Kantor internetowy »   Newsy »   Dane z USA wsperają sentyment na rynkach  

Dane z USA wsperają sentyment na rynkach

 
| 12.03.2018 12:08

·        Dane z rynku pracy w USA wskazały na silny wzrost zatrudnienia przy ograniczonej presji inflacyjnej.
·        Spadek obaw o eskalację „wojen handlowych” wspiera sentyment na rynkach.
·        Kurs EURUSD powinien utrzymać się w trendzie bocznym w oczekiwaniu na odczyt inflacji z USA w środę.
·        Poprawa nastrojów na globalnych rynkach pomaga złotemu.

PRZEGLĄD WYDARZEŃ

·        Raport z amerykańskiego rynku pracy za luty wskazał na wzrost zatrudnienia o 313 tys. nowych miejsc pracy wobec konsensusu rynkowego zakładającego wzrost miejsc pracy o 200 tys. Dodatkowo w górę zrewidowany został odczyt za styczeń do 239 tys.  z 200 tys wczesnej. Pomimo dynamicznego wzrostu zatrudnienia presja na wzrost wynagrodzeń pozostaje wciąż umiarkowana. W lutym wzrost wynagrodzeń wyniósł 2,6% mdm dodatkowo w dół zrewidowany został odczyt do za styczeń (z 2,9 % do 2,8 %) .

·        W tym tygodniu wśród danych makroekonomicznych w centrum uwagi znajdą się przede wszystkim  środowe odczyty inflacji CPI oraz sprzedaży detalicznej z USA. W przypadku inflacji po silnym wzroście o 0,5% mdm w styczniu w lutym spodziewamy się wyhamowania dynamiki do 0,1% (konsensus rynkowy zakłada wynik 0,2%). W ujęciu rdr wskazuje to na wzrost do 2,2%.

·        W przypadku sprzedaży detalicznej, po rozczarowujących odczytach w grudniu i styczniu spodziewamy  się przyspieszenia wzrostu wskaźnika do 0,4% mdm po spadku w styczniu o 0,3 %. Gdyby jednak odczyt lutowy miał rozczarować, perspektywa dobrego wyniku konsumpcji prywatnej i tym samym silnego wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale w USA będzie się oddalała.

·        Relatywnie pusty jest w tym tygodniu kalendarz makro w strefie euro, warto jednak zwrócić uwagę na końcowy odczyt inflacji za luty (wstępny odczyt wskazał na spadek wskaźnika do 1,2% rdr). W środę wystąpienie publiczne zaplanowane ma prezes EBC M. Draghi. Biorąc jednak pod uwagę ubiegłotygodniowe posiedzenie EBC nie należy oczekiwać iż przyniesie ono nowe sygnały na temat polityki monetarnej.

·        Swoje posiedzenie w tym tygodniu zaplanowane ma szwajcarski bank centralny. Po ostatnich słabych odczytach nt inflacji z Szwajcarii spodziewamy się, że przyniesie ono utrzymanie gołębiej retoryki. SNB powtórzyć może również, że frank pozostaje przewartościowany.

·        Z polskiej gospodarki w centrum uwagi znajdą się czwartkowe dane nt. inflacji w lutym. Prognozy są w tym miesiącu obarczone dodatkowym ryzykiem z uwagi na coroczną rewizję koszyka inflacyjnego. Zakładamy spadek wskaźnika do 1,8%r/r z 1,9% przy konsensusie 1,7%.  W piątek natomiast zaplanowana jest publikacja danych z rynku pracy.

KOMENTARZ RYNKOWY

·        Piątek na rynkach finansowych przebiegał pod znakiem wzrostu apetytu na ryzyko. Wzrosty dominowały na giełdach europejskich i w USA. Dzisiaj rano dobrze wyglądały również notowania na giełdach azjatyckich. Do wzrostów indeksów giełdowych przyczyniły się piątkowe dane z rynku pracy w USA, które wskazały na dynamiczny wzrost zatrudnienia w amerykańskiej gospodarce, który jednak wciąż przebiega przy umiarkowanej presji inflacyjnej. Dodatkowo korzystny wpływ na sentyment ma spadek obaw o eskalacje konfliktu handlowego wywołanego przez decyzje D. Trumpa o wprowadzeniu ceł na importowane do USA stal i aluminium po tym jak prezydent USA poinformował pod koniec ubiegłego tygodnia o wyłączaniu z ich obwiązywania Kanady i Meksyku i nie wykluczył umieszczenia na tej liście innych „przyjaznych” USA krajów.

·        Kwestie polityki handlowej mogą decydować o sentymencie rynkowym na początku tygodnia. Szczególnie ważna będzie to jaki ostateczny kształt przyjmą nowe cła w handlu pomiędzy USA a UE oraz Chinami. A trakcie weekendu komisarz ds. handlowych UE C. Malmstrom oświadczyła, że nie wie na razie jakie dokładnie plany w s. do UE ma administracja D. Trumpa. Chiny z kolei pod koniec ubiegłego tygodnia zadeklarowały, że rozważają środki odwetowe „jeśli będą one konieczne”.

·        Ubiegłotygodniowe posiedzenie EBC oraz publikacja raportu z rynku pracy w USA za luty nie rozjaśniły perspektyw dla notowań EURUSD na najbliższy czas. Posiedzenie EBC z jednej strony przyniosło formalną zmianę języka komunikatu, która otwiera drogę do zakończenia luzowania ilościowego w strefie euro w tym roku, z drugiej strony jednak na konferencji po posiedzeniu prezes M. Draghi zasugerował, że program ten zamiast zakończyć się we wrześniu może zostać wydłużony do grudnia. Dane z rynku pracy USA pomimo, że rewelacyjne na poziomie wzrostu zatrudnienia rozczarowały dynamiką płac. Wszystko to sprawia, że trend boczny w obecnym zakresie wahań 1,22-1,25 wydaje się być najbardziej prawdopodobnym scenariuszem dla notowań EURUSD w tym tygodniu, szczególnie, że w najbliższych dniach, oprócz inflacji, brak jest publikacji ważniejszych danych makroekonomicznych ze strefy euro oraz USA.

·        Dane z rynku pracy USA z luty, które wskazują na silny wzrost gospodarczy, przy wciąż ograniczonej presji inflacyjnej są korzystne dla globalnego apetytu na ryzyko i tym samym dla notowań złotego. Z drugiej strony jednak potencjał do silniejszego umocnienia złotego ograniczają sugestie prezesa RPP, który na zakończeniu posiedzenia w tym tygodniu ocenił,  że przed końcem przyszłego roku podwyżki stóp procentowych w Polsce są mało prawdopodobne. W gołębią retorykę RPP wpiszą się prawdopodobnie dane nt. lutowej inflacji z Polski, które poznamy w tym tygodniu. Wszytko to przemawia również za trendem bocznym w wykonaniu EURPLN w najbliższym czasie, którego zakres powinien ograniczać przedział 4,17-4,22.

W przypadku kursu USDPLN silnym oporem pozostawać w tym tygodniu powinna okolica 3,42, która powstrzymywała wzrosty kursu w ubiegłym tygodniu. Na wsparcie w krótkim terminie kurs może liczyć w okolicy 3,36. Dobre nastroje na światowych rynkach obecnie sugerują ruch kursu w tym kierunku na początku tego tygodnia.\

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ»Tematy:

Euro

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>