Kantor internetowy »   Newsy »   Dane z USA: złoty środek dla dolara?  

Dane z USA: złoty środek dla dolara?

 
| 08.04.2019 13:28

Piątkowe dane z USA mogą dawać powody do optymizmu, jednak po chwilowym wahaniu kurs USD/PLN przeszedł do konsolidacji… To pokazuje, jak ważne są nie tylko sygnały z amerykańskiej gospodarki, lecz także nastroje na innych światowych rynkach.

Po rozczarowaniu ostatnim raportem z amerykańskiego rynku pracy, który zaskoczył największą różnicą między oczekiwaniami a właściwym odczytem od 10 lat», w piątek 5 kwietnia rynek zamarł w oczekiwaniu na dane z marca 2019. Publikacja przerwała flautę na dolarze:

Wykres 1. Kurs USD/PLN 5 kwietnia 2019 roku (dane z rynku pracy opublikowano o godz. 14:30).


Źródło: X-Station.

 

Pozytywnie można było interpretować informację o liczbie nowych miejsc pracy – 196 tysięcy wobec oczekiwanych 180 tys. Zaktualizowano też dane z lutego z 20 tys. do 33 tys. nowych miejsc pracy. Okazały się one zatem chwilową „anomalią”, związaną z warunkami pogodowymi i echami government shutdown. Na minus zaskoczyły natomiast informacje o:

 • płacy godzinowej – wzrosła ona o 0,1 proc. m/m (oczekiwano wzrostu 0,3 proc. m/m)
   
 • rocznej dynamice płac – wyniosła ona 3,3 proc. m/m (wobec 3,4 proc. m/m w lutym)

Być może dlatego po chwilowym wahaniu kurs USD/PLN wzrósł tylko o 1 gr. Biorąc pod uwagę historyczne wahania na dolarze po publikacji danych z rynku pracy (więcej przeczytasz TUTAJ»), nie były to spektakularny wzrost.

 
 

Co dalej z dolarem?

Dane z rynku pracy są jednym z czynników, które bierze pod uwagę amerykański bank centralny przy podejmowaniu decyzji o poziomie stóp procentowych. W kontekście ostatnich informacji o braku planowanych podwyżek stóp w 2019 roku» niejednoznaczny odczyt z marca nie stanowi raczej mocnego argumentu za zmianą polityki monetarnej (jak wiadomo – podwyżka stóp w danym kraju oznacza umocnienie jego waluty). Presję na utrzymanie gołębiej retoryki wywiera też prezydent Trump, który ocenił piątkowe dane z rynku pracy jako „dobre”, ale przy okazji skrytykował FED i zasugerował powrót do polityki cięcia stóp procentowych. Jak widać na poniższym wykresie, rynek ocenia prawdopodobieństwo podwyżki stóp w USA na kolejnym spotkaniu FED na zaledwie 2,5 proc.:

Wykres 2. Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA na konferencji w maju 2019 roku.

Źródło: Cmegroup.com.

Pozytywnym impulsem dla dolara mogłaby być informacja o podpisaniu porozumienia ws. wojny handlowej na linii USA-Chiny» W sobotę 6 kwietnia poinformowano o poczynionych na tym polu „postępach”.

Co może blokować wzrosty na dolarze?

 

Jednym z takich czynników są słabsze dane ekonomiczne z USA – indeks ISM dla usług w marcu 2019 wyniósł 56,1 wobec oczekiwanych 58. Gołębia polityka Europejskiego Banku Centralnego, który mimo słabszych danych utrzymuje pozytywne nastawienie oraz coraz gorsze dane z Niemiec (dziś rano poznaliśmy dane o handlu zagranicznym za luty – zarówno w przypadku eksportu (-1,3 proc.), jak i importu (-1,6 proc.) odnotowaliśmy spadek m/m obniżają nastroje globalne i wydają się blokować mocniejsze wybicie także na walucie USA. Ważnym dniem będzie nadchodząca środa 10 kwietnia – odbędzie się wtedy:

 

 • szczyt UE, na którym ma zostać zaakceptowane porozumienie ws. brexitu,
   
 • posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, który zmierzy się z pytaniami o ocenę europejskiej gospodarki,
   
 • poznamy też minutki z ostatniego posiedzenia FED, w których inwestorzy mogą doszukiwać się mocniejszych sygnałów co do dalszego kierunku polityki monetarnej.
W przypadku niekorzystnych informacji może nastąpić odwrót do dolara, uważanego przez inwestorów za „bezpieczną” walutę. Taki scenariusz mógłby oznaczać wzrosty na dolarze.

Masz pytania do tego artykułu? A może chciałbyś zaproponować temat kolejnego tekstu? Napisz do autorki: anna.korzec@rkantor.com


Tematy:

Dolar

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>