Kantor internetowy »   Newsy »   EURPLN wraca w okolicę 4,30  

EURPLN wraca w okolicę 4,30

 
| 16.07.2018 09:26

·        Dziś odczyt inflacji bazowej oraz salda rachunku obrotów bieżących
·        W kolejnych dniach w centrum uwagi dane ze strefy realnej
·        Uwaga w kolejnych dniach skupi się też na danych z USA oraz wystąpieniu szefa Fed w Kongresie USA
·        EURUSD na początku tygodnia powinien pozostawać w trendzie bocznym
·        EURPLN w pobliżu 4,30 po publikacji danych z Chin

PRZEGLĄD WYDARZEŃ


·        Odczyt inflacji za czerwiec, opublikowany w piątek, wskazał na 2,0% r/r dynamikę cen i okazał się nieco wyższy niż 1,9% sugerowane przez wskaźnik flash z początku miesiąca. W strukturze danych nie widać jednak dużych zaskoczeń, w szczególności na niezmienionym poziomie pozostały dynamiki mdm, zarówno dla wskaźnika ogółem jak i komponentów żywności i napojów oraz energii i paliw. Tym samym inflację bazową, której odczyt poznamy dzisiaj, nadal szacujemy na poziomie 0,6% r/r.

·        Dzisiaj poznamy jeszcze odczyt rachunku obrotów bieżących. Spodziewamy się, że deficyt w tej kategorii wzrósł w maju do 174 mln euro wobec 21 mln euro w kwietniu. W dalszej części tygodnia w centrum uwagi znajdą się natomiast dane ze strefy realnej z polskiej gospodarki za czerwiec. Powinny one potwierdzić wciąż bardzo dobra sytuację w drugim kwartale (wzrost gospodarczy prawdopodobnie bliski 5,0 % rdr).

·        Relatywnie pusty jest w tym tygodniu kalendarz makroekonomiczny ze strefy euro. Wśród danych ze Stanów Zjednoczonych warto będzie natomiast zwrócić uwagę na sprzedaż detaliczną za czerwiec (poniedziałek), produkcję przemysłową (wtorek). Oba te odczyty powinny potwierdzić bardzo dobrą kondycje amerykańskiej gospodarki  w II kw. Dodatkowo w centrum znajdzie się również wystąpienie szefa Fed J. Powella w Kongresie USA (we wtorek i w środę), w którym omówi on sytuację w amerykańskiej gospodarce oraz perspektywy polityki monetarnej.

·        Dzisiaj rano poznaliśmy odczyt PKB Chin za drugi kwartał. Wzrost gospodarczy spowolnił w tym kraju zgodne z oczekiwaniami do 6,7% rdr z 6,8% rdr w pierwszym kwartale. Słabszy od oczekiwań okazał się również odczyt czerwcowej produkcji przemysłowej z Chin. Negatywny wydźwięk danych z chińskiej gospodarki ogranicza jednak fakt, iż dobry był czerwcowy odczyt sprzedaży detalicznej, sugerując rosnącą rolę konsumpcji wewnętrznej, która pobudzać starają się chińskie władze.

KOMENTARZ RYNKOWY

·        Ubiegły tydzień przyniósł poprawę notowań polskiej waluty. Kurs EUR/PLN po teście 4,40 na przełomie czerwca i lipca, ostatnie kilka dni spędził w okolicy 4,32 dzisiaj rano schodzi natomiast już poniżej 4,31. Poprawa notowań złotego to przede wszystkim efekt stabilizacji nastrojów na globalnych rynkach, do której przyczyniają się nadzieje, że przynajmniej na razie nie dojdzie do dalszej eskalacji konfliktu handlowego na linii USA i Chiny jak również relatywnie optymistyczny wydźwięk ostatnich danych z gospodarki „Państwa Środka”.

·        Sentyment globalny będzie pozostawał kluczowy dla złotego również i w najbliższych dniach. D Trump w ubiegłym tygodniu zagroził, że USA mogą nałożyć na Chiny kolejne cła na produkty warte 200 mld USD. Bariery te najwcześniej wejść w życie mogą jednak dopiero we wrześniu, przez kilka tygodni temat ten może dlatego wywoływać nieco mniejszy wpływ na złotego, co powinno też przełożyć się na próbę zejścia kursu EURPLN do poniżej 4,30 w najbliższym czasie. Technicznie okolica 4,30 powinna okazywać się wsparciem dla notowań kursu (znajduje się tutaj 38,2 proc. zniesienie tegorocznej fali wzrostowej kursu). Zejście poniżej będzie natomiast sugerować ruch w kierunku kolejnej strefy oporu w okolicy 4,26-4,27.

·        Relatywnie stabilny pozostaje w ostatnim czasie kurs EURUSD. W przypadku tej pary oczekujemy na początku tygodnia kontynuacji trendu bocznego, którego zakres ograniczać będzie prawdopodobny przedział 1,16-1,175. Wsparciem dla dolara dzisiaj i jutro powinny być dane z gospodarki USA (sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa). Korzystny wpływ tych danych nie będzie jednak na tyle silny aby umożliwić wybicie się kursu z obecnej konsolidacji. W przypadku pary USDPLN na początku tygodnia prawdopodobny jest ruch w zakresie 3,67-3,72.

·        Relatywnie pozytywny wydźwięk miało kilka ostatnich sesji na rynkach akcji. W USA indeksy giełdowe zyskiwały pod koniec ubiegłego tygodnia wspierane przez oczekiwania bardzo dobrych wyników amerykańskich spółek w drugim kwartale (sezon prezentacji raportów kwartalnych za ostatnie trzy miesiące właśnie startuje za oceanem). Stabilizacja notowań dolara w połączeniu z ostatnimi danymi z Chin wspiera natomiast sentyment do rynków wschodzących.

·        Poprawia się sytuacja techniczna indeksu WIG 20. W przypadku tego indeksu kluczowym oporem jest poziom 2180 pkt, gdzie przebiega obecnie linia trendu spadkowego w którym znajduje on od początku roku. Wybicie się do powyżej tego poziomu będzie silnym pro-wzrostowym sygnałem sugerującym wzrost w średnim terminie przynajmniej w okolicę 2300 pkt.

 

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ>>Tematy:

Euro

Notowania

FED

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>