Kantor internetowy »   Newsy »   E-zakupy za granicą. Kiedy zapłacę cło?  

E-zakupy za granicą. Kiedy zapłacę cło?

 
| 09.11.2017 16:04

Często kupujesz w sklepach internetowych? Jeżeli właśnie zrobiłeś zakupy w zagranicznym sklepie, a teraz zastanawiasz się, czy będziesz musiał zapłacić cło, zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Zakupy przez internet to nie tylko oszczędność czasu – dla wielu kupujących ma znaczenie również szeroki wybór produktów i konkurencyjne ceny. Z raportu „E-commerce w Polsce 2016. Gemius dla e-Commerce Polska” wynika, że online najchętniej kupujemy odzież, książki, filmy, smartfony i tablety.

Kiedy będziesz musiał zapłacić cło?

Zależy to od kraju, z którego przesyłka została do Ciebie nadana. Jeżeli produkty kupujesz:

 

  • w Chinach (np. na AliExpress.com) to co do zasady cło jest naliczane, jednak zapłacisz je tylko w przypadku zakupów na określoną kwotę. Na stronie internetowej polskiego Ministerstwa Finansów można przeczytać: „Zwolnione z należności celnych przywozowych są przesyłki zawierające towary o niewielkiej wartości wysyłane bezpośrednio z państwa trzeciego do odbiorcy znajdującego się w Unii Europejskiej, przy czym <<towary o niewielkiej wartości>> oznaczają towary, których rzeczywista wartość nie przekracza 150 EUR na przesyłkę”. Z tego zwolnienia wyłączone są perfumy, wyroby tytoniowe i alkohol.
     
  • w amerykańskim sklepie, np. Amazon.com lub eBay.com, również cło jest naliczane, przy czym stawki celne są różne – zależą m.in. od kategorii produktu. Przykładowo cło nie dotyczy cyfrowych aparatów fotograficznych i konsoli do gier.
     
  • w Unii Europejskiej, to nie musisz obawiać się o cło. Opłata ta została zniesiona z dniem wstąpienia Polski do Unii.
Pamiętaj, że dla przesyłek spoza UE zostanie naliczony także podatek VAT – 23%.

Jak dowiem się o konieczności zapłaty cła?

Nie wszystkie przesyłki podlegają ocleniu, jeśli Twoja znajdzie się w tej grupie, pocztą otrzymasz zawiadomienie z Urzędu Celnego. Nie martw się – to dokument, w którym potwierdzasz zakup i płatność za niego. Po sprawdzeniu przesyłki przez UC naliczy on ewentualną opłatę, którą możesz uiścić u listonosza lub na poczcie.


Kupujesz online? Wymień walutę po korzystnym kursie

Choć w zagranicznych sklepach możesz uregulować rachunek w złotówkach, to jednak wybór takiej opcji może wiązać się z przewalutowaniem po mniej korzystnym niż w kantorze internetowym kursie. Alternatywą jest wymiana walut w Rkantor.com – na wymianie 300 USD możesz oszczędzić nawet 83,34 zł! Swoje oszczędności możesz przeliczyć za pomocą poniższego kalkulatora:
Warto pamiętać też o kosztach przelewów zagranicznych - w bankach często naliczana jest prowizja od kwoty przelewu. W Rkantor.com opłaty za przelewy zagraniczne w opcji SHA są stałe, niezależne od wysokości przesyłanej kwoty – od 1 EUR do max. 15 zł.

Wymień walutę teraz>>

Mogą Cię też zainteresować te artykuły:

 Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda 24/7
uwaga Kantor nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>