznowienia rozmów handlowych między USA i Chinami.:
Wykres 1. Kurs USD/PLN od środy 4 września do piątku 6 września.


 
Źródło: x-Station.

Dzisiaj, jak widać, przed 14:00 nie obserwujemy znaczących ruchów na dolarze – inwestorzy oczekują na publikację z amerykańskiego rynku pracy. Jest ona ważna nie tylko w kontekście oceny stanu gospodarki, lecz także wrześniowej decyzji FED co do poziomu stóp procentowych.

Jakie są prognozy przed dzisiejszą publikacją NFP?

 • liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym: 160 tys. (w lipcu wyniosła ona 164 tys.)
   
 • płaca godzinowa m/m: 0,3 proc. (w lipcu pozostała ona na tym samym poziomie)
   
 • płaca godzinowa r/r: 3,1 proc. (w lipcu wzrost był na poziomie 3,2 proc.)
   
 • stopa bezrobocia: 3,7 proc. (w lipcu pozostała ona na tym samym poziomie)
Odczyt znacznie powyżej oczekiwań zapewne wzmocni dolara. Warto też przyjrzeć się tempu wzrostu płacy godzinowej – jeśli będzie ono rozczarowujące, to nawet bardzo dobry odczyt liczby nowych miejsc pracy może nie pomóc amerykańskiej walucie. Na ten wskaźnik będą też zwracać uwagę inwestorzy, którzy po ostatnich rozczarowujących danych z sektora przemysłowego (ISM dla przemysłu w USA znalazł się w sierpniu na poziomie 49,10 pkt) są bardzo wyczuleni na wszelkie sygnały spowolnienia.

CZYTAJ RAPORT: Non-farm payrolls a ruchy na rynku walutowym»​

Jaki czynnik może sprawić, że odczyt nowych miejsc pracy w USA będzie tylko pozornie optymistyczny?

Chodzi o osoby zatrudnione przez Amerykański Urząd Statystyczny (US Census Bureau) na potrzeby spisu ludności w 2020 roku. To pracownicy tymczasowi, których liczbę szacuje się według informacji portalu Bloomberg na 40 tys. Ich zatrudnienie powinno zostać odzwierciedlone w publikowanych dziś danych i może zadziałać znacząco „in plus” dla odczytu. Wzrostu zatrudnienia na tym poziomie nie należałoby jednak interpretować jako sygnału świetnej kondycji amerykańskiego sektora pozarolniczego, a raczej jako sezonową „anomalię”.

O co toczy się „gra” przed wrześniowym posiedzeniem FED?

Dzisiejszy raport z amerykańskiego rynku pracy jest też istotny w kontekście decyzji FED o ewentualnej obniżce stóp procentowych na posiedzeniu 18 września 2019 roku. Rynek wycenia obniżkę na poziomie 25 pb, ale rozczarowujący odczyt z rynku pracy może zaostrzyć apetyty inwestorów na większą skalę obniżki (nawet o 50 pb). Przed publikacją NFP oczekiwania inwestorów wyglądają tak:

Wykres 2. Prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w USA według inwestorów.CME FED Watch Tool.

Należy jednak pamiętać, że FED ocena stanu gospodarki USA przez FED jest „całościowa” i choć raport z rynku pracy jest jej ważnym elementem, to nawet najbardziej pozytywny wynik nie wymaże wciąż aktualnych niepokojów związanych ze skutkami konfliktu handlowego, które już widać w bilansie handlowym USA z Chinami, a także konsekwencji tego konfliktu dla amerykańskiego przemysłu. Wciąż aktualna jest też groźba recesji w Europie (w tym tygodniu znowu rozczarowują dane z niemieckiej produkcji przemysłowej, która w lipcu spadła o 0,6 proc. w porównaniu do czerwca), co do której odniesie się zapewne EBC na najbliższym posiedzeniu.

Ciekawe, czy na komentarz co do aktualnej sytuacji pokusi się Jerome Powell, szef FED, który będzie dziś przemawiał w Zurychu. Będzie to jego ostatnie wystąpienie przed posiedzeniem Amerykańskiej Rezerwy Federalnej 18 września, dlatego warto też o tej godzinie śledzić ruchy na dolarze.
 

Wymień dolara po promocyjnym kursie w kantorze internetowym

 
Kursy średnie (bez spreadu) z serwisu Rkantor.com
 

Tematy:

Dolar

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>