Kantor internetowy »   Newsy »   Funt najniżej od listopada, na franku formacja, która może zaskoczyć. Co z kursami walut w tym tygodniu?  

Funt najniżej od listopada, na franku formacja, która może zaskoczyć. Co z kursami walut w tym tygodniu?

 
| 13.01.2020 12:10
Kurs Funta Brytyjskiego

Główne waluty rozpoczęły ten tydzień spadkami lub konsolidacją. Zniżki są najbardziej widoczne na funcie, który w relacji do złotego znalazł się na poziomach z listopada 2019.


Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że potencjalną przyczyną niepewności na rynkach mogłoby być przyznanie się Iranu do zestrzelenia ukraińskiego samolotu pasażerskiego. Informację o katastrofie, w wyniku której zginęło 176 osób, podano jeszcze w ubiegłym tygodniu. W piątek Donald Trump nałożył na Iran nowe sankcje (objęły one m.in. metale, przemysł budowlany i włókienniczy), rynek jednak zdaje się nie obawiać eskalacji konfliktu, co dobrze widać w cenach ropy naftowej, które są najniższe od grudnia 2019.
 
Wykres 1. Cena ropy Brent od października 2019 do stycznia 2020.
Wykres cena ropy Brent od października 2019 do stycznia 2020
Źródło: Stooq.pl.

Kurs dolara w tym tygodniu – kluczowa środa

Dolar ten tydzień otworzył nieznacznymi spadkami z poziomu 3,8066 zł. Taka cena to pokłosie m.in. opublikowanych w piątek danych z amerykańskiego rynku pracy, które były niższe od oczekiwań» Warto śledzić zachowanie kursu tej waluty w środę 15 stycznia, na kiedy zaplanowane jest podpisanie porozumienia pierwszej fazy między USA a Chinami. Mimo tego, że to wydarzenie było długo oczekiwane przez inwestorów i prawdopodobnie jest już w cenach, to zawsze istnieje możliwość nieoczekiwanej reakcji rynku.

We wtorek 14 stycznia 2020 zostaną natomiast opublikowane dane nt. inflacji bazowej w USA – one także mają potencjał wygenerowania ruchów na rynku.

Kurs funta pikuje pod wpływem rozczarowujących danych

Spadki na GBP/PLN są bardziej widoczne niż na dolarze. Zaczęło się od raportu BDO, brytyjskiej firmy finansowo-doradczej, która opublikowała raport na temat liczby nowych ofert pracy. Według tej publikacji, liczba nowych ofert w 2019 roku spadła o 59 000 – to najwięcej od dziesięciu lat, czyli od czasów kryzysu finansowego… To jednak niejedyne pesymistyczne wieści z Wysp. Rozczarowały też opublikowane dziś, w poniedziałek 13 stycznia, dane na temat miesięcznego wzrostu PKB (-0,3 proc. vs. prognozowanego 0 proc) oraz produkcji przemysłowej (-1,2 proc. vs. prognozowane -0,1 proc). W rezultacie GBP/PLN znalazł się na poziomie z 11 listopada 2019:

Wykres 2. Kurs GBP/PLN od października 2019 do stycznia 2020.

Wykres GBP/PLN od października 2019 do stycznia 2020

Źródło: x-Station.

W środę 15 stycznia 2020 zostaną opublikowane dane na temat inflacji w Wielkiej Brytanii – czy jeszcze bardziej pogrążą one funta?

5 rzeczy o inflacji, które powinien wiedzieć każdy Polak»

Ciekawa formacja na franku – będzie wybicie?

Z perspektywy analizy technicznej na CHF/PLN od kilku miesięcy widać wąską konsolidację:

Wykres 3. Kurs CHF/PLN od października 2019 do stycznia 2020.

Wykres CHF/PLN od października 2019 do stycznia 2020


Źródło: x-Station.

Zwykle jeśli po takim okresie czasu następuje wybicie, jest to dość silny ruch. Oczywiście trudno orzec, czy nastąpi ono w tym tygodniu, warto być jednak świadomym, że taki ruch może wystąpić.

Euro walczy z silnym złotym

Dziś kurs euro oscyluje w zakresie 4,2380 – 4,2340 zł. Brak większych ruchów wynika m.in. z obserwowanej w ostatnich dniach siły złotego. W środę 15 stycznia zostaną opublikowane dane na temat produkcji przemysłowej w strefie euro – być może one wywołają ruchy na euro.

Chiński Nowy Rok - czy wpłynie na waluty? 5 ważnych informacji dla eksporterów i importerów»  

Masz pytania do artykułu? Napisz do autorki: anna.korzec@rkantor.com.
 

Wymień waluty po promocyjnym kursie w kantorze internetowym

 
Kursy średnie (bez spreadu) z serwisu Rkantor.com


Tematy:

Funt

Frank

Kantor 8:30 - 17:00 (Pon - Pt)
Giełda walutowa 24/7
uwaga Kantor online nie pracuje? Wymień walutę na giełdzie >>