Kantor internetowy »   Newsy »   Dolar najwyżej od 20 lat, rośnie strach. Czy dane z tego tygodnia będą sygnałem kryzysu w Europie?  

Dolar najwyżej od 20 lat, rośnie strach. Czy dane z tego tygodnia będą sygnałem kryzysu w Europie?

 
| 23.03.2020 12:39


Dolar, euro i frank notują kolejne szczyty, a notowania amerykańskich indeksów akcyjnych spadają w reakcji na informacje o kolejnym wzroście zachorowań na koronawirusa w USA. Już jutro poznamy dane z europejskiej gospodarki, które mogą pokazać skalę uderzenia pandemii w Europie. Czy zdołają one jeszcze bardziej osłabić złotego?


Można odnieść wrażenie, że zmiany kursów walut i notowania indeksów akcyjnych wyznacza skala rozwoju pandemii – informacje o nowych zachorowaniach w USA wywołują spadki indeksów akcyjnych (w piątek 20 marca S&P 500 na zamknięciu odnotował spadek o 4,34 proc.) i wzmacniają dolara, który w poniedziałek przed południem był najdroższy od 20 lat:

Wykres 1. Kurs USD/PLN od 1994 roku do 23 marca 2020 roku.


Źródło: Stooq.pl.


Jak zwracają uwagę dziennikarze Bloomberga, informacje o kolejnych restrykcjach dotyczących przemieszczania się ludności w poszczególnych państwach wywołują spadki na lokalnych giełdach. Tak było m.in. po odwołaniu masowych zgromadzeń i zamknięciu barów i restauracji w pięciu amerykańskich stanach (m.in. w Nowym Jorku), tak było także dziś, kiedy Nowa Zelandia ogłosiła „narodową izolację”, która wejdzie w życie w ciągu dwóch dni i będzie obligować członków każdego gospodarstwa domowego do pozostania w zamknięciu. Oczy inwestorów są jednak zwrócone na największą światową gospodarkę, która obecnie pozostaje najbardziej dotknięta skutkami epidemii. Według danych serwisu Worlodometers z 23 marca 2020, z godz. 11:48, w Stanach Zjednoczonych notuje się największy na świecie dzienny przyrost liczby zakażonych – w ciągu ostatniej doby były to 1 524 osoby. Nastrojów na rynkach nie polepsza fakt, że w sobotę w amerykańskim Senacie nie udało się przegłosować pakietu pomocowego dla gospodarki, kolejna szansa na to będzie dzisiaj i być może przyniesie lekki „oddech” na rynku akcji.

Giełda wyprzedza czy jest wyprzedzana przez gospodarkę? I czy indeksy akcyjne zawsze "mają rację"? Czytaj więcej»  

Obawy przed największą recesją od czasu zakończenia II wojny światowej?

Jak powiedział w wywiadzie dla Bloomberga Edward Moya, analityk Oanda, „Wydaje się, że awersja do ryzyka nadal utrzymuje się na rynkach, w miarę jak inwestorzy coraz bardziej obawiają się, że to może być największa globalna recesja od czasów pokoju”. Pesymistyczne prognozy docierają nawet ze strony członków amerykańskiego banku centralnego – James Bullard, stojący na czele FED z St. Louis, w wywiadzie dla Bloomberga stwierdził, że pandemia może spowodować załamanie gospodarki USA i wzrost liczby zasiłków dla bezrobotnych aż do 30 procent.! Negatywne prognozy dla amerykańskiej gospodarki ma też JP Morgan, według którego w I kwartale 2020 amerykańskie PKB może zmniejszyć się o 4 proc., a w kolejnym kwartale aż o 14 proc.!

Jak Polska walczy ze skutkami gospodarczymi pandemii? Czytaj więcej» ​

Pesymistyczna perspektywa dla Europy? Ważne dane z tego tygodnia

Bloomberg Economics prognozuje spadki PKB w strefie euro o 3 proc. w tym kwartale i o 2,4 proc. w kolejnym. W sobotę Reuters podał też nieoficjalną jeszcze informację, że niemiecki minister finansów Olaf Scholz zaplanował podniesienie progu zadłużenia o 156 mld EUR dodatkowego budżetu, który częściowo ma zostać przeznaczony na zapobieżenie skutkom gospodarczym pandemii. To byłby dla Niemiec, które broniły swojej polityki ograniczania zadłużenia bardzo znaczący krok, który może też zapobiec osłabieniu euro. W tym tygodniu poznamy też ważne dla regionu odczyty:
 
Odczyt Państwo Data i godzina
Optymizm konsumentów Strefa euro Poniedziałek 23.03.2020, godz. 15:00
PMI dla przemysłu i usług Strefa euro Wtorek 24.03.2020, godz.10:00
PMI dla przemysłu i usług Wielka Brytania Wtorek 24.03.2020, godz.10:30
Indeks Ifo, mierzący nastroje przedsiębiorców Niemcy Środa 25.03.2020, godz. 10:00
Sprzedaż detaliczna Wielka Brytania Czwartek 26.03.2020, godz. 10:30
 
Inwestorzy mogą obawiać się niższych od oczekiwań wyników, które mogą pogłębić obawy przed spowolnieniem. Euro w relacji do PLN nadal utrzymuje się bardzo wysoko – na poziomie z 2009 roku:

Wykres 2. Kurs EUR/PLN od 1994 roku do 23 marca 2020 roku.


Źródło: Stooq.pl.


Interesuje cię, jak pandemia wpływa na rynki finansowe? Czytaj nasz codziennie aktualizowany raport»

Masz pytania do artykułu? Napisz do autorki: anna.korzec@rkantor.com.
 

Wymień waluty po promocyjnym kursie w kantorze internetowym

 
Kursy średnie (bez spreadu) z serwisu Rkantor.com
 

Tematy:

Euro

Dolar

Kantor 8:30 - 17:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>