Kantor internetowy »   Newsy »   Euro tanieje – to korekta czy wstęp do dalszych wzrostów?  

Euro tanieje – to korekta czy wstęp do dalszych wzrostów?

 
| 20.04.2020 12:39


Globalny kryzys nie ominął walut krajów rozwijających się, w tym polskiego złotego, który w marcu znacząco osłabił się do euro. Ta waluta cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów mimo tego, że nad strefą euro także wisi widmo spowolnienia. Dlaczego tak się dzieje? Niektórzy uważają, że poziomy obserwowane w ostatnich tygodniach nie są najwyższymi dla euro – czy będzie ono jeszcze drożeć?


Osłabienie złotego w ostatnich tygodniach spowodowało, że w mediach pojawiły się nagłówki, które sugerowały, że kurs euro do złotego jest najwyższy w historii. Czy rzeczywiście osiągnęliśmy historyczne wartości? Na początek zobaczmy jak wygląda kurs polskiej waluty do euro.

Wykres 1. Kurs EUR/PLN od listopada 2019 do 20 kwietnia 2020.Źródło: Stooq.pl.


Ostatnie tygodnie to wyprzedaż polskiej waluty spowodowana pandemią COVID-19. Za początek silnej wyprzedaży złotego możemy przyjąć dzień 11 marca. W kolejnych 12 dniach kurs EUR/PLN umocnił się o 30,5 gr, czyli aż o 7,10 proc.! Był to jeden z najsilniejszych ruchów deprecjacyjnych na polskiej walucie w tak krótkim czasie. Jednak czy były to wartości historyczne, czy euro było wtedy najdroższe w historii?

Zobaczmy jak w obecnej sytuacji wygląda sytuacja walut z naszego regionu. Poniżej przedstawiono zmianę procentową dla polskiego złotego, węgierskiego forinta oraz korony czeskiej.

Wykres 2. Zestawienie zmian kursów w okresie od listopada 2019 do 17 kwietnia 2020: EUR/PLN (niebieski), EUR/HUF (żółty), EUR/CZK (zielony).


Źródło: Stooq.pl.


Według danych przedstawionych na powyższym wykresie zmiany kursów na przełomie marca i kwietnia wyniosły ok 7-9 proc.! W tym zestawieniu polska waluta wypada nieznacznie lepiej (patrząc na wartości maksymalne). Wykres ten pokazuje, że pandemia w podobnym stopniu przekłada się na wyprzedaż walut w naszym regionie. Porównajmy teraz obecny poziom cen z kursem euro na przestrzeni 19 lat.

Wykres 3. Zestawienie zmian kursów EUR/PLN (czerwono-zielony), EUR/CZK (żółty), EUR/HUF (niebieski) od 2001 roku.


Źródło: x-Station XTB).


W ciągu ostatnich 19 lat kurs EUR/PLN dwa razy osiągnął wartość wyższą niż najwyższy kurs z ostatnich tygodni. W lutym 2009 roku, czyli w trakcie kryzysu Lehman Brothers, EUR/PLN kosztował 4,92 zł. Nie jest to jednak historyczne maksimum dla tej pary walutowej, gdyż w lutym 2004 roku jej cena wynosiła 4,95 zł. W innej sytuacji jest węgierski forint, który obecnie śrubuje rekord do euro. Z drugiej strony kurs korony czeskiej jest znacznie poniżej rekordu z 2004 roku.

Kurs euro w 2020 r. Czy warto wymieniać euro w czasie pandemii?»  

Zobaczmy teraz jak wyglądają zmiany kursów walut Europy Środkowej do „globalnej waluty”, jaką jest dolar amerykański.

Wykres 4. Zestawienie kursów USD/PLN (czerwono- zielony), USD/HUF (niebieski), USD/CZK (żółty) do 2001 roku.


Źródło: x-Station (XTB).


Dolar amerykański w relacji do polskiego złotego przebił historyczny z perspektywy ostatnich 20 lat kurs, który wynosił  4,29 zł. Stało się to 23 marca, kiedy USD/PLN osiągnął cenę 4,31 zł. Podobna sytuacja wystąpiła na parze USD/HUF, który osiągnął historyczne 341 forintów za dolara. Kurs korony czeskiej w relacji do dolara nie przebił historycznych wartości.

Gospodarki EM się to nie tylko kraje Europy Środkowej. W celu szerszej analizy zobaczmy, jak zachowują się inne waluty krajów rozwijających się. Poniżej, używając podobnej metodologii, porównałem rosyjskiego rubla, meksykańskie peso oraz południowoafrykańskiego randa do dolara amerykańskiego.

Wykres 5. Zestawienie kursów USD/RUB (zielony), USD/ZAR (niebieski), USD/MXN (żółty) od grudnia 2019 do kwietnia 2020 roku.


Źródło: Stooq.pl.


Patrząc na powyższy wykres możemy wywnioskować, że przecena walut CEE (Europa Środkowa) nie była tak silna jak walut krajów rozwijających się w innych zakątkach świata. Ostatnie spadki na USD/RUB (umocnienie rubla- zielona linia) spowodowane jest porozumieniem pomiędzy Rosją a Arabią Saudyjską odnośnie ograniczenia wydobycia ropy naftowej.

Rekordowo niskie stopy procentowe po kolejnych cięciach. O ile zmaleje rata kredytu i jak wpłynie to na rynek?» 

Czy możemy spodziewać się wzrostu kursów walut?

Analitycy walutowi Goldman Sachs przeanalizowali obecne ceny walut krajów rozwijających się i porównali je z poziomami, jakie osiągały one w czasie zawirowań w roku 2018, 2016 oraz z kryzysu w 2008 roku. Według ich analiz, mediana cen dla walut EM jest zaniżona o blisko 9 proc. To znaczy, że ​​kursy walutowe są niższe niż powinny być w „normalnych” warunkach. Mówiąc prościej oznacza to, że siła nabywcza, podaż i popyt na walutę są silne, ale jej cena jest nadal stosunkowo niska. Te poważne niedowartościowania przemawiają za dodatnimi zwrotami w perspektywie średnioterminowej, ale w krótkim okresie waluty EM są narażone ucieczkę od ryzykownych aktywów.

Kluczowe w najbliższych miesiącach będą decyzje podejmowane przez rządzących oraz przez lokalne banki centralne. Nie bez znaczenia będzie powolne uruchamianie gospodarki oraz sytuacja w krajach rozwiniętych! Negatywny sentyment z Europy Zachodniej czy USA może dalej pogrążać polską walutę.

Co to znaczy „drogie euro”? Czy będzie jeszcze drożej?

Pojęcie „drogiej waluty” nie wyczerpuje w pełni określenia zależności pomiędzy dwiema walutami. Rynek walutowy jest wbrew pozorom bardzo złożonym ekosystemem, który dyskontuje szereg czynników, czasami wręcz absurdalnych.

Co wypływa na kursy walut? Czytaj więcej» 

Z punktu widzenia nominalnego za drogą walutę możemy uznać kurs historyczny vs. obecny. Należy jednak pamiętać, że takie porównanie nie uwzględnia choćby inflacji na przestrzeni analizowanego okresu. Często pod pojęciem drogich walut zagranicznych kryje się pojęcie słabości lokalnej waluty. Warto jednak pamiętać, że rynki finansowe często posługują się schematami i „duże” osłabienie waluty niekoniecznie oznacza słabość lokalnej waluty. Przykładem może być powyższe porównanie złotego do walut regionu i ich silna korelacja. Aby dokonać oceny, czy waluta jest silna/słaba lub droga/tania warto zestawić nominalne wartości kursowe, widoczne na wykresie, z cenami podobnej waluty (aktywa).   

Jakie czynniki wpływają na kurs euro teraz i mogą wpływać na niego w przyszłości?

Żyjemy w wyjątkowych czasach, porównywanych z okresem po zakończeniu drugiej wojny światowej. Obecny kryzys gospodarczy (możemy już mówić tak otwarcie) dotyka gospodarek całego globu. Nikt nie zna skutków obecnego zamknięcia gospodarek europejskich czy amerykańskiej, które były do tej pory najważniejszymi elementami „globalnego systemu”. Efekty walki z wirusem, jak również jego wpływ na PKB, zatrudnienie czy poziom życia poznamy zapewne ze kilka miesięcy. Będą to kluczowe informacje dla kształtowania się kursów walut. Obecna sytuacja może zmienić status gospodarczy wielu krajów (głównie europejskich) oraz spowodować uruchomienie nowych, niestandardowych programów polityki fiskalnej i monetarnej w celu zminimalizowania skutków pandemii. Prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego nie nastrajają optymistycznie:


Źródło: Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Porównanie czynników kształtujących maksymalne i minimalne wartości nominalne dla par EUR/PLN czy USD/PLN w ciągu ostatnich 19 lat mija się z celem. Aprecjacja złotego od 2004 roku była spowodowana wejściem Polski do UE i okres ten trwał aż do 2008. Następnie mieliśmy okres osłabienia złotego do 2011 roku, kiedy to na świecie miał miejsce kryzys zapoczątkowany upadkiem jednego z największych banków inwestycyjnych w USA, a następnie problemem zadłużenia europejskich krajów (PIIGS). Obecna sytuacja jest zupełnie inna, gdyż nie ma ona podłoża bezpośrednio ekonomicznego.

Teraz można szacować potencjalny spadek PKB oraz skalę negatywnego wpływu obecnego kryzysu na gospodarkę naszego kraju. Jego skutki z pewnością najbardziej odczuwalne będą w branżach usługowych, ze szczególnym uwzględnieniem branży turystycznej.

Wykres 6. Liczba osób zatrudnionych w branży turystycznej ogółem jako udział osób zatrudnionych w niefinansowej gospodarce ogółem.


Źródło: Eurostat.


W Polsce liczba osób zatrudnionych w turystyce (w sektorze niefinansowym) jest niska, co powinno być dobrym prognostykiem z punktu widzenia potencjalnych skutków pandemii. Powyższy wykres potraktujmy jednak jako ciekawostkę, bo jakiekolwiek analizy, nawet te najbardziej rzetelne, na chwilę obecną są obarczone dużym ryzykiem niedoszacowania. Po pierwsze, nie znamy skutków zamknięcia części gospodarki. Po drugie, nie znamy terminu uruchomienia sektora usług. Pozostaje nam tylko zostać w domu i czekać aż kryzys się skończy… i życzyć sobie wzajemnie dużo zdrowia i cierpliwości!

Masz pytania do tego artykułu? A może chciałbyś się podzielić z nami opinią na jego temat? Napisz do Anny Korzec, naszej Content Marketing Manager: anna.korzec@rkantor.com.

 

Wymień waluty po promocyjnym kursie w kantorze internetowym

 
Kursy średnie (bez spreadu) z serwisu Rkantor.com
 

Tematy:

Euro

Kantor 8:30 - 17:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>