Kantor internetowy »   Newsy »   FED: pomoże akcjom, uderzy w dolara? Dowiemy się już za godzinę  

FED: pomoże akcjom, uderzy w dolara? Dowiemy się już za godzinę

 
| 19.12.2018 19:20

Podwyżka stóp procentowych po dwudniowym posiedzeniu FED jest niemal pewna – oczekują jej zarówno ekonomiści, jak i inwestorzy. To, co ma dziś duży potencjał do zdestabilizowania rynku, to wypowiedzi prezesa Jerome Powella i prognozy dot. wzrostu gospodarczego na 2019 rok.

Nerwowość na rynku dało się wyczuć już od końca poprzedniego tygodnia, kiedy dolar zaczął się osłabiać w stosunku do wszystkich walut. Uderzająco podobne były do siebie wykresy USD/PLN i USD/JPY:


Źródło: x-Station.

Jednak słabość dolara widać także na wykresie USD/GBP i USD/CHF:


Źródło: x-Station.

Co do tego, że FED podwyższy dziś stopy procentowe w Stanach, nie mają już wątpliwości ani ankietowani przez Bloomberga ekonomiści (stwierdziło tak 87 z 89 badanych), ani inwestorzy, którzy prawdopodobieństwo podwyżki wyceniają na prawie 77 proc.:


Źródło: CME FED watch tool.

To wynik, który co prawda zbliża się do listopadowego optymizmu (jak pisaliśmy w kontekście danych z amerykańskiego rynku pracy, wtedy prawdopodobieństwo podwyżki wyceniano nawet na 80 proc.), jednak wcale nie jest tak optymistyczny, jak by się mogło wydawać. Dlaczego? Można mieć wrażenie, że FED znajduje się teraz w sytuacji swego rodzaju klinczu – rynek oczekuje kolejnej podwyżki i uwzględnia ją w cenach; jej brak oznaczałby duże zaskoczenie i mógłby wywołać duże wahania i wyprzedaż dolara. Z drugiej strony realizowaną przez FED politykę podwyżek stóp procentowych otwarcie krytykuje Donald Trump, który w ostatnim wpisie na Twitterze określił ją jako „kolejny błąd”:Źródło: Twitter.com

Amerykański bank centralny jest organem niezależnym od prezydenta, a decyzja o podwyżce stóp procentowych po grudniowym posiedzeniu może być postrzegana jako narzędzie, które pomoże o tym przypomnieć/to podkreślić. Należy jednak pamiętać, że decyzje o podwyżkach stóp nie są i nie powinny być motywowane politycznymi przepychankami – opierają się na one danych gospodarczych. I tutaj znów wracamy do kwestii optymizmu, a raczej pesymistycznej strony dzisiejszego posiedzenia FED.

Czy FED liczy się z ryzykiem wystąpienia recesji?

Recesja – to słowo coraz częściej pojawia się w wypowiedziach analityków i w końcoworocznych podsumowaniach. Niektórzy winą za jej wystąpienie obarczają sam FED, we wzroście kosztu amerykańskiego pieniądza (wywołanego przez podwyżki stóp procentowych w USA) upatrując przyczyn kryzysu w Turcji czy Argentynie. Poniżej oczekiwań wypadły też ostatnie dane z amerykańskiego rynku pracy - czytaj więcej»
Od jesieni tego roku na giełdach w USA obserwujemy spadki:
S&P:


Źródło: Stooq.pl

Amerykański indeks S&P notuje ujemną stopę zwrotu za trzy miesiące, sześć miesięcy i rok. Od listopada znaczące spadki notuje też Dow Jones:


Źródło: Stooq.pl

Historyczne spadki notuje też ropa – jej cena spadła poniżej 50 dolarów za baryłkę:


Źródło: Stooq.pl

Przynajmniej w teorii, spadek cen czarnego złota powinien skutkować wzrostem kursu dolara, dzieje się jednak inaczej.

O sytuacji na rynku ropy naftowej pisaliśmy w tym artykule – dowiedz się więcej»

Spadają też rentowności amerykańskich obligacji – do poziomu 2,75 proc.:


Źródło: Stooq.pl

Dobrym sygnałem z amerykańskiej gospodarki jest natomiast utrzymujące się na najniższym od 49 lat poziomie bezrobocie (3,7 proc.).

Na co zwracać uwagę podczas dzisiejszego posiedzenia FED?

Dla rynku kluczowy będzie ton wypowiedzi dotyczący polityki monetarnej w 2019 roku i sygnały ewentualnych podwyżek stóp procentowych (oczekiwania inwestorów już obniżyły się z kilku ewentualnych podwyżek do mniej niż jednej), a także wykres oczekiwań członków FED co do kolejnych podwyżek – tzw. dot-plot. Przypomnijmy, że po wrześniowym posiedzeniu ten wykres mówił o trzech podwyżkach stóp procentowych w 2019 roku i jednej w 2020. Obniżenie tych oczekiwań może uderzyć w dolara, a pomóc rynkowi akcji.

Decyzja ws. stóp procentowych w USA zostanie ogłoszona dziś o godz. 20:00, na 20:30 zaplanowano konferencję prasową.

Aktualny wykres kursu i informacje na temat dolara znajdziesz tutaj»

Tematy:

Dolar

FED

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>