Kantor internetowy »   Newsy »   Euro pod presją. EBC sięga po ostatnią deskę ratunku?  

Euro pod presją. EBC sięga po ostatnią deskę ratunku?

 
| 07.03.2019 18:17

Dzisiejsze posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego to reakcja na pogarszające się dane gospodarcze ze strefy euro. Reakcja o tyle zaskakująca, że szybsza niż zakładano w plotkach na temat potencjalnych działań EBC. Rynek otrzymał jeszcze drugi ważny sygnał.

Euro wyszło z dzisiejszego EBC poturbowane – kurs EUR/PLN zbliżył się do poziomu 4,31, który obserwowaliśmy tydzień temu.

Wykres 1. Kurs EUR/PLN między 20 lutego a 7 marca 2019 roku.


Źródło: XTB X-Station.


Decyzje EBC były z kolei korzystne dla dolara, który poszybował w górę o prawie 4 grosze:

Wykres 2. Kurs USD/PLN między 19 lutego a 7 marca 2019 roku.


Źródło: XTB X-Station.

Reakcja EUR/USD na tle małej ostatnio zmienności na tej parze również była znacząca:

Wykres 3. Kurs EUR/USD między 19 lutego a 7 marca 2019 roku.


Źródło: XTB X-Station.

Jakie decyzje zapadły na styczniowym posiedzeniu EBC? Czytaj tutaj»

Co wywołało takie ruchy na euro?

Ważna była decyzja o pozostawieniu stóp procentowych w strefie euro na tym samym poziomie. Przed dzisiejszym posiedzeniem EBC spekulowano, że zostanie on utrzymany do lata tego roku, jednak przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego rozszerzyli ten okres do końca 2019 roku. Zaznaczono też, że stopy procentowe mogą pozostać na tym samym poziomie nawet dłużej – do momentu, aż inflacja w strefie euro osiągnie pożądany przez przedstawicieli EBC poziom 2 proc.
 

Szybkie spojrzenie na kilka podstawowych wskaźników ekonomicznych ze strefy euro wskazuje, że EBC staje w obliczu wyraźnego spowolnienia gospodarczego:

  • inflacja bazowa na poziomie 1 proc.

Źródło: Tradingeconomics.com

  • Tempo wzrostu PKB zwolniło do poziomu sprzed 5 lat:

Źródło: Tradingeconomics.com

Prognozy wzrostu gospodarczego dla strefy euro obniżyło też OECD (z 1,8 proc. w ubiegłym roku do 1 proc. w 2019 roku) oraz samo EBC, według którego PKB będzie w 2019 roku rosło w tempie 1,1 proc., a nie, jak wcześniej zakładano, 1,7 proc.

  • Spadła też wartość eksportu, co jest pokłosiem toczącej się między USA a Chinami wojny handlowej:

Źródło: Tradingeconomics.com


Warto też pamiętać, że strefę euro „ciągnie w dół” sytuacja włoskiej gospodarki, która znajduje się w recesji, a także pogarszająca się sytuacja Niemiec, dla których prognozy zostały zrewidowane przez OECD z 1,6 proc. tempa wzrostu PKB do 0,9 proc. w 2019 r.

Czy EBC skorzystał właśnie z ostatniej deski ratunku?

Do tej pory Europejski Bank Centralny do kształtowania polityki monetarnej korzystał z narzędzi takich jak:

  • kształtowanie poziomu stóp procentowych – obecnie są one na niskim poziomie, co stanowi czynnik wspierający inwestycje. Tutaj EBC nie miało zbyt dużych możliwości manewru.
     
  • program luzowania ilościowego, który zakończono w grudniu 2018 roku. Jaka była wtedy reakcja rynku pisaliśmy w tym artykule» Polegał on na skupie papierów wartościowych poszczególnych państw. To także narzędzie, które może wpływać na zwiększenie inflacji, zwiększa też ono podaż pieniądza na rynku.
     
  • TLTRO, czyli Targeted Longer-Term Refinancing Operations. Ostatnią, drugą rundę tego programu przeprowadzono w 2016 roku. Trzecia tura, którą ogłosiło dziś EBC, rozpocznie się we wrześniu 2019 roku i potrwa do marca 2021 roku. TLTRO zostaną objęte banki komercyjne, które – w dużym skrócie – otrzymają od EBC finansowanie na bardzo korzystnych warunkach, które mają zachęcić je do udzielania kredytów osobom prywatnym oraz firmom w strefie euro (a zatem, w dłuższej perspektywie, pobudzić wzrost gospodarczy). Pytanie tylko, czy wprowadzenie tego programu osiągnie postawiony mu cel? Analitycy agencji Bloomberg wskazują, że efekt może być mniejszy od oczekiwanego. Szczegóły dotyczące wprowadzonego w tym roku TLTRO poznamy wkrótce, będziemy też mogli obserwować reakcje euro.
 


Tematy:

Euro

EBC

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>