Kantor internetowy »   Newsy »   Dolar słabszy, złoty coraz mocniejszy  

Dolar słabszy, złoty coraz mocniejszy

 
| 04.06.2018 09:19

·        „Wojny handlowe” w centrum uwagi w oczekiwaniu na szczyt G7 pod koniec tygodnia
·        Dobre dane z USA poprawiły nastroje na rynkach akcyjnych
·        Wyhamowanie siły dolara sprzyja walutom rynków emerging. EURPLN podejmuje próby powrotu pod 4,30.
·        W piątek rewizja ratingu Polski przez Fitch. W środę decyzja RPP

PRZEGLĄD WYDARZEŃ

·        Przy ubogim kalendarzu makro uwaga rynków w tym tygodniu wciąż skupiać się może na polityce. W Europie ciekawe będą nowe doniesienia z Hiszpanii i Włoch po zmianach rządów - po piątkowym przegłosowaniu wotum nieufności wobec M. Rajoya funkcję premiera w Hiszpanii przejmie lider socjalistów P. Sanchez.

·        Kluczowe pozostaną doniesienia w kwestii tzw. „wojen handlowych” po tym jak nałożenie ceł na import stali i aluminium z UE, Kanady i Meksyku zaogniło sytuację a kraje te zapowiedziały działania odwetowe. W tym kontekście bardzo ciekawe będą doniesienia z rozpoczynającego się w piątek szczytu państw G7.

·        W Polsce, wśród istotnych wydarzeń zbliżającego się tygodnia jest posiedzenie RPP oraz decyzja Fitch ws. ratingu. Zakładamy, że RPP nie zmieni swojego nastawienia i będzie komunikować utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie w najbliższych kwartałach. W przypadku decyzji agencji Fitch w naszym scenariuszu bazowym zakładamy pozostawienie zarówno ratingu jak i jego perspektywy bez zmian, jednak istnieje szansa na podwyższenie perspektywy mając na uwadze dobre wyniki budżetu oraz wzrost gospodarczy, który w I kwartale był znacznie wyższy niż prognoza agencji na cały rok.

·        Tydzień przyniesie niewiele istotnych publikacji makro z zagranicy. Jutro warto zwrócić uwagę na majowe odczyty PMI z usług strefy euro i ISM z tego sektora w USA. W przypadku odczytu z USA nie oczekujemy dużych zmian po silnym spadku w poprzednim miesiącu. W dalszej części tygodnia warto zwrócić m.in. uwagę na dane z niemieckiego przemysłu - zamówienia w czwartek i produkcja w piątek.

·        Wśród wydarzeń z końca ub. tygodnia ba uwagę zasługuje indeks ISM z przemysłu w USA, który wzrósł o 1,4pkt do 58,7pkt. Rosły najważniejsze komponenty: produkcji, nowych zamówień, zatrudnienia. Ankietowane firmy akcentowały dobrą kondycję gospodarki, ale też wzrost cen m.in. surowców, co jest efektem wyższych cen ropy, jak i barier handlowych wprowadzanych przez administrację D. Trumpa.

·        Dane z rynku pracy w USA dostarczyły kolejnych argumentów za czerwcową podwyżką stóp przez Fed. Zarówno zatrudnienie, płace, jak i stopa bezrobocia były lepsze od oczekiwań, w tym ostatni wskaźnik spadł do najniższego poziomu od 18 lat. Dobre dane dostarczyły też silnego impulsu do poprawy sentymentu na rynkach w piątek.

KOMENTARZ RYNKOWY

·        Dobre dane z USA, choć sprzyjające dolarowi za sprawą rosnących szans na więcej podwyżek stóp w USA, nie zdołały przywrócić spadków w notowaniach kursu EURUSD. Para tylko chwilowo zeszła w stronę 1,16 w drugiej części dnia, jednak dziś rano znajduje się ponownie blisko 1,17.

·        Takie zmiany w końcówce tygodnia potwierdzają naszym zdaniem zatrzymanie silnego trendu aprecjacyjnego dolara z ostatnich tygodni, za czym po stronie fundamentów przemawia wzrost apetytu na ryzyko na rynkach, jak i ponownie nasilone a szkodzące dolarowi obawy o „wojny handlowe” między USA i głównymi partnerami handlowymi. Z technicznego punktu widzenia pierwsze istotne bariery dla korekcyjnych wzrostów EURUSD znajdują się właśnie przy 1,17-1,1720, dlatego dla utrwalenia tego ruchu ważne będzie pokonanie tej strefy, co otworzyłoby drogę nad 1,18. Dane makro w tym tygodniu mogą nie dostarczyć silnych impulsów do zmian, przez co kluczowe pozostaną kwestie „wojen handlowych”, oraz polityka w Europie.

·        Powrót apetytu na ryzyko sprzyja złotemu, przez co EURPLN obecnie podejmuje próby powrotu pod 4,30. Jeżeli dziś dobre nastroje się utrzymają para ma szansę pogłębić spadki poniżej tego poziomu. W efekcie także USDPLN może utrwalić korekcyjny spadek, zwłaszcza jeśli udałoby się pokonać wsparcie przy 3,6670.

·        W piątek na giełdach rynków rozwiniętych, a także rozwijających się dominował kolor zielony. Dobre dane z USA dodały optymizmu, który wzrósł po porozumieniu ws. utworzenia rządu we Włoszech. Niemiecki DAX i amerykański S&P500 rosły w piątek około 1,0%. Na rynkach emerging spadki wciąż obserwowaliśmy w Turcji, co jednak tym razem nie szkodziło innym parkietom regionu. W efekcie WIG20 zyskał w piątek 1,5%, choć wcześniej wyznaczył nowe ponad roczne minimum pod poziomem 2150pkt.

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ>>Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>