Kantor internetowy »   Newsy »   Frank coraz słabszy  

Frank coraz słabszy

 
| 28.07.2017 12:16

EURUSD - Kurs, który w reakcji na środowe posiedzenie Fed wzrósł do najwyższego poziomu od ponad dwóch lat, wczoraj korygował tą zwyżkę i zszedł do poniżej 1,17, gdzie utrzymuje się również dzisiaj rano. Dzisiaj o notowaniach kursu EURUSD decydowały będą dane nt. inflacji ze strefy euro oraz dane nt. PKB USA. W przypadku Niemiec możliwy jest nieznaczny spadek wskaźnika dynamiki cen w porównaniu z czerwcu. Po południu napłyną natomiast dane na temat PKB USA w drugim kwartale.


Będzie to pierwszy odczyt tego wskaźnika. Po wzroście o 1,4 % w pierwszym kwartale prawdopodobne jest wyraźne przyśpieszenie wzrostu gospodarczego w USA w drugim kwartale (spodziewamy się wyniku 2,9 %). Dzisiejsze dane, jeśli nie rozczarują, powinny stanowić argument za pogłębieniem korekty spadkowej w przypadku pary EURUSD. Biorąc pod uwagę bardzo dobry obecnie sentyment do euro potencjał spadkowy tutaj może być jednak ograniczony i silnym wsparciem może okazywać się strefa 1,16-1,165 (gdzie przebiega miedzy innymi dolne ograniczenie krótkookresowego kanału wzrostowego, w którym kurs znajduje się w lipcu). Oporem dla wzrostu kursu jest obecnie 1,171, wzrost do powyżej będzie otwierał drogę do testu tegorocznego maksimum w okolicy 1,177.

EURPLN – Kurs po okresie podwyższonych wahań na początku tygodnia ustabilizował się powyżej 4,24. Obowiązującym przedziałem jest obecnie 4,24-4,27 i ruch w tym zakresie jest dalej możliwy w oczekiwaniu na przyszłotygodniowe odczyty danych z Polski (w poniedziałek inflacja oraz indeks PMI dla przemysłu we wtorek). O ile dane makro z Polski jak również otoczenie międzynarodowe powinny być nadal korzystne  z punktu widzenia polskiej waluty to umocnienie złotego powstrzymywać mogą czynniki polityczne. Wczoraj lider PiS J. Kaczyński zapowiedział, że nadal będą podejmowane próby daleko idących zmian w systemie sądowniczym jak również w innych obszarach (media) i zasugerował, że rząd nie zamierza realizować zaleceń ze strony Komisji Europejskiej, która wcześniej w tym tygodniu przedstawiła swoje zastrzeżenia ws. ostatnich zmian forsownych przez polski rząd. Z technicznego punktu widzenia w przypadku zejścia do poniżej 4,24, na wsparcie kurs może liczyć również w okolicy 4,23. Wzrost do powyżej oporu na 4,271 otworzy natomiast drogę w kierunku wzrostu w kierunku 4,284 (szczyt z kwietnia)

USDPLN – Kurs porusza się w okolicy środka obecnie obowiązującego przedziału wahań 3,61-3,67 i kontynuacja ruchu w tym zakresie wciąż wydaje się prawdopodobna w najbliższym czasie. Dzisiaj na notowania pary wpływ będą miały dane nt. PKB USA, spodziewany przez nas dobry wynik powinien pomóc nieco dolarowi. Możliwa jest dlatego zwyżka kursu w rejon 3,67, mało prawdopodobny wydaje się jednak do końca tego tygodnia wzrost do powyżej tego poziomu.

CHFPLN – Frank notuje duże osłabienie w tym tygodniu. Kurs CHFPLN schodzi dzisiaj do 3,75 i jest najniżej od początku 2015 r. Spadek kursu to konsekwencja dużego osłabienia franka względem euro. Wczoraj kurs EURCHF wzrósł do powyżej 1,12 po raz pierwszy od czasu załamania się kursu na początku 2015 r., dzisiaj kurs pary znajduje się natomiast już powyżej 1,13. Wpływ na umocnienie euro do franka mają w dużym stopniu czynniki techniczne (wybicie się powyżej ograniczenia ponad dwuletniej konsolidacji EURCHF), fundamentalnie zwyżkę kursu uzasadniają natomiast oczekiwania co do polityki monetarnej w strefie euro oraz Szwajcarii. Podczas gdy na rynek napływają sygnały gotowości do stopniowego wycofywania się z ekstra-luźnej polityki monetarnej przez EBC. Szwajcarski Bank Centralny wciąż wskazuje na przewartościowanie franka oraz konieczność utrzymania obecnego wsparcia monetarnego bez zmian. Momentum wzrostowe EURCHF jest obecnie bardzo silne, możliwe jest dlatego również dalsze osłabienie franka względem złotego.  Jeśli nie pogorszy się ponownie sentyment do polskiej waluty ze względu na podwyższoną obecnie niepewność w krajowej polityce, prawdopodobna wydaje się próba zejścia kursu w okolicę 3,70, jednocześnie jednak również prawdopodobna jest podwyższona zmienność notowań franka w najbliższych dniach ponieważ po tak wyraźnym osłabieniu waluty, podejmowane będą próby odreagowania.
 
Para walutowa EURUSD EURPLN USDPLN
Aktualny poziom 1,17 4,26 3,64
Oczekiwany zakres wahań* 1,165-1,177 4,24-4,27 3,61-3,67
Opory techniczne 1,171
1,1735
1,177
4,261
4,271
4,284
3,67
3,70
3,73
Wsparcia techniczne 1,165
1,16
1,15
4,24
4,23
4,20
3,63
3,60
3,52
*w kolejnych 24 godz.

Źródło: Reuters; Bloomberg; prognozy Raiffeisen Bank Polska i Raiffeisen Research

POBIERZ CAŁĄ ANALIZĘ>>Tematy:

Frank

Kursy

Wymiana

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>