Kantor internetowy »   Newsy »   EBC ma związane ręce? Czy przedłuży się marazm na euro? [po posiedzeniu EBC]  

EBC ma związane ręce? Czy przedłuży się marazm na euro? [po posiedzeniu EBC]

 
| 06.06.2019 17:22

Z jednej strony rekordowo niska stopa procentowa, z drugiej napięcia związane z przedłużającym się brakiem porozumienia ws. wojny handlowej. Jeśli dodamy do tego groźbę rozpoczęcia procedury nadmiernego deficytu w stosunku do Włoch i zmianę na stanowisku prezesa w październiku tego roku, to zobaczymy, że Europejski Bank Centralny musi wziąć pod uwagę wiele ograniczeń przy kształtowaniu polityki monetarnej. Co przyniosła dzisiejsza konferencja?

EBC pozostawiło stopę procentową w strefie euro na niezmienionym poziomie – tego oczekiwały rynki, biorąc pod uwagę jej rekordowo niski poziom utrzymywany od kilku lat:

Wykres 1. Stopa procentowa w stresie euro w ciągu ostatnich 19 lat.Źródło: Tradingeconomics.com.

Na takim poziomie ma ona pozostać do połowy 2020 roku, a pytany przez dziennikarzy na konferencji Mario Draghi o niechęć do podnoszenia stóp procentowych po tym terminie odparł, że „wszystkie instrumenty są dostępne” (ang. all instruments are in the toolbox).

Po serii decyzji o obniżce stóp procentowych w innych państwach (np. Australijski Bank Centralny podjął taką decyzję po raz pierwszy od trzech lat, w Indiach nastąpiła już trzecia obniżka stóp procentowych w tym roku, a prezes amerykańskiego FED także złagodził ton swojego wystąpienia – inwestorzy wyceniają prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych w USA w tym roku na 90 proc.), pojawiają się pytania o taki ruch także po stronie EBC. Draghi zwrócił jednak uwagę, że te przykłady dotyczą innych jurysdykcji i otoczenia ekonomicznego, a wyjątkiem od tej reguły jest Bank Anglii, który w obecnej sytuacji rozważa możliwość podwyżki stóp procentowych.

Niepewność – słowo klucz na konferencji EBC

Szef EBC kilkukrotnie wspominał o przedłużającym się okresie niepewności, także w kontekście przedłużającej się wojny handlowej. „Jeszcze w marcu mieliśmy nadzieję na inny rozwój negocjacji ws. wojny handlowej i brexitu”. Podkreślono też rosnące ryzyko protekcjonizmu, który także zostawia ślad na sentymencie ekonomicznym oraz wrażliwość rynków wschodzących (emerging markets).

Obawy o inflację w strefie euro

- widać je w oczekiwaniach rynku, które są najniższe od 2016 roku. Prognozy samego Europejskiego Banku Centralnego wciąż oscylują poniżej celu inflacyjnego – 2 proc. Według EBC w 2019 roku inflacja w strefie euro ma wynieść 1,3 proc., w 2020 roku – 1,4 proc., w 2021 roku – 1,6 proc. Draghi zapewnił, że nie ma niebezpieczeństwa deflacji.

Jakie wyzwania stoją przed euro? Czytaj więcej» ​

Prawdopodobieństwo recesji jest bardzo niskie

- podkreślił podczas swojego wystąpienia Mario Draghi. Mimo obniżenia szacunków wzrostu w strefie euro do 1,4 proc. z prognozowanych w marcu 1,6 proc., Draghi zwrócił też uwagę na rekordowo niski poziom bezrobocia:

Wykres 2. Poziom bezrobocia w strefie euro od 1996 roku.


Źródło: Tradingeconomics.com.

oraz wzrost płac w stefie euro:

Wykres 3. Wzrost płac w strefie euro od 2010 roku.


Źródło: Tradingeconomics.com

TLTRO potwierdzone

Kolejna tura tanich pożyczek dla banków ruszy już we wrześniu, ma ona na celu wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw. Ten ruch także był oczekiwany przez rynek.
Dzisiejsze posiedzenie EBC nie wstrząsnęło euro – obserwowaliśmy ruch na poziomie kilkudziesięciu pipsów.

Wykres 4. Kurs EUR/PLN 6 czerwca 2019.Źródło: x-Station.

Fakt, że Draghi nie ogłosił też przełomowych, rewolucyjnych decyzji – musiałby się bowiem z nimi mierzyć jego następca, który może mieć zupełnie inną wizję kształtowania polityki monetarnej strefy euro niż gołębio nastawiony obecny prezes EBC. Euro czeka jeszcze jedno wydarzenie, które może wpłynąć na jego kurs – publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy jutro o godz. 14:30. Odczyt gorszy od oczekiwań może uderzyć w i tak już osłabionego napięciem związanym z wojną handlową dolara, co może z kolei umocnić euro. Opublikowany w środę raport ADP, traktowany często jako prognostyk payrolli (choć wielokrotnie nie zdał egzaminu, więcej przeczytasz o tym tutaj»​), wypadł znacznie gorzej od oczekiwań (27 tys. wobec oczekiwanych 175 tys. nowych miejsc pracy). Kto wie, może jutro zakończy się marazm na euro?

 
Masz jakieś pytania lub uwagi do artykułu? Napisz do autorki: anna.korzec@rkantor.com.
   

Tematy:

Euro

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>