Kantor internetowy »   Newsy »   Euro na ostrym hamulcu i niepokojące sygnały z Chin  

Euro na ostrym hamulcu i niepokojące sygnały z Chin

 
| 24.01.2019 16:52

Dzisiejsze posiedzenie EBC nie zaskoczyło, a ton przemówienia prezesa Draghiego można uznać za „przewidywalnie poprawny”. Czy to reakcja na odczuwalny na rynku niepokój? Najgorsze od 28 lat dane z Chin także nie napawają optymizmem, podobnie jak prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a w wypowiedziach analityków coraz częściej pojawia się słowo „recesja”…

Na euro spokojnie – ani informacja o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie, ani konferencja prezesa Draghiego nie wywołała znaczących ruchów:

Wykres 1. Kurs EUR/PLN z 24.01.2018.Źródło: Platforma X-station.


Jak zareagował rynek na grudniową decyzję EBC? Czytaj tutaj»

Draghi miał dziś przed sobą trudne zadanie, bo przyszło mu przemawiać w momencie pogarszających się danych z europejskiej gospodarki i zamieszania związanego z brexitem, przy jednoczesnym braku znaczących decyzji co do dalszej polityki monetarnej EBC. W teorii zakończony w ubiegłym roku program luzowania ilościowego miał być pozytywnym bodźcem dla gospodarki Wspólnoty, jednak najnowsze dane tłumią te nadzieje:
 • przemysłowy PMI dla strefy euro ze stycznia 2019 spadł z 51,4 pkt w grudniu 2018 do 50,5 pkt (to 4-letnie minima!)
   
 • PMI dla usług obniżył się z 51,2 pkt w grudniu do 50,8 pkt w styczniu (to 5-letnie minima!)
Przypomnijmy, że 50 pkt to granica określająca, czy gospodarka się rozwija, czy wchodzi w fazę recesji. Uzasadnia to niepokój inwestorów, którzy coraz bardziej nerwowo śledzą wystąpienia prezesów banków centralnych i sytuację geopolityczną.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy znów obniża prognozy

Koniec roku 2018 obfitował w niechlubne rekordy na rynku akcji (np. amerykańskie indeksy między październikiem a grudniem odnotowały 20 proc. spadek) i obligacji, co już wtedy odczytywano jako sygnały spowolnienia. W ostatnich dniach prognozy ś·iatowego wzrostu gospodarczego obniżył też Międzynarodowy Fundusz Walutowy: z 3,8 proc. w 2018 roku do 3,5 proc. w tym roku. Raport MFW został opublikowany w dniu rozpoczęcia Światowego Forum Ekonomicznego w Davos (21.01.19). Wśród przyczyn takiego ruchu wskazano między innymi na:
 • trwającą wojnę handlową na linii USA-Chiny,
   
 • brak porozumienia ws. brexitu (więcej przeczytasz tutaj»)
   
 • spadające wskaźniki eksportu w Japonii, która jest uważana za dobry probierz sytuacji na światowym rynku. Gospodarka tego kraju jest oparta na eksporcie, dlatego jego ujemny wskaźnik może być traktowany jako sygnał alarmowy w gospodarce,
   
 • nowe normy emisji spalin w Niemczech, które przełożyły się na spadek produkcji i sprzedaży,
   
 • większe niż zakładano obniżenie wzrostu gospodarczego w Turcji.
Szefowa MFW, Christine Lagarde, zwróciła uwagę na konieczność wspólnego działania decydentów, aby państwa mogły przygotować się na nadchodzące spowolnienie. Zaprzeczyła natomiast, jakoby „globalna recesja była tuż za rogiem”.

Za największe zagrożenie Międzynarodowy Fundusz Walutowy uznał twardy brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia oraz pogłębienie spowolnienia w Chinach. W raporcie MFW zwrócono uwagę, że Chiny są równie znaczącym jak USA graczem w światowej gospodarce, i świetna kondycja tylko jednego z tych państw nie gwarantuje ochrony przed skutkami spowolnienia gospodarczego w drugim.

Dane NFP zaskakują. 5 pytań o przyszłość dolara i rynku walutowego po raporcie»

Przerażające dane z Chin?

Chodzi o najwolniejsze od 1990 roku tempo wzrostu gospodarczego (6,6 proc.). W czwartym kwartale 2018 roku tempo wzrostu było takie jak podczas globalnego kryzysu finansowego w 2009 roku – na poziomie 6,4 proc.
 
Wykres 2. PKB Chin w ujęciu rocznym od 1990 roku.Źródło: Tradingeconomics.com

 
Na obniżenie wskaźników ma wpływ przedłużająca się wojna handlowa – rozmowy ws. porozumienia będą prowadzone 30 i 31 stycznia w Waszyngtonie. Chiński bank centralny także próbuje ratować sytuację: na początku stycznia zmniejszył rezerwy o 116 mld USD i przeznaczył te środki na finansowanie kredytów. Przedłużająca się wojna handlowa uderza zarówno w amerykańskie, jak i chińskie przedsiębiorstwa – Apple obniżyło prognozy sprzedaży na 2019 roku, uzasadniając to „nieprzewidywalną siłą spowolnienia gospodarczego w Chinach”. Szef największej chińskiej wyszukiwarki, Baidu, stwierdził, że dla drugiej największej światowej gospodarki nadchodzi zima (za: The Guardian). Jak zwrócił uwagę jeden z analityków pytany przez The Guardian, nadchodzące miesiące będą sprawdzianem efektywności podejmowanych w celu zapobieżenia dalszemu spowolnieniu działań. Zakończył się bowiem czas intensywnych zakupów zawiązanych ze świętami oraz Black Friday i Cyber Monday, które są dla chińskich przedsiębiorców czasem "żniw”. Co dalej? Przekonamy się niebawem.
 
 

Tematy:

Euro

EBC

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>