Kantor internetowy »   Newsy »   EURUSD w drodze na 1,16?  

EURUSD w drodze na 1,16?

 
| 09.10.2017 09:16

Najbliższe dni przyniosą publikację danych o inflacji CPI za wrzesień. Czwartkowy odczyt najprawdopodobniej potwierdzi szacunek flash 2,2% r/r przez co najważniejsza będzie struktura danych. Oceniamy, że może ona wskazać na przyspieszenie inflacji bazowej do około 0,8-0,9% r/r. Dziś natomiast warto zwrócić uwagę na nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych. Publikację zaplanowano na godz. 11:45.

KOMENTARZ RYNKOWY


        Miniony tydzień przyniósł kontynuację umocnienia dolara. Kurs EURUSD zszedł pod jego koniec poniżej 1,17, wspierany przez informacje na temat postępu w pracach nad reformą podatków w USA. Dodatkowo amerykańskiej walucie pomaga również jastrzębia retoryka większości członków FOMC, którzy sugerują kolejną podwyżkę stóp procentowych w grudniu br.

        W scenariusz grudniowej podwyżki Fed wpisały się również piątkowe dane  z amerykańskiego rynku pracy, które pomimo tego, że wskazały na spadek zatrudnienia za oceanem we wrześniu, były wyraźnie lepsze od oczekiwań w ważnej z punktu widzenia oczekiwań inflacyjnych kategorii wynagrodzeń godzinowych.

        Z drugiej strony na niekorzyść euro oddziałuje w ostatnim czasie niepewność związana z kryzysem politycznym w Hiszpanii. Tu warto odnotować weekendowe komentarze z administracji Katalonii o gotowości do dialogu z hiszpańskim rządem. Ponadto w weekend odbywały się protesty przeciwników niepodległości, a kolejne firmy informowały o planach przeniesienia siedziby poza Katalonię, co może mieć wpływ na rozwój sytuacji w Katalonii.

        Z doniesień makroekonomicznych ze strefy euro w ubiegłym tygodniu warto odnotować fakt, iż, większego wrażenia na rynku nie zrobiła publikacja minutek EBC, w których ponownie zasygnalizowano, że EBC w październiku może podjąć decyzję o starcie procesu ograniczania luzowania ilościowego, co może sugerować, że ograniczenie skali QE może być już w dużym stopniu uwzględnione w wycenie EURUSD.

        Wszystko to wskazuje na dalszy potencjał spadkowy kursu EURUSD, szczególnie, że plany dalszego stopniowego zacieśniania polityki monetarnej w USA potwierdzić powinna zaplanowana na środę publikacja minutek Fed z wrześniowego posiedzenia.

        Ponadto kolejne dane pokażą jak huragany wpłynęły na kondycję amerykańskiej gospodarki. W piątek poznamy odczyty inflacji i sprzedaży detalicznej. Pierwszy wskaźnik mógł naszym zdaniem zanotować wyraźny wzrost zwłaszcza biorąc pod uwagę skok cen paliw o 11% m/m.
Korekta EURUSD może ulec więc pogłębieniu w najbliższym czasie, jej zakres w oczekiwaniu na październikowe posiedzenie EBC ograniczać powinna jednak okolica poziomu 1,16.

        Dziś natomiast przy braku sesji w USA, która ograniczy aktywność na rynku i przy braku istotnych dla pary publikacji makro, należy oczekiwać niewielkiego zakresu wahań blisko 1,17.

        Po nieudanym zejściu pod wsparcie 4,30, kurs EURPLN ponownie stabilizuje się ponad tą barierą. Za wyższymi poziomami i słabszym PLN przemawiają piątkowe dane z USA, które wzmocniły oczekiwania na szybkie podwyżki stóp w USA i stanowią negatywny impuls dla rynków wschodzących. W efekcie w notowaniach EURPLN nadal obowiązuje zakres 4,29-4,33 i póki co brak jest impulsów do wybicia z niego.

        Przy powrocie słabszego PLN i mocniejszego dolara kurs USDPLN powinien pozostać w najbliższych dniach na wysokich poziomach. Silnym oporem pozostaje 3,70 i chwilowo wciąż poziom ten powinien skutecznie ograniczać wzrosty pary. Wsparciem w krótkim terminie powinna być strefa 3,66-3,67. Przy 3,66 przebiega obecnie 100-sesyjna średnia ruchoma.

       Warto odnotować dzisiejsze dynamiczne osłabienie tureckiej liry w reakcji na zaostrzenie konfliktu na linii USA-Turcja. W weekend USA zawiesiły wydawanie wiz w Turcji, w reakcji na co Turcja zawiesiła wydawanie wiz nieimigracyjnych w USA, imitując komunikat wydany przez Stany Zjednoczone. Jest to następstwo aresztowania przez Turcję tureckiego pracownika pracującego w ambasadzie USA, który został oskarżony o udział w zamachach stanu z ubiegłego roku. W reakcji na te wydarzenia kurs USDTRY chwilowo wzrósł nawet do 3,77 – najwyższego poziomu od marca 2017 roku i znajduje się obecnie ponad 8% wyżej niż miesiąc temu. Wydarzenia te prawdopodobnie negatywnie wpłyną też na notowania na tureckiej giełdzie, jednak nie powinny przełożyć się na inne rynki wschodzące, gdzie istotniejsze są rosnące szanse na silniejsze zacieśnianie polityki monetarnej w USA niż dotąd oczekiwały rynki.

Na polskim rynku akcji w piątek WIG20 wyraźnie rósł jednak wciąż nie zdołał przetestować oporu 2500pkt. Na zachodnioeuropejskich parkietach przestrzeń do wzrostów może póki co wciąż ograniczać brak rozstrzygnięć w kwestii niepodległości Katalonii.

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ >>> 

Tematy:

Dolar

EBC

FOMC

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>