Kantor internetowy »   Newsy »   Dolar odrabia straty po styczniowych danych NFP  

Dolar odrabia straty po styczniowych danych NFP

 
| 10.01.2020 16:04
Kurs dolara po danych NFP

NFP rozczarowały – wynik niższy o 20 tys. od prognozowanego momentalnie osłabił dolara. Takie dane to zaskoczenie dla rynku.


Dobre nastroje i entuzjazm inwestorów przed dzisiejszą publikacją wywołał m.in. lepszy od oczekiwań raport prywatnego instytutu badawczego ADP, według którego w grudniu 2019 sektorze prywatnym w USA utworzono 202 tys. nowych miejsc pracy (prognozy mówiły o 160 tys. nowych miejsc pracy). Pozytywnie zaskoczył też opublikowany we wtorek 7 stycznia raport ISM dla usług, który wyniósł 55 pkt (wobec prognozowanych 54,5 pkt). Rozczarował natomiast indeks ISM dla przemysłu za grudzień (54,1 pkt versus prognozowanych 57,9 pkt). W porównaniu do danych z listopada był to największy od czasów kryzysu finansowego w 2008 spadek tego wskaźnika. Dzisiejsza publikacja z amerykańskiego rynku pracy wpisuje się niestety w pesymistyczną narrację, mówiącą o spowolnieniu gospodarczym w USA. Dolar po publikacji NFP pozostał zaskakująco spokojny – w ciągu 30 min po publikacji zdążył prawie całkowicie odrobić początkowe, 1-gr spadki.

Wykres 1. Kurs USD/PLN 10 stycznia 2020.

Wykres USD/PLN 10 stycznia 2020

 
Źródło: x-Station.

Później w ciągu dnia ruch spadkowy na USD/PLN był bardziej widoczny - od momentu publikacji odczytu z amerykańskiego rynku pracy o godz. 14:30 do godz. 22:00 dolar stracił 2,5 gr (0,66 proc.).

Styczniowe dane NFP – rozdźwięk między prognozami a rzeczywistością

  Nowe miejsca pracy w sektorze pozarolniczym Płaca godzinowa m/m Płaca godzinowa r/r Stopa bezrobocia
Prognoza 165 tys. 0,3 proc. 3,1 proc. 3,5 proc.
Odczyt 145 tys. 0,1 proc. 2,9 proc. 3,5 proc.
 
Jak widać w poniższej tabeli, na minus rozczarowały nie tylko dane o zatrudnieniu, lecz także tempo wzrostu płacy godzinowej – zarówno w perspektywie miesiąc do miesiąca, jak i rok do roku.

Czy styczniowe dane NFP to początek osłabienia dolara?

Do momentu publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy dolar piął się w górę, a jego cena była najwyższa od grudnia 2019 roku:

Wykres 2. Kurs USD/PLN od grudnia 2019 do stycznia 2020.

Wykres USD/PLN od grudnia 2019 do stycznia 2020

 
Źródło: x-Station.

Stało się tak za sprawą złagodzenia napięć na linii USA-Iran oraz informacji o tym, że tzw. „porozumienie pierwszej fazy” między USA a Chinami zostanie podpisane w następnym tygodniu, a „drugiej fazy” już po wyborach prezydenckich w USA w 2020 roku. Jeśli przypomnimy sobie napięcia i szarpaninę ws. negocjacji na linii USA-Chiny, której byliśmy świadkami w całym 2019 roku, to nie dziwi fakt, że jasny plan dotyczący porozumienia między dwoma mocarstwami przyniósł wzrost optymizmu na rynku. Tutaj „pomógł” też Donald Trump, który w swoim wystąpieniu po ostrzale przez Iran amerykańskich baz wypowiadał się bardzo pojednawczo i podkreślił chęć porozumienia. Dzięki temu rynki mogły odetchnąć, choć nadal utrzymuje się klimat risk-on, który pociąga za sobą popyt na aktywa uważane za bezpieczne. Należy do nich też dolar i ten „status” może wyjaśniać brak wyraźnego osłabienia amerykańskiej waluty w reakcji na słabsze od oczekiwań dane z rynku pracy. Nastrój wśród inwestorów dobrze widać też na parze USD/JPY – należący do tzw. safe haven jen japoński umocnił się w tym tygodniu do dolara o 1,83 proc.

Wykres 3. Kurs USD/JPY od 27 grudnia 2019 do 10 stycznia 2020.

Wykres USD/JPY od 27 grudnia 2019 do 10 stycznia 2020

 
Źródło: x-Station.

W reakcji na obawy przed wojną między USA a Iranem umacniał się też frank szwajcarski – kurs CHF/PLN był 7 stycznia najwyższy od… grudnia 2019 roku. Obawy przed konfliktem na Bliskim Wschodzie stanowią potencjalny element niepewności dla amerykańskiej waluty – weryfikowana jest obecnie informacja, czy ukraiński samolot, który rozbił się po starcie z lotniska w Teheranie, został zestrzelony przez siły irańskie. Jej ewentualne potwierdzenie mogłoby nasilić odwrót od ryzykownych aktywów i wspierać USD, JPY i CHF.
 
Masz pytania do tego artykułu? Napisz do autorki: anna.korzec@rkantor.com.
 

Wymień dolara po promocyjnym kursie w kantorze internetowym

 
Kursy średnie (bez spreadu) z serwisu Rkantor.com
 

Tematy:

Dolar

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>