Kantor internetowy »   Newsy »   Dane z rynku pracy USA zaskakują in plus. Czy podwyżka stóp w USA już w grudniu jest realna?  

Dane z rynku pracy USA zaskakują in plus. Czy podwyżka stóp w USA już w grudniu jest realna?

 
| 06.12.2019 16:48
Dane z rynku pracy USA

Po publikacji raportu ADP w środę 4 grudnia na rynkach powiało strachem, jednak dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy okazały się dużym pozytywnym zaskoczeniem. Czy będzie to impuls do zmiany kierunku polityki monetarnej przez FED?


Dane z amerykańskiego rynku pracy w sektorze pozarolniczym, czyli non-farm payrolls, to jeden z odczytów, na który zawsze czekają inwestorzy. Jest to nie tylko istotna publikacja z dotycząca kondycji największej światowej gospodarki, lecz także informacja, którą bierze pod uwagę  amerykański bank centralny przy podejmowaniu decyzji nt. poziomu stóp procentowych. Po bardzo rozczarowującym raporcie prywatnego instytutu ADP (67 tys. nowych miejsc pracy versus prognozowanych 135 tys.) dzisiejszy odczyt zaskoczył pozytywnie:
 
Odczyt Nowe miejsca pracy w sektorze pozarolniczym Stopa bezrobocia Płaca godzinowa m/m Płaca godzinowa r/r
Prognoza 180 tys. 3,6 proc. 0,3 proc. 3,0 proc.
Wynik 266 tys. 3,5 proc. 0,2 proc. 3,1 proc.
 
Dolar w relacji do złotego stracił „tylko” 2 gr, reakcja rynku nie była zatem skrajnie entuzjastyczna. Dlaczego?

Amerykański rynek pracy – jeszcze nie czas na ocenę przez różowe okulary?

Przyczyn dość stonowanej reakcji inwestorów można upatrywać w kilku czynnikach. Jednym z nich może być niższy od prognoz wzrost płacy godzinowej miesiąc do miesiąca, a jak zdążyła już pokazać historia, taki rozdźwięk skutecznie potrafi powstrzymać szeroki zakres wahań»  

Przysłowiową łyżką dziegciu w dzisiejszej publikacji może być też fakt, że w listopadzie wrócili do pracy strajkujący w ubiegłym miesiącu pracownicy General Motors, których liczbę oceniano na 40 tys. Jeśli spojrzymy na publikacje z amerykańskiego rynku pracy z poprzednich lat, to zobaczymy, że w ostatnich miesiącach roku zwykle następował wzrost zatrudnienia w USA.

Wykres 1. Liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w USA od 2015 do 2019 roku.

Liczba nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w USA

Źródło: Investing.com.


Wiąże się to ze wzrostami zatrudnienia w okresie przedświątecznym, który obejmuje także okres wyprzedaży takich jak Black Friday czy Cyber Monday. Te wszystkie czynniki, zwane sezonowymi, mogą skutecznie studzić entuzjazm inwestorów. Ci mają też inne powody do zmartwień, m.in. niższy od oczekiwań indeks ISM dla przemysłu: 48,1 pkt wobec oczekiwanych 49,2 pkt. Systematycznie spadają także wskaźniki dotyczące przemysłu (np. PMI), które kładą się cieniem niepokoju na silnych danych z rynku pracy, które będą zapewne wspierać też wydatki konsumentów (będące jedną z sił napędowych gospodarki).

Na kurs dolara w ostatnim miesiącu wpływała także niepewność związana z brakiem porozumienia w negocjacjach ws. wojny handlowej i sprzecznych informacjach dotyczących zarówno rychłego podpisania porozumienia, jak i możliwego przeciągania go aż do wyborów prezydenckich w USA w 2020 roku:

Wykres 2. Kurs USD/PLN od 6 listopada 2019 do 6 grudnia 2019.

Wykres USD/PLN od 6 listopada 2019 do 6 grudnia 2019.


Źródło: x-Station.

Czy dzisiejsza publikacja z amerykańskiego rynku pracy wpłynie na decyzję FED?

Odpowiedź na postawione w tytule tego artykułu pytanie „Czy podwyżka stóp procentowych przez FED w grudniu jest realna?” wydaje się być przecząca – jednorazowa pozytywna publikacja z rynku pracy nie wydaje się być wystarczającym dla FED-u bodźcem, który skłaniałby do tak radykalnej zmiany prowadzonej przez ten bank centralny polityki. Tym bardziej, że do najbliższego posiedzenia tej instytucji zostało już tylko 6 dni. Dla kursu dolara znaczące będą jednak zapewne wypowiedzi szefa FED na konferencji 12 grudnia 2019, jak również ewentualne rozstrzygnięcia ws. wojny handlowej.

Masz pytania do artykułu? Napisz do autorki: anna.korzec@rkantor.com.
 

Wymień waluty po promocyjnym kursie w kantorze internetowym

 
Kursy średnie (bez spreadu) z serwisu Rkantor.com
     

Czytaj również:Tematy:

Dolar

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>