Kantor internetowy »   Newsy »   Euro na 10-miesięcznych minimach – będzie odbicie?  

Euro na 10-miesięcznych minimach – będzie odbicie?

 
| 14.06.2019 09:18

Obserwowane w ostatnich dniach ruchy na euro to skutek m.in. umocnienia złotego, oczekiwania na obniżkę stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych i wypowiedzi Donalda Trumpa. Czy może nastąpić odbicie?

Euro „oberwało” m.in. po wypowiedziach Donalda Trumpa. Najświeższa dotyczy możliwych sankcji dla Niemiec w związku z zaangażowaniem budowę gazociągu North Stream 2, który ma przebiegać z Rosji, przez Morze Bałtyckie do Niemiec. Podczas spotkania z polskim prezydentem Andrzejem Dudą Trump stwierdził, że „Chronimy Niemcy przed Rosją, a Rosja otrzymuje miliardy, miliardy dolarów od Niemiec” (niemiecka firma w 50 proc. finansuje budowę gazociągu). Niebezpieczeństwo sankcji niepokoi inwestorów również w świetle słabych danych z niemieckiej gospodarki, która jest istotnym elementem strefy euro, a jej kondycja ma także wpływ na wspólną walutę. Kwietniowe dane o produkcji przemysłowej wskazują na spadek 1,8 proc. r/r (to najgorszy wynik od czterech lat), eksport – 1,9 proc. r/r, a import 1,3 proc. r/r.

Swoje prognozy dla strefy euro obniżył też Europejski Bank Centralny – jeszcze w marcu oczekiwano wzrostu na poziomie 1,6 proc., a na czerwcowym posiedzeniu obniżono je do 1,4 proc. Więcej na temat wsniosków z ostatniego posiedzenia EBC przeczytasz tutaj» 

Kluczowa decyzja banku centralnego USA

To, jak będzie kształtował się kurs euro, w dużej mierze określa zachowanie dolara. Nie bez znaczenia pozostają też wypowiedzi Donalda Trumpa, który wtorek stwierdził na Twitterze, że euro jest niedowartościowane w stosunku do amerykańskiej waluty. Przy okazji skrytykował FED (bank centralny USA) za utrzymywanie jego zdaniem zbyt wysokiego poziomu stóp procentowych, a w wywiadzie dla CNBC narzekał, że FED go „nie słucha”.

Co prawda stojący na czele FED-u Jerome Powell nie odniósł się do wypowiedzi prezydenta USA (w teorii bank centralny USA jest niezależny od polityków), jednak presja na obniżkę stóp procentowych w stanach jest wyraźna także wśród inwestorów, którzy wyceniają prawdopodobieństwo takiego ruchu na ponad 80 proc. już w lipcu. Wcześniejsze spotkanie Amerykańskiej Rezerwy Federalnej zaplanowano na 17 -18 czerwca. W środę 18 czerwca poznamy decyzję ws. stóp procentowych, odbędzie się też konferencja z udziałem szefa FED-u, na której inwestorzy czujnie będą nasłuchiwać sygnałów złagodzenia polityki monetarnej. Ewentualna obniżka stóp mogłaby skutkować przeceną dolara i wesprzeć euro – pytanie czy byłoby to wyraźne odbicie, biorąc pod uwagę wspomniane już rozczarowujące dane ze strefy euro.

Dobre dane z polskiej gospodarki

Na plus zaskoczyły dane na temat salda rachunku bieżącego – opublikowane dziś przez NBP dane mówią o wartości 718 mln EUR (prognoza wyniosła 640 mln EUR). Wzrosła również:
 • wartość polskiego eksportu (10,3 proc. r/r) – dane za kwiecień
   
 • wartość polskiego importu (8,7 proc. r/r) – dane za kwiecień
   
 • PKB Polski w I kwartale – o 4,7 proc. r/r
   
 • inwestycje w I kwartale – 12,6 proc. r/r
   
 • konsumpcja prywatna w I kwartale – 3,9 proc. r/r
   
 • popyt krajowy w I kwartale – 4,2 proc. r/r
Te wszystkie informacje umacniają też złotego, co widać wyraźnie na indeksie polskiej waluty, który jest najwyżej od 5 miesięcy:

Wykres 1. Indeks polskiego złotego w ciągu ostatnich 6 miesięcy:

Dobra informacja dla euro?

Ciekawą informację o euro podał dziś Europejski Bank Centralny: po raz pierwszy od dekady wzrosła wartość rezerw państw i banków centralnych w tej walucie – obecnie jest to 20,7 proc. Dominuje wciąż dolar, w którym przechowywanych jest 61,7 proc. światowych rezerw. „Dywersyfikacja od dolara jest korzystna dla euro” – stwierdził Benoit Coeure z EBC. Jednym z powodów jest niepewność na rynkach finansowych, związana m.in. z przedłużającą się wojną handlową, a także napięcia gospodarcze w niektórych państwach rynków wschodzących.
Euro nadal kontynuuje spadki:

Wykres 2. Kurs EUR/PLN od czerwca 2018Źródło: x-Station.

 
Masz jakieś pytania lub uwagi do artykułu? Napisz do autorki: anna.korzec@rkantor.com.
 

Wymień waluty po promocyjnym kursie

 
Kursy średnie (bez spreadu) z serwisu Rkantor.com
   

 

Tematy:

Euro

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>