Kantor internetowy »   Newsy »   Frank najdroższy od 2 lat: będzie powtórka z czarnego czwartku?  

Frank najdroższy od 2 lat: będzie powtórka z czarnego czwartku?

 
| 23.07.2019 14:32

Kurs Franka najdroższy od 2 lat

Takie pytanie coraz częściej zadają sobie analitycy i inwestorzy. W obliczu obserwowanej obecnie na rynku awersji do ryzyka frank szwajcarski zyskuje jako waluta uważana za bezpieczną przystań („safe haven”), a Szwajcarski Bank Narodowy znalazł się pod dużą presją…

Frank od dawna uważany jest przez inwestorów za solidną lokatę na trudne czasy. W czasie niepokojów na rynku lub zawirowań politycznych obserwujemy ucieczkę do tej waluty, a wzrost popytu powoduje też natychmiastowy wzrost jej cen. W ostatnich dniach możemy obserwować tę zależność w akcji. Wzrost napięć na linii Wielka Brytania-Iran (dziś irański minister spraw zagranicznych ostrzegł przed „rozpoczęciem konfliktu”) i brak nadziei na konstruktywne rozwiązanie sprawy brexitu nie napawają optymizmem. Jeśli dodamy do tego napięcie przed czwartkową konferencją Europejskiego Banku Centralnego, w stronę którego coraz częściej kierowane jest oczekiwanie, że na tym lub kolejnym posiedzeniu obniży stopy procentowe, to otrzymamy dość ponury obraz. Tym bardziej, że wskaźniki gospodarcze w strefie euro systematycznie się obniżają. 10 lipca Komisja Europejska ponownie obniżyła prognozę wzrostu gospodarczego strefy euro na 2020 rok – w maju prognozowano wzrost 1,5 proc. r/r, w lipcu już 1,4 proc. Otwarcie mówi się też o spowolnieniu gospodarczym w Niemczech – największej gospodarce w strefie euro. Czytaj więcej o sytuacji w Niemczech»

Kurs franka szwajcarskiego na 2-letnich maksimach

W tej sytuacji nie dziwi gwałtowny wzrost kursu franka – dziś osiągnął on 2-letnie maksima – ostatnio taki poziom kursu (3,8600 zł) obserwowaliśmy 24 czerwca 2017 roku:

Wykres 1. Kurs CHF/PLN od 2017 do lipca 2019 roku.

Kurs CHF/PLN od 2017 do lipca 2019 roku
Źródło: XTB x-Station.

Dołują crossy walutowe z frankiem: EUR/CHF jest na poziomie..

Wykres 2. Kurs EUR/CHF od 2017 do lipca 2019 roku.

Kurs EUR/CHF od 2017 do lipca 2019 roku
Źródło: XTB x-Station.
Podobnie GBP/CHF:

Wykres 3. Kurs GBP/CHF od 2017 do lipca 2019 roku.

Kurs GBP/CHF od 2017 do lipca 2019 roku

Źródło: XTB x-Station.

Tak dynamiczny wzrost kursu franka wywołał obawy o powtórkę ze stycznia 2015, kiedy to Szwajcarski Bank Narodowy zrezygnował z utrzymywania minimalnego kursu euro do franka szwajcarskiego. W czwartek 15 stycznia 2015 roku za franka trzeba było płacić 5 zł, później kurs spadł do 4,20 zł. Przy dzisiejszych poziomach i obawie o dalsze wzrosty kursu franka, wśród inwestorów narasta niepokój, że frank wróci na poziom ponad 4 zł.

Kurs franka rośnie, Szwajcarski Bank Narodowy pod presją

Pierwszą, odruchową reakcją jest w takiej sytuacji postulat obniżki stóp procentowych w Szwajcarii, aby osłabić tamtejszą walutę. Szkopuł w tym, czy szwajcarski bank centralny zdecyduje się na taki krok, jeśli już teraz stopa procentowa jest na ujemnym poziomie (-0,75 proc.). Szef SNB, Thomas Jordan, musi też wziąć pod uwagę groźby Donalda Trumpa, wyczulonego na „manipulacje kursami” na kontynencie europejskim, a także możliwość reakcji ze strony Departamentu Skarbu USA, jeśli działanie banku przekroczy 2 proc. PKB. Na razie szwajcarskie władze monetarne obserwują sytuację na rynku – zapowiada się ciekawy tydzień, a zaplanowane na najbliższy czwartek 25 lipca posiedzenie EBC może być ważnym sygnałem dla rynku.
 
 

Wymień franka szwajcarskiego po promocyjnym kursie w kantorze internetowym

 
Kursy średnie (bez spreadu) z serwisu Rkantor.com

5 błędów, które możesz popełnić, jeśli masz kredyt we frankach. Czytaj więcej»


Tematy:

Frank

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>