Kantor internetowy »   Newsy »   Dynamika płac nadal w trendzie wzrostowym  

Dynamika płac nadal w trendzie wzrostowym

 
| 18.06.2018 10:26

Wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw spowolnił w maju do 7,0% r/r wobec 7,8% r/r w kwietniu, natomiast dynamika zatrudnienia utrzymała się na poziomie 3,7% r/r. Wraz z ostatnim odczytem inflacji CPI oznacza to, że realny fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw spowolnił do około 9,1% r/r, co jest najniższą wartością w tym roku, jednak nadal powyżej średniej w roku 2017 na poziomie 8,3%.


Majowe dane potwierdzają tendencje od dawna obserwowane w tym segmencie gospodarki. Wzrost zatrudnienia przestaje przyspieszać natomiast wzrost płac, mimo spowolnienia pozostaje w wyraźnym trendzie wzrostowym. Przemawia to za stopniowym wzrostem presji inflacyjnej ze strony płac, jednak trzeba jednak podkreślić, że kanał tej transmisji pozostaje od dłuższego czasu mocno zaburzony. Tym samym nie należy oczekiwać, aby inflacja CPI osiągnęła w najbliższych miesiącach poziomy powyżej 2,5% środka celu NBP.

W efekcie nie oczekujemy, aby sytuacja na rynku pracy mogła spowodować zmianę nastawienia Rady Polityki Pieniężnej. Jej członkowie mogą ze spokojem obserwować rozwój procesów inflacyjnych oraz zmiany w nastawieniu innych banków centralnych. Oceniamy, że do zmian stóp w Polsce dojdzie dopiero jesienią przyszłego roku wraz z sygnałami normalizacji polityki pieniężnej w strefie euro.

Tematy:

RPP

NBP

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>