Kantor internetowy »   Newsy »   Decyzja Trumpa ws. Iranu – złe wiadomości dla złotego  

Decyzja Trumpa ws. Iranu – złe wiadomości dla złotego

 
| 09.05.2018 13:07

Kolejna kontrowersyjna decyzja Donalda Trumpa wywołała ostrą reakcję wszystkich rynków, która była odczuwalna jeszcze dziś rano. Złoty znacząco się osłabił – jest na najniższych poziomach w 2018. W kogo uderzą wiadomości z USA?

Decyzję o zerwaniu porozumienia z Iranem, co wiąże się m.in. z przywróceniem sankcji gospodarczych, prezydent Trump ogłosił we wtorek wieczorem. Jednak prawdziwy rajd na polskim rynku zaczął się dziś rano:

Wykres 1. Wykres USD/PLN z 9 maja 2018, godz. 6:00-12:25.


Źródło: Platforma x-Station.


Na rynkach „padają” kolejne psychologiczne poziomy – cena ropy przebiła już 70$ za baryłkę (to najwyżej od 2014 roku), dolara można było kupić już za 3,62 PLN, a euro zbliżyło się do 4,29 PLN. Oprocentowanie amerykańskich obligacji po raz pierwszy od siedmiu lat znalazło się na poziomie 3%. Wszystko to reakcja na decyzję, której echa będą odczuwalne jeszcze w długiej perspektywie.

Dolar kontynuuje wzrosty z poprzedniego tygodnia, a w obawie o możliwy konflikt na Bliskim Wschodzie na rynku obserwujemy odpływ kapitału z rynków wschodzących (uważanych przez inwestorów za mniej bezpieczne), w tym także i z Polski. Jak widać na wykresie indeksu polskiej waluty, 9 maja osiągnęła ona najniższe poziomy w 2018 – ostatnio złoty był tak słaby w listopadzie 2017 roku.

Wykres 2. Indeks złotego od grudnia 2017 do 9 maja 2018.

Źródło: Stooq.pl


Spadki obserwujemy też na innych walutach rynków wschodzących – meksykańskim peso, argentyńskim peso oraz lirze tureckiej.

Wykres 3. Wykres USD/TRY od 7 maja do 9 maja 2018.

Źródło: Stooq.pl


Co ciekawe, zawirowania są widoczne także na wykresie BTC/USD, który po ogłoszeniu decyzji Trumpa także się osłabił:

Wykres 4. Wykres BTC/USD od 7 maja do 9 maja 2018.Źródło: Stooq.pl

Czego dotyczy decyzja Trumpa ws. Iranu? Co oznacza dla rynków?

Donald Trump nie zdecydował się na przedłużenie podpisanego w 2015 porozumienia (tzw. JCPoA), którego stronami były największe światowe gospodarki – USA, Francja, Rosja, Chiny, Niemcy, Wielka Brytania oraz Iran. W zamian za wstrzymanie prac nad programem zniesiono tam sankcje gospodarcze m.in. na import ropy. Co ważne po decyzji Trumpa Unia Europejska, Francja, Rosja, Niemcy, Wielka Brytania oraz Iran zadeklarowały, że nadal będą dotrzymywać zobowiązań z 2015 roku. W trudnej sytuacji są Chiny – główny importer irańskiej ropy, dla którego porozumienie z Iranem staje się kolejną drażliwą – obok wprowadzonych niedawno ceł – kwestią w relacjach handlowych ze Stanami Zjednoczonymi. W komunikacie po decyzji Trumpa rząd Państwa Środka nawoływał wszystkie strony do utrzymania warunków porozumienia.Wymień walutę teraz»

Mimo ostrej reakcji rynków w dniu ogłoszenia decyzji Trumpa należy pamiętać, że sankcje zostaną wdrożone po sześciu miesiącach. Dotyczy to podmiotów, które już prowadzą wymianę handlową z Iranem, bo ogłoszona we wtorek decyzja oznacza też natychmiastowy zakaz zawierania nowych umów o współpracy. Dwa ważne terminy to:
  • 6 sierpnia 2018 – do tego czasu ze współpracy z rządem w Teheranie muszą wycofać się wszystkie amerykańskie firmy, które pomagają w m.in. zakupie dolara, a także handlu złotem, grafitem, węglem oraz… irańskimi dobrami luksusowymi, takimi jak dywany i kawior.
     
  • 4 listopada 2018 – wtedy wchodzą w życie sankcje dotyczące handlu ropą a także dotyczące instytucji finansowych, które zawierają transakcje z Irańskim Bankiem Centralnym.
Jak czytamy w portalu Bloomberg, Iran należy do największych na świecie eksporterów ropy naftowej – 2 mln baryłek dziennie z tego kraju trafia do Azji i Europy.

Wykres 5. Najwięksi importerzy ropy naftowej z Iranu.


Źródło: Bloomberg.com.


Ograniczenie importu ropy od tak dużego dostawcy, przy wprowadzanym już przez OPEC i Rosję ograniczeniu produkcji tego surowca może oznaczać dalszy wzrost cen. Dla Polski wzrost cen importu tego surowca może sięgnąć nawet 18 mld PLN w skali roku. W nadchodzących dniach kluczowe będą wypowiedzi i konkretne działania, które zdecydują się sygnatariusze porozumienia – na razie czytaliśmy wypowiedzi dyplomatów. Rynki będą jednak czekać na konkretne kroki i decyzje – np. ze strony Indii, które w ostatnich latach prawie trzykrotnie zwiększyły ilość importowanej z Iranu ropy. Ciekawe jest też, jak zachowa się Unia Europejska, która przed wejściem w życie porozumienia nie importowała czarnego złota z Teheranu.

W obliczu rosnącej dysproporcji między rynkowymi stopami procentowymi w USA i Europie można obserwować umocnienie dolara – na jak długo?

Sprawdź wykres dolara teraz»

Sprawdź wykres euro teraz»


Czytaj więcej: 

Tematy:

Dolar

Ceny

Notowania

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>