Kantor internetowy »   Newsy »   EURPLN stabilnie, ale wciąż wysoko  

EURPLN stabilnie, ale wciąż wysoko

 
| 26.03.2018 10:39

·        Rating Polski bez zmian.
·        Obawy o wzrost protekcjonizmu wciąż niepokoją inwestorów.
·        Brak ważnych publikacji makroekonomicznych.
·        EURPLN powyżej poziomu 4,2250. 

PRZEGLĄD WYDARZEŃ

·        Piątkowe informacje z gospodarki miały niewielki wpływ na rynek. Szczególnie dotyczy to krajowej stopy bezrobocia, która zgodnie z oczekiwaniami spadła o 0,1 pp do 6,8% potwierdzając dotychczasowe tendencje na rynku pracy. Zaskoczeń nie przyniosła też agencja Moody’s która nie zaktualizowała ratingu Polski, co jest równoznaczne z utrzymaniem go bez zmian na poziomie A2 z perspektywą stabilną.

·        Mimo braku wyraźnego wpływu na nastroje ciekawy okazał się wskaźnik zamówień na dobra trwałe w USA. Kategoria ta wzrosła w lutym o 3,1%m/m po spadku o 3,5% w styczniu, powracając tym samym do poziomów obserwowanych w minionym roku. Naszym zdaniem wskazuje to na kontynuację stopniowego ożywienia inwestycji w USA, co powinno cieszyć Fed w kontekście przestrzeni do podwyżek stóp procentowych.

·        Z punktu widzenia rynków więcej znaczenia mają jednak obawy o dalszą eskalację wojny handlowej. Tematowi temu towarzyszy wciąż ogromna niepewność, przy czym ostatnie sygnały stwarzają pole do ostrożnego optymizmu. W podobnym tonie wypowiedział się w weekend amerykański sekretarz skarbu S. Mnuchin, któty wyraził nadzieję że uda się wypracować porozumienie między USA i Chinami. Warto podkreślić, że amerykańskie deklaracje nie spotkały się jak dotąd ze zdecydowaną odpowiedzią głównych partnerów handlowych, co wskazuje na próby nie eskalowania konfliktu.

·        Oprócz ewentualnych informacji na temat protekcjonizmu uwagę inwestorów przyciągnąć mogą dziś wypowiedzi przedstawicieli banków centralnych w tym J. Weidmana z EBC o 11:30 oraz L. Mester z Fed o 22:30. W przypadku przedstawicielki FOMC szczególnie ważne mogą być ewentualne odniesienia do wpływu ograniczeń w handlu na polityke pieniężną. Naszym zdaniem znaczna eskalacja konfliktu doprowadzi do niższego tempa wzrostu PKB w USA jednak przy wyższej inflacji. Tym samym ścieżka stóp procentowych może kształtować się podobnie jak w scenariuszu „bezkonfliktowym”. Przy wyższej inflacji oznacza to jednak niższy realny poziom stóp procentowych.

·        W dalszej części tygodnia warto też zwrócić uwagę na indeks Conference Board oraz Chicago PMI z USA jutro i w czwartek. W czwartek poznamy też pierwsze krajowe dane za marzec w postaci odczytu flash inflacji CPI. Oceniamy że wskaźnik zanotuje wzrost z 1,4% w lutym, głównie z uwagi na wyższą dynamikę cen paliw. Odbicie dynamiki cen spodziewane jest też dla wskaźnika z Niemiec, który opublikowany będzie kilka godzin później.

KOMENTARZ RYNKOWY

·        Eurodolar powinien dziś pozostawać powyżej wsparcia na 1,2330 natomiast od góry wahania ograniczać powinna okolica 1,24. Przynajmniej przez większą część dzisiejszej sesji zabraknie raczej impulsów do wyjścia z wąskiego przedziału wahań. W kolejnych dniach o kierunku na EURUSD zadecydują najprawdopodobniej nastroje na rynkach akcji.

·        Kurs EURPLN najprawdopodobniej utrzyma się dziś blisko 4,22, za czym przemawia głównie brak istotnych publikacji makroekonomicznych. Spodziewana niewielka zmienność EURUSD przemawia też za stabilizacją złotego wobec dolara w przedziale 3,41-3,43.

      Na rynkach akcji można oczekiwać pozytywnego początku tygodnia, jednak trzeba podkreślić że wśród inwestorów widać wciąż znaczną niepewność. Indeks S&P500 osiągnął w piątek wsparcie w postaci 200-sesyjnej średniej, która zatrzymała spadki obserwowane w   lutym. Przemawia to naszym zdaniem za próbą powrotu powyżej 2600pkt na dzisiejszej sesji. W Warszawie indeks WIG20 także może dziś wzrastać, jednak patrząc od strony technicznej kolejne dni nadal niosą ryzyko przetestowania wsparcia na poziomie 2200 pkt.

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ»Tematy:

Euro

Moody's

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>