Kantor internetowy »   Newsy »   Dolar po 3,7968 – czy dzisiejsze dane wywołają dalsze spadki?  

Dolar po 3,7968 – czy dzisiejsze dane wywołają dalsze spadki?

 
| 16.05.2017 09:37

Po podwyższeniu perspektywy polskiego ratingu przez agencję Moody’s złotówka się umacnia – po godz. 9:00 USDPLN kosztował 3,7968. O 10:00 odczyt polskiego PKB za I kwartał – pozytywny wynik może jeszcze umocnić naszą walutę!

Poprzednio, w IV kwartale 2016 roku, tempo wzrostu polskiego PKB wynosiło 2,5%. Rynek oczekuje, że w I kwartale 2017 roku nastąpi duży skok - do 3,8%. Jeśli odczyt byłby zgodny z tymi oczekiwaniami, możemy spodziewać się dalszego umocnienia złotówki.
Złotówkę wsparły też ostatnio dane z Polski – w piątek 12 maja inflacja CPI r/r wyniosła 2%, zgodnie z oczekiwaniami.

Kurs USDPLN zależy także od kondycji dolara, którego mogły osłabić słabsze od oczekiwań dane na temat inflacji, opublikowane w piątek 12 maja (inflacja bazowa 0,1%m/m wobec oczekiwanych 0,2%). Warto pamiętać też, że inwestorzy oczekują ogłoszenia kolejnej podwyżki stóp procentowych przez Amerykańską Rezerwę Federalną (FED) w czerwcu, co mogłoby wpłynąć na umocnienienie dolara i osłabienie złotówki.

Wykres 1. Kurs USDPLN w okresie listopad 2016 - maj 2017.


Źródło: Rkantor.comDane z polskiej gospodarki są ważne również w kontekście decyzji RPP, jak czytamy w analizie ekspertów Raiffeisen Polbank:

"Kwietniowe dane o inflacji bazowej potwierdziły szacunki przeprowadzone na podstawie struktury CPI a wskaźnik cen bez uwzględnienia cen żywności oraz paliw wzrósł w kwietniu do 0,9% r/r. Spodziewamy się, że inflacja bazowa, pomimo prawdopodobnej stabilizacji wskaźnika CPI wokół 2% r/r (przede wszystkim przy spadku dynamiki cen paliw) będzie stopniowo rosnąć w kolejnych miesiącach, co jednak nie powinno mieć odzwierciedlenia w nastawieniu RPP do podwyżek stóp procentowych. Na jutrzejszej konferencji, RPP najprawdopodobniej zaznaczy że obecnie należy oczekiwać na wskazania lipcowej projekcji inflacyjnej. Nie powinien tego zmienić nawet bardzo dobry wynik gospodarki za I kwartał dzisiaj o 10:00, dla którego nasza prognoza wskazuje na wzrost o nawet 3,5% r/r. Zmiana nastawienia RPP jest jednak naszym zdaniem możliwa dopiero w III kwartale. Wpływ na to może mieć silne przyspieszenie gospodarki w I połowie roku oraz wzrost inflacji w III kwartale związany m.in. z wysokimi cenami owoców.

Oprócz inflacji bazowej wczoraj poznaliśmy odczyt salda obrotów bieżących i towarowych w marcu. Dane wskazały deficyt na rachunku bieżącym w kwocie 738 mln euro oraz deficyt handlowy w kwocie 281 mln EUR. Dynamika eksportu wyniosła 14,9% r/r natomiast import wzrósł aż o 18,9% r/r, co może być potwierdzeniem rosnącego popytu wewnętrznego. W ujęciu kwartalnym dynamika importu na poziomie 14,7% r/r jest najwyższym odczytem od 2011 roku. Warto zaznaczyć, że deficyt handlowy w całym I kwartale wyniósł 508mln euro, co jeśli potwierdzi się w danych GUS będzie stanowić czynnik ograniczający tempo wzrostu PKB w I kwartale br." 

 

Czytaj całą analizę tutaj>>

Może zainteresują Cię również te artykuły:Tematy:

Dolar

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda 24/7
uwaga Kantor nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>