Kantor internetowy »   Newsy »   Dane ze Szwajcarii – czy możemy spodziewać się ruchów na parze CHF/PLN?  

Dane ze Szwajcarii – czy możemy spodziewać się ruchów na parze CHF/PLN?

 
| 31.05.2017 09:41

Jutrzejszy poranek będzie obfitował w publikacje dotyczące szwajcarskiej gospodarki. Czy możemy spodziewać się dużych ruchów na parze CHF/PLN?

Na początek poznamy odczyt PKB za I kwartał. Jak widać na poniższym wykresie, obecne tempo wzrostu kształtuje się na podobnym poziomie jak w 2016 roku. Im wyższy wzrost PKB, tym większa chęć inwestorów do lokowania kapitału w danym kraju. Frank szwajcarski, uważany za jedną z tzw. „bezpiecznych” walut, które chętnie kupowane są przez inwestorów w czasie kryzysów na rynkach finansowych (tzw. safe heaven).

W przypadku danych, których publikację zaplanowano na 1 czerwca 2017 roku rynek oczekuje wzrostu na poziomie 0,5% kwartał do kwartału, poprzednio było to 0,1%.

Wykres 1. Kwartalne tempo wzrostu PKB w Szwajcarii.Źródło: Tradingeconomics.com.


Kolejną informacją będą dane o sprzedaży detalicznej w Szwajcarii – te publikowane są co miesiąc.

Wykres 2. Sprzedaż detaliczna w Szwajcarii.Źródło: Investing.com.

O 9:30 poznamy dane dotyczące aktywności przemysłowej Szwajcarii – indeks PMI. Jest on publikowany co miesiąc, opiera się na wynikach ankiet przeprowadzanych wśród menadżerów ze stowarzyszenia SME (Association of Purchasing and Materials Management). Podają oni informacje m.in. na temat produkcji, sprzedaży, zamówień itp. ze swego sektora. W poprzednim miesiącu indeks PMI dla Szwajcarii wyniósł 57,4 pkt, prognoza na czerwcową publikację wynosi 57,8 pkt.

Wykres 3. PMI Szwajcarii w latach 2016 – 2017.Źródło: Tradingeconomics.com

Opisane do tej pory publikacje miałyby potencjał do wywołania ruchów na rynku walutowym jeśli odczyty znacząco różniłyby się od rynkowych oczekiwań. Ruchy wzrostowe mogą być jednak hamowane przez mocną złotówkę. Co mogłoby zatem „ruszyć” frankiem szwajcarskim w dłuższej perspektywie? Niepewność. A tej możemy spodziewać się na rynkach w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Wymień walutę teraz>>

Grecki dług a szwajcarska waluta


Ten temat powraca z dużą regularnością – wraz z wyznaczonymi dla Grecji terminami kolejnych spłat. Obecnie Ateny stoją przed koniecznością spłaty 7,3 mld euro pożyczek, których udzielił im Międzynarodowy Fundusz Walutowy i kraje strefy euro. Majowe spotkanie Eurogrupy ws. umorzenia zadłużenia i pomocy finansowej dla Grecji nie przyniosło żadnych konkluzji w tej sprawie. Kolejne spotkanie Eurogrupy zaplanowano na 15 czerwca 2017 roku. Jeśli nie zapadną na nim wiążące decyzje lub jego wynik nie będzie dla Grecji satysfakcjonujący, możemy spodziewać się przepływu kapitału do krajów safe heaven (bezpiecznej przystani), czyli umocnienia franka szwajcarskiego.

Sytuacja włoskich banków


W grudniu 2016 rynek poraziła informacja o kłopotach najstarszego włoskiego banku - Banca Monte dei Paschi di Siena. Okazało się, że potrzebuje on nie jak zakładano 5 mld euro, ale 8,8 mld euro rządowego wsparcia. 75% tej kwoty mieli wyłożyć ze swojej kieszeni podatnicy. W piątek 26 maja 2017 o pomoc poprosiły dwa kolejne banki z Italii - Banca Popolare di Vicenza oraz Veneto Banca. W razie kłopotów włoskiego systemu finansowego frank szwajcarski również może okazać się bezpieczną walutą, w której inwestorzy będą lokować swoje aktywa.

Czytaj również:

 

 


 

Tematy:

Frank

Kursy

PKB

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>