Kantor internetowy »   Newsy »   Eurodolar blisko ważnego wsparcia  

Eurodolar blisko ważnego wsparcia

 
| 06.08.2018 09:42

·        Dane z amerykańskiego rynku pracy zgodne z oczekiwaniami
·        Zamówienia w niemieckim przemyśle rozczarowują
·        EURUSD przy ważnej barierze 1,1550

PRZEGLĄD WYDARZEŃ

·        W piątek poznaliśmy finalny odczyt PMI dla usług dla strefy euro, który wyniósł 54,2 pkt. Tym samym okazał się być o 0,2 pkt niższy od oczekiwań rynkowych. Ponadto ukazały się dane ze strefy euro o sprzedaży detalicznej za czerwiec, która również uplasowała się poniżej oczekiwań (1,2%r/r vs 1,4%r/r).

·        Najważniejszymi odczytami ekonomicznymi pod koniec ubiegłego tygodnia były jednak te z amerykańskiego rynku pracy. Można uznać iż dane były zgodne z konsensusem: Stopa bezrobocia 3,9%, długość tygodnia pracy 34,5 godz., płaca godzinowa 2,7%r/r. Za pewne rozczarowanie można by uznać przyrost etatów w sektorze pozarolniczym, gdyż wyniósł on 157 tys. wobec spodziewanych 190 tys., jednak w tym przypadku należy uwzględnić rewizję w górę o 35 tys. odczytu sprzed miesiąca. Generalnie dane te potwierdzają więc dobrą sytuację w amerykańskiej gospodarce. Nieco mniejszą uwagę przykuwał indeks ISM dla usług, który okazał się być wyraźnie niższy od oczekiwań (55,7 pkt vs 58,6 pkt)

·        Dziś rano zaprezentowano dynamikę zamówień w niemieckim przemyśle w czerwcu.  Dane rozczarowały a spadek wyniósł 4% r/r. Wpisuje się to w nieco słabszą koniunkturę w europejskiej gospodarce w pierwszej połowie br. Dziś przed nami jeszcze indeks Sentix o godz. 10:30. Spodziewana wartość wskaźnika to 13,5 pkt.

·        Najważniejszą publikacją ekonomiczną bieżącego tygodnia będzie inflacja ze Stanów Zjednoczonych za lipiec. Dane te powinny potwierdzić, że inflacja w USA utrzymuje się w okolicy celu inflacyjnego jednocześnie jednak nie przekraczając go znacznie.

KOMENTARZ RYNKOWY

·        Polska waluta pomimo podwyższonej zmienności na świecie kontynuuje w ostatnim czasie umocnienie, w wyniku którego kurs EUR/PLN w piątek zbliżył się już do poziomu 4,25. W przypadku złotego uważamy, że dobry sentyment do polskich aktywów powinien nadal być istotnym wsparciem. Spodziewamy się dlatego dalszego umocnienia złotego chociaż jego tempo powinno wyhamowywać. Celem technicznym po złamania wsparcia na 4,26 powinna być teraz okolica 4,23 gdzie przebiega obecnie 200-sesyjna średnia krocząca.

·        Na rynku walutowym piątek przyniósł zejście kursu EUR/USD poniżej poziomu 1,16. Paliwa do umocnienia dolara dostarczył przede wszystkim ponowny wzrost ryzyka eskalacji wojen handlowych. W przypadku pogłębienia się konfliktu, rozpędzona poprzez reformę podatkową D. Trumpa gospodarka amerykańska powinna relatywnie najlepiej radzić sobie z jego efektami, każda więc eskalacja konfliktu na tym polu pomaga ostatnio dolarowi. Okolica poziomu 1,1550 jest ważna z punktu widzenia technicznego, stanowi bowiem dolne ograniczenie przedziału konsolidacji, w której kurs utrzymuje się od maja. Zejście poniżej będzie sugerowało kolejną falę spadkową kursu. Biorąc pod uwagę stabilizowanie się sytuacji w europejskiej gospodarce, trwałe zejście poniżej tego poziomu wydaje się mało prawdopodobne, chyba, że powróciłaby groźba nałożenia przez D. Trumpa wysokich ceł na gospodarkę europejską lub też pogłębiłby się konflikt na linii Włochy - Unia Europejska – tutaj zagrożeniem są negocjacje ws. budżetu.

·        Niewiele działo się w piątek na GPW indeksy urosły w małym stopniu, natomiast obroty wyniosły zaledwie 521 mln PLN. Na plus w piątek wyróżniły się spółki paliwowe. Swoje dobre zachowanie w ostatnim czasie kontynuują natomiast amerykańskie indeksy giełdowe. Za nami już większość publikacji za drugi kwartał dla indeksu S&P500. Średnie zaskoczenie na zysku netto wynosi ponad 7%, natomiast wzrost zysku to średnio ponad 27%. Na ten moment 85% spółek, które opublikowało wyniki zaskoczyło rynek pozytywnie.
 

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ>>Tematy:

Euro

Kursy

GPW

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>