Kantor internetowy »   Newsy »   Dolar na 2-letnich maksimach po decyzji FED. Czy przebije 4 zł?  

Dolar na 2-letnich maksimach po decyzji FED. Czy przebije 4 zł?

 
| 01.08.2019 10:45

Kurs dolara na 2-letnich maksimach

Wczoraj FED zdecydował o obniżce stóp procentowych w Stanach i wywindował dolara na poziomy, których nie widzieliśmy od 2 lat! Od wczoraj USD umocnił się do złotego aż o 4 grosze, a to jeszcze nie koniec wiadomości, które mogą wesprzeć amerykańską walutę…

To pierwsza taka decyzja FED od czasów kryzysu finansowego – ostatnia obniżka stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych miała miejsce podczas kryzysu finansowego w 2008 roku. Więcej o decyzji amerykańskiego banku centralnego i jej możliwych konsekwencjach dla dolara pisaliśmy o tym w tym artykule»​ Kiedy stało się już to, czego oczekiwał rynek, czyli FED obniżył stopy procentowe w Stanach o 25 pb, kurs dolara wystrzelił i wciąż rośnie.

Wykres 1. Kurs USD/PLN od sierpnia 2016 do sierpnia 2019.

Kurs USD/PLN od sierpnia 2016 do sierpnia 2019
Źródło: X-station.


Na wczorajszej konferencji prasowej szef FED-u, Jerome Powell, zastrzegł, że obniżka stóp procentowych w lipcu nie oznacza rozpoczęcia cyklu luzowania ilościowego i określił ją jako „średnioterminowe dostosowanie polityki monetarnej”. To ważny sygnał dla nastawionych na większą liczbę obniżek stóp procentowych w Stanach inwestorów, którzy w obliczu słabszych wskaźników z amerykańskiej gospodarki „nakręcili” nadzieje na cały cykl obniżek. Tym bardziej, że takie same nadzieje miał zapewne Donald Trump, który regularnie krytykował FED za sposób prowadzenia polityki monetarnej i uważał, że dolar jest przewartościowany. Wczoraj prezydent USA również  podzielił się swoją opinią na temat poziomu stóp procentowych w USA.
Twitter Donald Trump Screenshot
Źródło: Twitter.com

Czy dolar przebije 4 zł?

Obserwowany obecnie szybki wzrost kursu może rodzić takie pytanie, zwłaszcza w kontekście zbliżającej się publikacji z amerykańskiego rynku pracy. Te dane (tzw. non-farm payrolls, NFP) poznamy już jutro, w piątek 2 sierpnia, o godz. 14:30. Na wczorajszej konferencji FED stojący na czele tej instytucji Jerome Powell podkreślał dobrą kondycję amerykańskiego rynku pracy i stały wzrost wynagrodzeń. Jeśli piątkowe dane będą lepsze od oczekiwań, jest szansa, że jeszcze bardziej umocnią one dolara. Z takimi przypadkami mieliśmy już do czynienia wcześniej – więcej przeczytasz tutaj»​

Z drugiej strony zasięg formacji ramię głowa ramię został bardzo szybko osiągnięty, co może dać sygnał dla ruchu korekcyjnego lub  czasowej konsolidacji na obecnych poziomach. W analizie technicznej zakres formacji wyznacza wysokość głowy, co widać na poniższym wykresie (zaznaczyliśmy go za pomocą niebieskich linii).

Wykres 2. Formacja ramię głowa ramię na parze USD/PLN.

Formacja ramię głowa ramię na parze USD/PLN

Źródło: X-station.

Wymień dolara po promocyjnym kursie w kantorze internetowym

 
Kursy średnie (bez spreadu) z serwisu Rkantor.com

Masz pytania do artykułu? Napisz do autorki: anna.korzec@rkantor.com
 

Tematy:

Dolar

FED

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>