Kantor internetowy »   Newsy »   Funt 12 gr w górę – co wywołało taki ruch?  

Funt 12 gr w górę – co wywołało taki ruch?

 
| 11.10.2019 12:14

Funt 12 gr w górę

Iskierka nadziei ws. brexitu wywołała prawdziwy rajd na funcie, który od rana umocnił się już o 12 groszy i wciąż rośnie. Czy to oznacza, że twardego brexitu 31 października nie będzie?

Niezupełnie. Optymizm inwestorów sięgnął zenitu, i to także w przypadku kursu funta, który takich jednorazowych wzrostów w ciągu jednego dnia nie notował od marca tego roku. 11 października, czyli dzień po informacji, że premierzy Wielkiej Brytanii i Irlandii „widzą ścieżkę dla możliwej umowy”, sytuacja na funcie wygląda tak:

Wykres 1. Kurs GBP/PLN od 10 do 11 października 2019.


Źródło: x-Station.

Dlaczego inwestorzy zareagowali tak entuzjastycznie? Kwestia granicy celnej między Wielką Brytanią a Irlandią, która była poruszana podczas wczorajszych rozmów, jest głównym przedmiotem sporu w negocjacjach umowy ws. brexitu z Unią Europejską. Informacja, że premierzy Leo Varadkar i Boris Johnson widzą szansę na porozumienie w kwestii, która od 2016 roku nie została rozwiązana, roznieciło nadzieje na uniknięcie chaosu związanego z twardym brexitem. Wzmocnił je dodatkowo premier Leo Vardakar, który, jak podaje Bloomberg, stwierdził, że osiągnięcie porozumienia z UE jest możliwe jeszcze przed 31 października i postulował wznowienie rozmów negocjacyjnych na linii Wielka Brytania-UE. Siłę tego przekazu dodatkowo wzmocniła pozycja premiera Varadakara w Unii, który, według informacji Bloomberga, jest postacią o dużym wpływie na brexitowe negocjacje.

Wybory parlamentarne 2019. Czy wpłyną na notowania złotego? Czytaj więcej»​

Negocjacje i nadzieja na umowę ws. brexitu – co dalej?

Dziś rano zaczęło się spotkanie negocjatorów umowy ws. brexitu ze strony UE (Michael Barnier) i Wielkiej Brytanii (Stephena Barclay). Sygnały napływające ze świata polityki są coraz bardziej pozytywne – ws. brexitu zabrał głos nawet szef Komisji Europejskiej, Donald Tusk, który stwierdził: „otrzymał obiecujące sygnały, że umowa jest możliwa”, choć, jak zaznaczył dziś, „piątkowe rozmowy nie są gwarancją sukcesu i czas prawie się skończył, ale trzeba wykorzystać nawet najmniejszą szansę na osiągnięcie porozumienia przed 31 października". Wszystkie pozytywne doniesienia powinny zatem dalej wzmacniać funta, a rozczarowanie powodować spadki na tej walucie.
 

Wymień funta po promocyjnym kursie w kantorze internetowym

 
Kursy średnie (bez spreadu) z serwisu Rkantor.com
 
Skąd się biorą kursy walut? Ekonomista obala 4 najpopularniejsze mity»

Tematy:

Funt

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>