Kantor internetowy »   Newsy »   EURUSD wyżej w oczekiwaniu na przemówienie ws. Katalonii  

EURUSD wyżej w oczekiwaniu na przemówienie ws. Katalonii

 
| 10.10.2017 11:20

EURUSD, kurs pary nieznacznie wczoraj wzrastał i ten ruch jest kontynuowany dzisiejszego poranka, choć para pozostaje poniżej 1,18. Dzisiaj najważniejszym wydarzeniem z punktu EURUSD może być przebieg kryzysu w Hiszpanii.


EURUSD - Dziś o 18:00 w parlamencie w Barcelonie wystąpi Carles Puigdemont, czyli lider lokalnego rządu, który podsumuje wynik referendum, które odbyło się na początku miesiąca ws. niepodległości regionu. Jeśli ogłosi on niepodległość może to zwiększyć awersję do ryzyka i zaszkodzić europejskiej walucie z drugiej strony spekuluje się, że wobec zarówno oporu wewnętrznego w Katalonii jak i ze strony władz w Madrycie, Puigdmont może zdecydować się jednak na bardziej pojednawcze kroki.  Technicznym wsparciem w przypadku EURUSD pozostawać powinna okolica 1,168. Strefą oporu jest obecnie 1,178. Wzrost powyżej będzie otwierał drogę w kierunku 1,182 i ruch w tym kierunku byłby możliwy gdyby Puigdemont powstrzymał się jednak od  działań zaostrzających konflikt w Hiszpanii.


EURPLN – kurs nadal pozostaje stabilny w strefie wsparcia 4,29-4,30, która powstrzymywała do tej pory spadki kursu w październiku. Dodatkowo wagi tym poziomom dodaje fakt, że nieznacznie poniżej 4,29 przebiega obecnie linia trendu wzrostowego poprowadzana od wrześniowych minimów.  Za wyższymi poziomami i słabszym PLN przemawiają piątkowe dane z USA, które wzmocniły oczekiwania na szybkie podwyżki stóp w USA i stanowią negatywny impuls dla rynków wschodzących. Z drugiej strony wycenie polskiej waluty pomogły wczorajsze komentarze członka RPP L. Hardta, który ocenił, że jeśli potwierdzi się scenariusz odbicia inflacji, stopy procentowe powinny być podniesione na początku przyszłego roku. Zakładamy,  że kurs będzie na razie pozostawał powyżej wsparcia w okolicy 4,29, ewentualnego impulsu do zejścia do poniżej tego poziomu dostarczyć mogłoby przemówienie Carlesa Puigdemonta, jeśli byłoby utrzymane w pojednawczym tonie.

USDPLN – Wzrost EURUSD do 1,177 przykłada się na spadek kursu USDPLN w okolice 3,645, impulsu do dalszego ruchu dostarczyć może przemówienie w Hiszpanii. Jeśli pobudzi ono kurs EURUSD do dalszego wzrostu, możliwy powinien być test wsparcia na 3,63 (górne ograniczenie kanału spadkowego, w którym kurs poruszał się od grudnia, a z którego wybił się górą we wrześniu).
 
Para walutowa EURUSD EURPLN USDPLN
Aktualny poziom 1,177 4,295 3,65
Oczekiwany zakres wahań* 1,17-1,182 4,287-4,33 3,63-3,68

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ >>>Tematy:

Euro

Kursy

Forex

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>