Kantor internetowy »   Newsy »   EURPLN coraz wyżej  

EURPLN coraz wyżej

 
| 06.09.2018 09:29

·        EURPLN pod presją przeceny na rynkach wschodzących zbliża się do bariery 4,34
·        Wśród doniesień ze sfery geopolitycznej: pozytywne informacje z Wielkiej Brytanii i Włoch; wyczekiwanie na kolejne cła między USA i Chinami
·        Posiedzenie RPP bez zmian i bez zaskoczeń

PRZEGLĄD WYDARZEŃ

·        Na rynkach trwa odwrót od aktywów krajów wschodzących, na czele z Turcją i Argentyną (choć w tych krajach krótkoterminowo przecena wyhamowała), do których jednak dochodzą kolejne kraje jak np. RPA (po tym jak dane PKB wskazały na wejście w recesję), Indie czy Indonezja. Sytuacji nie polepsza wyczekiwanie na wejście w życie kolejnych ceł między USA a Chinami czy też kolejne pozytywne sygnały z gospodarki USA, zwiększające szanse na dalsze zacieśnianie polityki Fed (a więc i dalsze umocnienie dolara, które nie pomaga rynkom wschodzącym).

·        Wśród danych makro dziś warto zwrócić uwagę na odczyt zatrudnienia ADP z USA w oczekiwaniu na kluczowe dane z rynku pracy w tym kraju w piątek. Rano poznaliśmy natomiast rozczarowujący odczyt zamówień fabrycznych z Niemiec, które mimo oczekiwanego odbicia spadały kolejny miesiąc, w tym w lipcu o 0,9%m/m.

·        Przy zawirowaniach na rynkach wschodzących warto odnotować wczorajsze dwie pozytywne informacje z Europy. Według (niepotwierdzonych póki co) doniesień Niemcy i Wielka Brytania są skłonne pójść na ustępstwa w negocjacjach ws. Brexitu tak aby dotrzymać terminu na porozumienie (marzec 2019r.). Zgodnie z tymi informacjami plan Brexitu miałby przyjąć znacznie krótszą i mniej szczegółową formę niż dotąd zakładano, a dokładne ustalenia miałyby być dokonane w późniejszym terminie.

·        Uspokajające tony napłynęły też z koalicji rządzącej we Włoszech, która w świetle obaw o zbyt ekspansywne plany fiskalne podkreśliła, że nie będzie realizować wszystkich obietnic wyborczych na raz, tak by kontrolować stan finansów publicznych. Doniesienia są tym istotniejsze, że właśnie trwają prace nad budżetem na przyszły rok.

·        Wczorajsza decyzja i komentarze RPP nie zaskoczyła. Stopy w Polsce pozostają bez zmian, z główną z nich na poziomie 1,5%. Podczas konferencji prezes NBP powtórzył, że stopy mogą pozostać niezmienione także w 2019 roku. Z drugiej strony uważany za bardziej jastrzębiego członka RPP K. Zubelewicz powiedział, że może się pojawić wniosek o podwyżkę, jeśli inflacja trwale wróci w okolice celu 2,5%r/r (wobec 2,1% w sierpniu). Naszym zdaniem może to mieć miejsce w połowie roku i wtedy też spodziewamy się ewentualnych wniosków o podwyżkę. Sam wzrost stóp może być naszym zdaniem przegłosowany w końcówce roku zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że Rada zdaje się nie obawiać skutków prawdopodobnego spowolnienia wzrostu PKB w najbliższych kwartałach.
 

KOMENTARZ RYNKOWY

·        Napięcia na rynkach wschodzących dalej szkodzą złotemu. Kurs EURPLN testował wczoraj już poziom 4,33 i dzisiejsze notowania rozpoczyna powyżej niego. Skutecznym oporem póki co powinny kolejny raz okazać się okolice 4,34, gdzie wyhamowywały już wzrosty pary w poprzednich miesiącach. Kolejna ważna bariera to okolice 4,3630 (61,8% zniesienia Fibo spadków między 2016 a 2018 rokiem)

·        Kurs EURUSD kontynuuje wahania wokół 1,16. Próby wybicia na wyższe poziomy utrudniły poranne, słabe dane z Niemiec i raczej zabraknie impulsu w dalszej części dnia by ponowić ten ruch.

·        Na rynkach akcyjnych indeks MSCI Emerging wraca w okolice sierpniowych minimów, co wraz z problemami lokalnymi na polskim rynku spowodowało wczoraj ponad 1%-ową przecenę głównych indeksów. Wciąż brakuje impulsów do odwrócenia tej tendencji, a WIG20 zniósł już ponad połowę wzrostów z II połowy sierpnia.

·        Zawirowania przyczyniają się też do spadków cen ropy naftowej, dzięki czemu cena brent wyhamowała wcześniejsze wzrosty jeszcze poniżej bariery 80 dolarów i wróciła bliżej 77dol. Przestrzeń do dalszych spadków może jednak ograniczać oczekiwanie na wejście w życie sankcji na Iran ze strony USA, które zmniejszą podaż surowca.
 

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ>>Tematy:

Euro

RPP

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>