Kantor internetowy »   Newsy »   Funt na poziomach z maja 2019 – czy będzie kontynuował umocnienie?  

Funt na poziomach z maja 2019 – czy będzie kontynuował umocnienie?

 
| 23.09.2019 12:02

Funt na poziomach z maja 2019

Kurs funta w ostatnich dniach idealnie odzwierciedla nadzieje na uniknięcie najgorszego dla brytyjskiej gospodarki scenariusza, czyli twardego brexitu. Brytyjska waluta odrabia straty – jak długo może potrwać umocnienie?

Nadzieje na konstruktywne rozwiązanie ws. opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię napompował m.in. Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej. W piątek, na kiedy zaplanowano spotkanie z odpowiedzialnym za negocjacje po stronie brytyjskiej Michaelem Barnierem, zadeklarował, że „zrobi wszystko, aby doszło do porozumienia” i uznał je za możliwe. To pomogło funtowi kontynuować wzrosty, które obserwujemy na tej walucie od sierpnia. W piątek funt znalazł się na poziomach z maja tego roku:

Wykres 1. Kurs GBP/PLN od kwietnia 2019 do 23 września 2019.

Kurs GBP/PLN od kwietnia 2019

Źródło: x-Station.

Po tym, jak jego wypowiedź szeroko skrytykowano (także w kontekście faktu, że funkcję przewodniczącego KE będzie pełnił tylko do końca października tego roku), już w niedzielnym wywiadzie dla SkyNews zapewnił, że jest przekonany o tym, że do brexitu dojdzie.

Boris Johnson nie ustaje w próbach doprowadzenia brexitu „do końca”

Brytyjski premier Boris Johnson wykorzystuje każdą okazję, aby przeforsować wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Rozmowy w tej sprawie chce podjąć nawet na… kryzysowym szczycie klimatycznym ONZ w Stanach Zjednoczonych. Ma się tam spotkać m.in. z Angelą Merkel, Emmanuelem Macronem i Donaldem Tuskiem. Równolegle chce prowadzić też rozmowy na temat niezależnej umowy handlowej z USA.

W toku są też negocjacje z Irlandią Północną, w których kwestią sporną jest tzw. backstop, czyli rozwiązanie polegające na pozostawieniu Irlandii w unii celnej z UE. Johnson jest przeciwko takiemu pomysłowi.

Co daje nadzieję na uniknięcie twardego brexitu?

Jedną z możliwości jest wypracowanie satysfakcjonującego Johnsona, Irlandię Północną i Unię Europejską rozwiązania dotyczącego granicy z Irlandią. Jak podaje BBC, jaskółką tego scenariusza było zasygnalizowanie ze strony Johnsona otwartości na wspólne rozwiązanie w zakresie bezpieczeństwa, żywności, zwierząt i roślin. Temat nie był jednak kontynuowany.

Kolejną ważną kwestią jest wyrok brytyjskiego Sądu Najwyższego ws. zawieszenia prac parlamentu do 14 października. Jeśli sąd uznałby je za nielegalne, dałoby to przeciwnikom twardego brexitu czas na przesunięcie terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, tak, aby nie było ono szokiem dla gospodarki. Decyzję Sądu Najwyższego poznamy najwcześniej dziś po południu. Jeśli uzna on, że zawieszenie prac parlamentu było zgodne z prawem, brytyjska opozycja będzie miała mniej czasu i możliwości, aby zapobiec najgorszemu dla gospodarki i wspólnej waluty rozwiązaniu. Wśród rozwiązań propozycji opozycyjnej Partii Pracy jest m.in. ponowne referendum ws. brexitu.

Jak długo funt będzie się umacniał?

Dopóki w oficjalnej narracji będzie jeszcze nadzieja na alternatywne dla twardego brexitu rozwiązanie. Im głębszy chaos polityczny i pat negocjacyjny, tym większe zagrożenie dla brytyjskiej waluty.

Kolejny zwrot akcji na GBP i flauta na USD? Czym może zaskoczyć ten tydzień?»
 

Wymień funta po promocyjnym kursie w kantorze internetowym

 
Kursy średnie (bez spreadu) z serwisu Rkantor.com
 

Tematy:

Funt

Kantor 8:00 - 22:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>