Kantor internetowy »   Newsy »   Duża zmienność na rynkach  

Duża zmienność na rynkach

 
| 29.09.2015 17:30
Dzisiejszy dzień to bardzo duża zmienność na rynkach walutowych oraz kolejny dzień z czerwienią na giełdzie. Początek spadków rozpoczęła sesja azjatycka.

Dzisiejszy dzień zaczął się od przepływu kapitału z krajów Emerging Markets oraz tzw. surowcowych do krajów tzw Safe Haven (m.in. CHF, USD). Tego typu zachowanie spowodowane było kolejną słabszą sesją na chińskim parkiecie, gdzie dominowała zieleń (odwrotne oznaczenie spadków niż na zachodzie). Głównym impulsem wyprzedaży były słabe dane dotyczące zysków chińskich firm, które okazały się najgorsze od czterech lat. Dodatkowym czynnikiem była dzień wcześniej spadkowa sesja jednego z największych uczestników na rynku surowcowym Glencore, którego cena akcji spadła o blisko 30%.
Negatywny sentyment z Azji przeniósł się na uczestników europejskich parkietów, a notowania w Europie przypominały trochę rynkowy rollercoaster. Indeksy rozpoczęły dzień spadkami, następnie osiągnęły lekkie wzrosty, które zostały zatrzymane otwarciem na Wall Street, który spowodował, że ponownie zaczęły dominować kolory weekendowego księżyca. Ostatecznie  kursy powróciły w okolice zera po publikacji Indeksu zaufania konsumentów w USA oraz wzrostach na rynkach surowcowych.

Conference Board Consumer Confidence, czyli Indeks zaufania konsumentów zaskoczył pozytwnie. Odczyt za wrzesień wyniósł 103pkt przy oczekiwanych 98pkt.

Dane makroekonomiczne

Publikowane najważniejsze dane:
Obniżka stóp procentowych w Indiach 6,75% , prognoza 7,00%, poprzednio 7,25%
Inflacja HICP z Hiszpanii (wrzesień) -1,2%, prognoza -0,6%, poprzednio -0,5%
Zaakceptowane wnioski o kredyt hipoteczny z Wielkiej Brytanii (sierpień) 71K, prognoza 69,85K, poprzednio 69K
Inflacja HICP z Niemiec(m/m) -0,3%, prognoza -0,1%
Inflacja HICP z Niemiec(r/r) -0,2%, prognoza 0,0%
Inflacja CPI z Niemiec(m/m) -0,2%, prognoza -0,1%
Inflacja CPI z Niemiec(r/r) 0,0%, prognoza 0,1%
Conference Board Consumer Confidence z USA 103pkt, prognoza 98pkt

Aktualnie na rynku

Dzisiejszy dzień przyniósł duża zmienność na rynku. Początek dnia to osłabienie się złotego  do całego koszyka walut Rkantor.com. Odreagowanie nastąpiło w południe, lecz nie trwało zbyt długo. Najlepiej polska waluta radzi sobie do funta, który testował dzisiaj kolejny raz poziomy istotne poziomy wsparcia w okolicach 5,7030.
Z drugiej strony mamy szwajcarskiego franka, który w ostatnich dniach nabiera siły. Helwecka waluta przebiła dzisiaj nieznacznie szczyty z 22 września, które mogą otworzyć jej dalszą drogę w okolice 3,91/3,92PLN. Duże znaczenie będzie miała dzisiejsza sesja azjatycka, która może ustawić sentyment na jutrzejszy dzień.
Euro kontynuuje wzrosty, osiągając poziomy z początku września. Założenia na jutrzejszy dzień są podobne jak w przypadku CHF.
Na koniec pozostał amerykański dolar, który w ostatnich dniach porusza się w trendzie horyzontalnym. Przebicie oporu na  poziomu 3,80PLN, to furtka do wyższych poziomów na parze USDPLN, natomiast poziomy 3,76PLN oraz 3,74PLN będą z pewnością ograniczały potencjalne spadki.

Aktualna sytuacja

Na chwile obecną za dolara amerykańskiego należy zapłacić 3,78PLN, euro 4,25PLN, funta 5,72PLN oraz franka szwajcarskiego 3,89PLN.

Zadłużenie przedsiębiorstw z  krajów EM

Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował dane dotyczące zadłużenia przedsiębiorstw niefinansowych w krajach rozwijających się.
 
Źródło: IMF, Międzynarodowy Fundusz Walutowy
Głównym czynnikiem, za którym stoi wzrost lewarowania przedsiębiorstw są niskie stopy procentowe w krajach rozwiniętych. Oprócz samego wzrostu, zmieniła się również struktura długu, w którym coraz większą rolę odgrywają obligacje. MFW zauważa, że zmiany te sprawiają, że kraje EM są bardziej narażone na wzrost stóp procentowych, aprecjację dolara oraz wzrost awersji do ryzyka. Autorzy raportu zwracają również uwagę na zwiększenie nadzoru na przedsiębiorstwami przez lokalne instytucje w celu uniknięcia możliwych wstrząsów.
W zestawieniu znalazły się również Polskie firmy, których poziom zlewarowania  w przeciwieństwie do azjatyckich i południowo amerykańskich krajów w ostatnich latach zmalał (w ujęciu do PKB).

Źródło: IMF, Międzynarodowy Fundusz Walutowy


Tematy:

Kredyt Walutowy

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>