Kantor internetowy »   Newsy »   Fitch raczej nie zmieni dzisiaj ratingu  

Fitch raczej nie zmieni dzisiaj ratingu

 
| 08.06.2018 09:20

·        Dziś w centrum uwagi rewizja ratingu Polski przez Fitch. Nie spodziewamy się zmian
·        Na rynkach zagranicznych uwaga skupi się na doniesieniach ze szczytu G7, głównie w kwestii barier handlowych
·        Wyhamowanie spadków EURPLN po teście 4,26
·        EURUSD powinien utrzymać się wysoko w oczekiwaniu na decyzje Fed i EBC w przyszłym tygodniu

PRZEGLĄD WYDARZEŃ

·        Dziś na krajowym rynku inwestorzy będą wyczekiwać na informacje po rewizji ratingu Polski przez agencję Fitch (obecnie: A- z perspektywą stabilną). Najprawdopodobniej nie zmieni się ani sam rating, ani jego perspektywa. Choć tę drugą w maju podniosła agencja S&P, instytucja ta ma jednocześnie relatywnie najniższą ocenę dla Polski po cięciu z 2016 roku, co uzasadniało podwyżkę perspektywy. Z kolei w przypadku Fitch hamulcem dla ewentualnych zmian oceny już teraz może być wciąż nierozwiązana kwestia sporu na linii Polska-UE, jak i brak ostatecznych postanowień co do przydziału funduszy w nowej Perspektywie Finansowej po 2020 roku.

·        Na rynkach zagranicznych uwaga rynków skupi się na rozpoczynającym się dziś szczycie państw G7, na którym Prezydent USA zostanie raczej chłodno przyjęty z uwagi na ostatnie zaognienie tematu „wojen handlowych”. Francja już zapowiedziała, że bez postępu w rozmowach nie podpisze oświadczenia po szczycie. Sam D. Trump planuje wcześniej opuścić spotkanie.  

·        Zaskoczeniem wczorajszego dnia była kolejna podwyżka stóp procentowych w Turcji, która pokazała, że mimo ostatnich zapowiedzi prezydenta Erdogana o większej ingerencji w politykę monetarną i przy jego niechęci do podwyżek stóp, tureckie władze monetarne wciąż są gotowe zdecydowanie reagować na osłabienie liry i wysoką inflację (12,5%r/r). Decyzja wczoraj wyraźnie pomogła tureckiej lirze, a sygnał wysłany przez bank centralny powinien też stabilizować walutę w perspektywie kolejnych tygodni. Informacja ta sprzyja też walutom regionu, choć przy ostatnim uspokojeniu nastrojów na rynkach wschodzących wydarzenia w Turcji w mniejszym stopniu wpływają na inne rynki, w tym polski.

·        W Hiszpanii premier Sanchez przedstawił wczoraj swój nowy gabinet. Lewicowa populistyczna partia Podemos nie była brana pod uwagę. Poza proeuropejską orientacja nowego rządu pozytywną informacją jest mianowanie kilku Katalończyków, co stanowi sygnał złagodzenia stanowiska wobec tego regionu.

KOMENTARZ RYNKOWY

·        Poprawa sentymentu wobec rynków wschodzących (wspierana korekcyjnym osłabieniem USD) i wczorajsze doniesienia z Turcji sprzyjały dalszej korekcie majowego osłabienia złotego. Kurs EURPLN przejściowo dotarł wczoraj poniżej poziomu 4,26, jednak wieczorem odbił od tego poziomu a sentyment do złotego psuć mogła informacja o tym, że Komisja Europejska postanowiła kontynuować procedurą związaną z artykułem 7., oceniając jako niewystarczające dotychczasowe działania polskiego rządu w kwestii praworządności.

·        Rano kurs utrzymuje się w okolicy 4,28, co sugeruje na razie brak potencjału do pogłębienia ruchu spadkowego pod 4,25. Dzisiejsza rewizja ratingu Polski przez agencję Fitch raczej też nie dostarczy takiego sygnału. Kurs powinien więc konsolidować się w rejonie 4,28, a USDPLN nad barierą 3,60, której wczoraj nie udało się pokonać.

·        Eurodolar wczoraj z kolei kontynuował odbicie przejściowo docierając do 1,1840. Dziś ruch zdaje się tracić impet jednak w oczekiwaniu na przyszłotygodniowe decyzje Fed i EBC (i przy spekulacjach o możliwych sygnałach nt końca QE) para ma szanse zakończyć tydzień nad 1,18.

·        Sesja na amerykańskich rynkach akcji miała wczoraj raczej mieszany przebieg. Podczas gdy indeks Dow Jones utrzymywał się na plusie na zamknięciu sesji (0,38%), trend wzrostowy na NASDAQ został przerwany z wynikiem 0,7%, który nastąpił dzień po tym, jak indeks osiągnął rekordowy poziom. S&P500 lekko stracił, a korekta miała miejsce głównie w sektorze technologicznym, podczas gdy sektor energetyczny odnotował największe zyski. W Azji dominują dziś spadki, najważniejsze indeksy giełdowe w Chinach spadły o ponad 1%. Kontrakty terminowe wskazują również na negatywny start w handlu w Europie.

·        Tymczasem na krajowym parkiecie WIG20 utrwalił wczoraj ostatnie odbicie zyskując 0,6%. Indeks odrobił już większość majowych spadków i w razie utrzymania lepszego sentymentu wobec rynków wschodzących w najbliższym czasie może podjąć próbę wybicia nad maksimum z kwietnia przy 2340pkt.
 

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ>>Tematy:

Euro

Fitch

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>