Kantor internetowy »   Newsy »   Dolina Loary w 3 dni - najpiękniejsze miejsca i plan zwiedzania  

Dolina Loary w 3 dni - najpiękniejsze miejsca i plan zwiedzania

 
| 11.04.2019 16:18

Balzac pisał, że jednym z najpiękniejszych widoków, jaki zna, są brzegi Loary. Kilkaset lat po śmierci pisarza Dolina Loary nadal przyciąga miliony turystów z całego świata. Wśród słynnych gości zamków znaleźli się m.in. Audrey Hepburn, Gerard Depardieu i Juliette Binoche. Czemu warto poznać ten francuski region i które miejsca faktycznie zapadną Ci w pamięć? Odpowiada Monika Wojciechowska, Polka, która we Francji mieszka od 2013 roku i zdradza najlepsze sposoby na zwiedzanie Doliny Loary.

Bajkowe, spektakularne i zachwycające zamki to największy klejnot Doliny Loary. Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się ich aż 300, więc oczywiście nie można liczyć na zobaczenie każdego z nich. A szkoda! Każdy z zamków kryje bowiem inną historię i tajemnicę.
 
Poniżej lista zamków w Dolinie Loary, które odwiedziłam - każdy z nich zrobił na mnie niesamowite wrażenie!
 

Azay-le-Rideau – wyspa i piękne ogrody
To jeden z piękniejszych zamków, które widziałam, położony na wyspie i zbudowany początkowo jako zamek obronny. Dopiero w XVI wieku zamieniono go w elegancki pałac. Zwiedzając to miejsce, nie zapomnij o ogrodach! Zamek Azay-le-Rideau jest otoczony ogrodem angielskim, w którym można zapomnieć o hałasie i pędzie XXI wieku.
 

 Chenonceau – zamek sześciu dam Spektakularny, olbrzymi i równie malowniczo położony, nazywany jest też zamkiem „ sześciu dam”. Dlaczego? W Chenonceau rządziło aż 6 wybitnych kobiet – w tym Diana de Poitiers i Katarzyna Medycejska. Pamiętaj, że ten zamek to olbrzym – nawet na oficjalnej stronie internetowej podkreślono, że aby dokładnie go zwiedzić, warto zarezerwować co najmniej 3 godziny.  Podobnie jak w przypadku zamku Azay-le-Rideau, również i tutaj nie zapomnij o zwiedzeniu ogrodów - Diany i Katarzyny.
 

Chambord – symbol francuskiej monarchii


 
Ten zamek zbudowano w okresie 1519-1559 i jest on uznawany za jedną z najpiękniejszych konstrukcji na świecie. Ludzi fascynuje jego symetria, lekkość i elegancja. I nic dziwnego - nad jego powstaniem czuwał król Franciszek I i geniusz Leonardo da Vinci! Zamek Chambord jest największym zamkiem w Dolinie Loary, nie bez powodu stał się symbolem francuskiej monarchii. To w tym miejscu odbywały się spektakularne polowania za czasów Ludwika XIV. W Chambord żył róweniż król Stanisław Leszczyński (po tym, jak wygnano go z Polski).
 

 Amboise i grób Leonarda da VinciTo zamek położony w samym sercu miasteczka Amboise, który dominuje nad panoramą. Tutaj na pewno spędzisz dużo czasu, bo z zamku można podziwiać jeden z piękniejszych widoków - Dolinę Loary w całej jej krasie. Dodatkową atrakcją w zamku Amboise jest grób Leonarda da Vinci. Ten wielki artysta spędził w okolicach Amboise ostatnie lata swojego życia.
  

Cheverny – antyczne wnętrzaPolecam zobaczyć ten zamek, ponieważ jako jeden z niewielu zachwycił mnie swoim… wnętrzem. O ile zamki, które dotychczas odwiedziłam, największe wrażenie robiły na mnie z oddali, to w Cheverny byłam pod wrażeniem kolekcji antycznych mebli. Wygląda  to tak, jakbyśmy przenieśli się w czasie i podglądali właśnie zamek pod nieobecność jego właścicieli. 
 

Le château de Blois i słynne schody... na zewnątrzKolejna perła architektury francuskiej. Zamek w Blois najpierw był warownią i dopiero w XVI wieku zaczęto jego przebudowę w  renesansowy zamek. Niestety… burzliwe losy historii spowodowały, że zamek popadł w zapomnienie i …. przeznaczono go do rozbiórki. Jego piękno doceniono dopiero w XIX wieku. Po latach prac renowacyjnych udało się ponownie zamienić go w renesansowy klejnot.
 
Zamek w Blois jest najbardziej znany z powodu schodów wybudowanych przez króla Franciszka I. Znajdują się one … na zewnętrznej ścianie zamku. W renesansie taki projekt uchodził za niezwykle oryginalny i ekstrawagancki.
 

Le château de Chaumont-sur-Loire i festiwal ogrodówTo kolejny zamek, który nie dosyć, że wygląda jak z filmu, to jeszcze otoczony jest ogrodem, w którym można spędzić kilka godzin! Warto też wiedzieć, że od kwietnia do października w zamku Chaumont-sur-Loire odbywa się międzynarodowy festiwal ogrodów - można wtedy podziwiać dzieła ogrodników z całego świata! 
 
Pamiętaj jednak, że to tylko przykładowa lista!

Co można kupić za 5 dolarów w Paryżu? Przeczytaj w innym artykule autorstwa Moniki Wojciechowskiej»​
 

Jak najlepiej dotrzeć do Doliny Loary?

Najbardziej popularnym i najwygodniejszym sposobem podróżowania po Dolinie Loary jest jazda samochodem. Dojazd z centralnej Polski zajmuje 17 godzin.
 
Można też dolecieć do Paryża i na miejscu wynająć samochód. Ze stolicy Francji jedzie się do Doliny Loary zaledwie 2-3 godziny.
 
Zwiedzanie Doliny Loary bez samochodu i poleganie na lokalnym transporcie jest możliwe, ale można ten sposób stracić dużo czasu. Jeżeli nie czujesz się pewnie za kierownicą, to lepszą opcją będzie znalezienie wycieczki zorganizowanej i podróżowanie z przewodnikiem. 
 

Nocleg w Dolinie Loary: zapomnij o hotelu i śpij w pałacu

 
Dolina Loary to miejsce świetnie przygotowane na przyjęcie turystów. Możesz wybierać pomiędzy apartamentami, hotelami, a także… pałacami, które przyjmują gości. 
Jeżeli marzysz o wyjątkowym doświadczeniu, to polecam zarezerwować nocleg w jednym z tych eleganckich miejsc:
 
  • Domaine de la Tortinière - Château Hôtel Tours – śladami Audrey Hepburn i Gérarda Depardieu
 
Niegdyś pałac, dzisiaj luksusowy hotel, który nie może narzekać na brak sławnych gości. Wystarczy wspomnieć b. prezydenta Georges’a Pompidou i plejadę gwiazd -  Audrey Hepburn, Gérarda Depardieu czy Juliette Binoche, którzy odwiedzali to miejsce. Nie tylko można tam spędzić noc w eleganckiej komnacie pałacowej, lecz także wybrać się do restauracji, której przyznano najwyższe odznaczenie - gwiazdki Michelin.
 
  • Château de Rochecotte – zamieszkaj jak książę Talleyrand
 
Elegancki hotel, który przyjmuje gości w swoich komnatach. W przeszłości zamieszkiwany przez słynne francuskie postacie historyczne, jak książę Talleyrand. Jeden z piękniej położonych zamków w Dolinie Loary.
 
  • Château de Reignac – zasmakuj francuskiej elegancji
 
Zbudowany w XVIII wieku pałac dzisiaj kusi gości nie tylko eleganckimi pokojami, ale też restauracją, która zaprasza na francuskie specjały. 
 
  • Château de la Bourdaisière w otoczeniu winnic
 
Położony pomiędzy miastami Tours i Amboise i otoczony winnicami zamek zachęca do odwiedzin spokojną atmosferą. Po całym dniu zwiedzania, możecie zrelaksować się tam przy basenie lub spacerując po ogrodach. Historia tego miejsca sięga aż XIV wieku. Niegdyś forteca, później pałac, w czasach Rewolucji został zlicytowany. Obecnie należy do jednej z arystokratycznych rodzin francuskich. 
 

Restauracje w Dolinie Loary 

 
Według słynnego przewodnika “Michelin”, w Dolinie Loary znajduje się kilkadziesiąt ekskluzywnych restauracji gastronomicznych. Poniżej lista kilku z nich. Jeśli chcesz je odwiedzić, warto wcześniej zrobić rezerwację, ponieważ w sezonie chętnych do degustacji dań jest bardzo dużo.
 
Pamiętaj również, że niektóre z tych restauracji są otwarte jedynie wieczorami. W południe proponuję podejrzeć francuskie zwyczaje i zorganizować… piknik. Bagietka, owoce, sery i może jakieś ciastko z piekarni - to posiłek, który na pewno dostarczy wiele radości :) 
 

Polecane przez Monikę Wojciechowską restauracje w Dolinie Loary: 

1. La Maison À Côté
2. Auberge du XIIe Siècle
3. Le Petit Patrimoine
4. L’Aigle d’Or
 

Jak zaplanować zwiedzanie Doliny Loary? 

Jeżeli chcesz spędzić 3 pełne dni w Dolinie Loary, warto zaplanować zwiedzanie 2 zamków dziennie. Dzięki temu będzisz mieć czas na spokojne obejrzenie zabytków.
 

Polecam następujący plan wycieczki:

1. DZIEŃ 

Zwiedzanie Château de Chambord i Château de Cheverny
 
Nocleg w okolicach Blois
Polecane hotele:
 
- Le Citotel Hôtel Louise de Savoie
- La Perluette 

2. DZIEŃ

Zwiedzanie zamku Chaumont-sur-Loire i Château de Chenonceau
 
Nocleg w okolicach miasta Tours
Polecane hotele:

- Château d’Artigny
- Hôtel Colbert
  

3. DZIEŃ

Zwiedzanie zamku Château d’Amboise i Château Azay-le-Rideau
 
Polecane hotele:
 
-    Hôtel des Châteaux
-    Le Grand Monarque

 

Nie zapomnij o przywiezieniu pamiątek z Doliny Loary

 
Moim zdaniem nie można pojechać do Doliny Loary i wrócić bez pamiątek. Polecam odwiedzić lokalną winiarnię i przywieźć wspomnienia z Francji zamknięte w dobrej butelce wina.
 
Polecane przez Monikę Wojciechowską adresy: 

Plaisirs des Terroirs w mieście Tours 

To nie tylko miejsce, w którym kupisz wino, lecz także lokalne przysmaki - sery, konfitury i inne francuskie specjały. Właściciele podkreślają, że sprzedają wina w każdej cenie. Niezależnie, czy znasz się na winach czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z degustacją - na pewno znajdziesz coś dla siebie.
 

La Trouvaille - La cave à boire et à manger  w mieście Blois 

Ponad 300 rodzajów win jest do Waszej dyspozycji - a właściciele tej winiarnio-restauracji naprawdę znają się na rzeczy! Przez lata pracowali w renomowanych francuskich restauracjach. W La Trouvaille możecie też nie tylko kupić wino, lecz także zjeść kolację. Polecam Wam bardzo to miejsce!


 

Dolina Loary - informacje praktyczne:
 

Najlepszy sezon w Dolinie Loary...

zaczyna się w czerwcu i trwa do października. W maju i kwietniu spodziewaj się jeszcze silnych deszczów, z kolei inne miesiące potrafią być bardzo chłodne. Lepiej podziwiać renesansowe zamki i ich ogrody, gdy pogoda za oknem sprzyja spacerom.
 

Francuskie restauracje...

mają bardzo rygorystyczne godziny przyjmowania klientów. Pamiętajcie, żeby sprawdzać na stronach oficjalnych restauracji godziny i dni otwarcia, żeby nie doznać przykrego rozczarowania.
 

Zakup biletu do zamku przez internet

Proponuje to wiele zamków i jest to moim zdaniem świetny pomysł, bo unikasz w ten sposób kolejki do kas. Możesz to sprawdzić na oficjalnych stronach zamków. 
 

Największe obłożenie zamki przeżywają...

oczywiście w weekendy. Jeżeli możesz, spróbuj zaplanować zwiedzanie w tygodniu.
 

Zwiedzanie Doliny Loary latem

Jeśli je planujesz, koniecznie zarezerwuj noclegi z wyprzedzeniem. W tym regionie nie zawsze łatwo o oferty typu “last minute”.
 

Specjalne trawniki na lunch w zamkowych ogrodach

Francuzi uwielbiają pikniki, więc w niektórych zamkach (np. Chambord) wydzielono trawniki, na których możecie zjeść lunch. To świetna opcja, jeżeli podróżujecie z dziećmi i chcecie nacieszyć się piękną przyrodą.

Masz pytania do tego artykułu? A może chciałbyś, abyśmy napisali o innym kierunku podróży? Napisz do naszego PR&Content Marketing Managera: anna.korzec@rkantor.com

Interesują Cię zagraniczne podróże? Zapoznaj się z naszymi artykułami z cyklu "Ile to jest 5 dolarów?", w których sprawdziliśmy, co można kupić za 5 dolarów w poszczególnych krajach! Sprawdź»


Tematy:

Ceny

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>