Kantor internetowy »   Newsy »   Dzień banków centralnych  

Dzień banków centralnych

 
| 13.09.2018 09:32

·        Dziś dzień banków centralnych
·        Ropa naftowa Brent przy 80 dolarach za baryłkę
·        Włochy pozostają czynnikiem zagrożenia dla rynków
·        Przecena zbóż po publikacji raportu WASDE

 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ

·        Dziś decyzje ws. stóp procentowych podejmowały będą trzy duże banki centralne: Europejski Bank Centralny, Bank Anglii oraz Turecki Bank Centralny. W przypadku dwóch pierwszych prawdopodobny jest brak zmian w obecnie prowadzonej polityce pieniężnej lub potwierdzenie  obecnie już znanych planów (EBC w 4 kwartale ma zmniejszyć program skupu aktywów do 15 mld euro miesięcznie). Nie zakładamy również istotnych zmian prognoz tych banków chociaż w przypadku EBC niewykluczone jest nieznacznie obniżenie prognoz PKB. Najciekawiej może być w przypadku tureckiego banku centralnego. Lira w ostatnich miesiącach silnie się osłabiała i już na ostatnim posiedzeniu rynek zakładał, że tamtejszy bank centralny zwiększy poziom stóp procentowych. Zakłada się, że ewentualna podwyżka stóp w Turcji tym razem może przekroczyć nawet 300 pb. Jeśli jednak te oczekiwania się nie zrealizują zobaczymy prawdopodobnie ponowną presję na osłabienie się tureckiej waluty.

·        Rynek może ponownie obawiać się o włoską gospodarkę, z której w kolejnych tygodniach będą napływać informację na temat włoskiego budżetu na 2019 r. Według doniesień medialnych tamtejszy minister finansów miał zagrozić rezygnacją. Przedstawiciele Ruchu Pięciu Gwiazd chcieliby zrealizować część obietnic wyborczych co byłoby kosztowne dla włoskiego budżetu. Szacuje się, że realizacja wszystkich obietnic doprowadziłaby do deficytu budżetowego na poziomie 5% PKB, a należy pamiętać, że już obecnie zadłużenie Włoch jest wysokie i znajduje się wyraźnie powyżej unijnej średniej.

·        Wczoraj wśród danych na minus zaskoczyła inflacja producencka w Stanach Zjednoczonych, która wyniosła 2,8% r/r wobec oczekiwań na poziomie 3,2% r/r.

·        Dziś najważniejszą publikacją danych ekonomicznych będzie inflacja CPI ze Stanów Zjednoczonych. Konsensus rynkowy zakłada odczyt na poziomie 2,8% r/r.

·        Wczoraj w PE Europosłowie zdecydowali o uruchomieniu wobec Węgier procedury artykułu siódmego Traktatu o Unii Europejskiej.

KOMENTARZ RYNKOWY

·        EURPLN pozostaje stabilny w okolicy 4,30. Dziś wpływ na złotego jak i generalnie na nastawienie do rynków rozwijających się może mieć decyzja tureckiego banku centralnego ws. poziomu stóp procentowych. Ewentualne rozczarowanie decyzją tureckiego banku centralnego (brak podwyżki stóp procentowych, bądź jej niewielka wielkość) może spowodować przecenę złotego.

·        W przypadku EURUSD obserwowana była także dość niewielka zmienność. Dziś wpływ na parę mogą mieć dane o inflacji CPI ze Stanów Zjednoczonych, a także konferencja EBC po decyzji o poziomie stóp procentowych.

·        Do spadków doszło wczoraj na rynku zbóż, co było spowodowane przez publikację raportu WASDE amerykańskiego departamentu rolnictwa, który wskazał na wysokie potencjalne poziomy produkcji surowców.

·        Ropa naftowa Brent znajduje się w okolicach 80 dolarów za baryłkę. Wpływ na podwyższone poziomy notowań surowca mają ostatnie dane o spadku zapasów w Stanach Zjednoczonych, a także obawy, że sezon huraganowy może spowodować zniszczenia platform wiertniczych w USA.

·        Polskie indeksy akcyjne mają za sobą kolejną słabą sesję w ostatnim czasie. WIG20 zakończył na minusie 8 wśród ostatnich 10 sesji. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w przypadku małych i średnich spółek. Rynkowi wciąż nie pomaga sytuacja niektórych TFI, co sprzyja presji podażowej na spółki. Wczoraj w gronie największych spółek na minus wyróżniały się banki, co generalnie było związane z przeceną tego sektora na rynku europejskim. Spółką, która pozwalała ograniczać spadki było wczoraj JSW, jednak należy mieć na uwadze, że odbicie następuje po piątkowej i poniedziałkowej sesji, kiedy ten walor stracił łącznie 15% wartości.

·        Wczoraj obserwowaliśmy odbicie na rynkach europejskich oraz przecenę spółek technologicznych w Stanach Zjednoczonych, jednak indeksy amerykańskie zakończyły sesję niedaleko wtorkowego zamknięcia.
 

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ>>Tematy:

Euro

Dolar

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>